zločiny. Vo Washingtone to v utorok vyhlásil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Philip Reeker.
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok navrhol, aby Miloševič a jeho hlavný rival v prezidentských voľbách Vojislav Koštunica pricestovali do Moskvy na rokovania s cieľom vyriešiť povolebnú krízu v JZR. Srbská opozícia tvrdí, že Koštunica získal nadpolovičnú väčšinu v prvom kole 24. septembra, podľa oficiálnych výsledkov sa však musí rozhodnúť v druhom kole 8. októbra. Opozícia je rozhodnutá druhé kolo bojkotovať.
Koštunica je údajne pripravený do Moskvy odletieť. Miloševič zatiaľ na návrh neodpovedal, podľa Reekera je však nepravdepodobné, že Putinovu ponuku prijme.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu Miloševiča v máji minulého roku obžaloval v súvislosti so zločinmi spáchanými v Kosove.
Na otázku, či by žaloba mohla zabrániť vyriešeniu volebného sporu v Juhoslávii, Reeker povedal: "Je tu žaloba, ktorá všetky krajiny zaväzuje k jeho (Miloševičovmu) vydaniu do Haagu. Je to veľmi jasné - aj Rusko. Očakávame, že žaloba bude naplnená," povedal hovorca.
Belehrad - Juhoslovanský ústavný súd sa včera v Belehrade zaoberal žalobou opozície proti oficiálnym výsledkom prezidentských volieb. Ide o poslednú právnu inštanciu, ktorú môže opozícia využiť, vyhlásil právny expert Demokratickej opozície Srbska (DOS) Nebojša Bakareč. Podľa neho je málo pravdepodobné, že súd vyhovie žalujúcej strane. Opozícia požaduje uznanie víťazstva kandidáta opozície Vojislava Koštunicu už v prvom kole volieb.
Srbská polícia včera po príchode do strategického uhoľného baníckeho komplexu v Srbsku začala zatýkať baníkov, ktorí sa pridali ku generálnemu štrajku proti Miloševičovi. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na prerušený telefonát jedného z baníkov, ktorý je členom štrajkového výboru. Podľa jeho slov prišlo k bani 30 autobusov s policajtami, ktorí zatýkali strážiacich baníkov.
Čačak - Niekoľko stoviek vodičov automobilov sa pripojilo k cestnej zátarase, ktorá už dva dni blokuje dopravu na niekoľkých kilometroch na veľkej magistrále Ibar, spájajúcej južnú časť krajiny so severnou v blízkosti mesta Čačak. Život v Čačaku, kde sa krátko po skončení leteckej kampane NATO v Juhoslávii v júni minulého roku zrodilo prvé hnutie odporu proti Miloševičovmi režimu, bol v priebehu včerajška prakticky úplne paralyzovaný. Všetky továrne sú v štrajku, rovnako ako väčšina štátnych a súkromných podnikov, školy, dve vysokoškolské fakulty, súd a sektor zdravotníctva.
Miestna pošta vybavuje len súrne záležitosti. Obchody s potravinami a zeleninové trhy boli otvorené len niekoľko hodín ráno, aby obyvatelia mali dostatok času na vytvorenie zásob. Banky mali otvorené len do 11.00 hod.
Vo výkladoch obchodov a na dverách škôl a ostatných inštitúcií boli umiestnené oznamy "Zatvorené z dôvodu krádeže". Išlo o zjavnú narážku na postup juhoslovanskej federálnej volebnej komisie, ktorá neuznala víťazstvo V. Koštunicu v prvom kole.
Novi Sad - Srbská polícia zabránila v utorok večer protestnému pochodu asi 40 000 demonštrantov v prístupe k mostu vo vojvodinskej metropole Novi Sad. Davu vzdorovala pred novovybudovaným, avšak ešte neotvoreným mostom s použitím cestných zátarás asi stovka policajtov. Vzdialenosť medzi oboma tábormi nebola väčšia ako 20 metrov. Niektorí demonštranti hádzali na príslušníkov bezpečnosti kamene. Situácia sa neskôr upokojila.
Delegácia popredných opozičných aktivistov potom rokovala s políciou. Výsledkom rozhovoru bolo, že štvorčlenná skupina opozičných lídrov vrátane Nenada Čanaka, predsedu Ligy sociálnych demokratov Vojvodiny (LSV), mohla vstúpiť na most. Čanak prestrihnutím stuhy symbolicky otvoril most.
Belehrad - Osemnásť redaktorov Srbského rozhlasu a televízie (RTS) požiadala srbský parlament, aby odvolal ich generálneho riaditeľa Dragoljuba Milanoviča a kompletné vedenie tejto štátnej inštitúcie, vrátane všetkých šéfredaktorov programových úsekov. Informovala o tom včera tlačová agentúra Beta. Hlavným dôvodom tohto kroku je dlhodobý politický tlak, ktorým súčasný režim vydieral a nútil zamestnancov RTS, aby jednostranne interpretovali aktuálne diania doma a vo svete, a to predovšetkým v prospech juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a jeho parlamentných spojencov.
Regionálne centrum RTS v meste Niš prerušilo v utorok vysielanie programu preberaného z belehradskej ústredne. Prinútili ich k tomu protestujúci občania, ktorí žiadali objektívne a nadstranícke informovanie. K obyvateľom Nišu sa pridala aj väčšina regionálnych spravodajcov RTS z Čačaku a Valjeva.
Medzinárodná federácia novinárov vyzvala včera redaktorov štátnych médií a RTS, aby sa pridali k úsiliu nezávislých žurnalistov nastoliť skutočnú slobodu tlače a demokraciu. Podľa zahraničných analytikov je štrajk novinárov štátnych médií znamením, že režim Slobodana Miloševiča stráca jeden zo svojich základných pilierov, ktorý mu umožňoval udržať sa pri moci celé desaťročie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.