zaujímavá aj tým, že prevažnú väčšinu obyvateľov tvoria potomkovia Slovákov.
Tí do Kysáča prišli už v roku 1773 a v roku 1788 vytvorili aj svoj erb. Je na ňom rovina, jasná obloha bez jediného mráčika a v popredí je kosec, ktorý v pravej ruke drží klas pšenice a v ľavej kosák. Symboliku úrodnej zeme dopĺňa pes ako znak vernosti svojmu pánovi. Aj v súčasnosti najviac obyvateľov pracuje v poľnohospodárstve. V obci funguje už viac ako 200 rokov základná škola Ľudovíta Štúra s výučbou v slovenskom jazyku. Juhoslovanskí Kysáčania nezabúdajú na svoje prapôvodne korene. V kultúrnoinformačnom stredisku pôsobí folklórny súbor Vreteno, známy aj za hranicami krajiny, najmä v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Dlhoročnú tradíciu má i kysáčsky rozhlas, ktorý pravidelne vysiela svoje programy v slovenskej a srbskej reči. Aktívne je tiež ochotnícke divadlo. Veľký kus práce na zachovanie národnej identity urobila slovenská evanjelická cirkev.
Oproti slovenskému Kysaku je Kysáč omnoho väčší, má okolo 5000 obyvateľov a podstatne viac rozvinutú kultúrnu činnosť. Ale keďže rovnakých styčných bodov je tu viac, prejavil o spoluprácu s Juhoslovanmi starosta Kysaku Rastislav Eštvánik. Ako nám prezradil, o obci s týmto menom vedel už dávnejšie, ale nedokázal sa s nimi skontaktovať. Tak sme to urobili miesto neho. Oslovili sme Pavla Surového, autora oficiálnej internetovej stránky Kysáču na internete, ktorý momentálne študuje v Bratislave. "Informoval som už listom naše kultúrnoinformačné stredisko a starosta z Juhoslávie už pripravuje materiály pre svojho slovenského kolegu. Škoda len, že sme o sebe nevedeli skôr. Práve začiatkom leta boli totiž na Slovensku predstavitelia našej obce. Keby o Kysaku vedeli, určite by prišli. Dokonca sa nedávno u nás konal veľký medzinárodný detský folklórny festival Zlatá brána a žiaľ, zo Slovenska na ňom nebol nik."
Vlastnú iniciatívu skontaktovať sa s Kysáčanmi prejavili aj členky súboru Kysačanka. "V súbore je nás 26 žien a keď sme sa od vás dozvedeli, že v Juhoslávií existuje obec s rovnakým menom, rozhodli sme sa, že pre nich pripravíme materiál o našej obci a pozveme ich k nám na návštevu," informovala nás členka súboru Kysačanka Ľudmila Čopová.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.