dve profesorky (jedna z nich tu bola siedmykrát) a riaditeľka gymnázia Carla Duisberga, s ktorým gymnázium Opatovská spolupracuje už desať rokov. Cieľom pobytu bolo dokončiť projekt "Cesty mladých do Európy", ktorý naši i wuppertálski študenti začali pred rokom vo Wuppertale. Témou boli "Spoločné a odlišné znaky našich kultúr" a v druhej časti sa zamerali na štyri okruhy. Prvý: história Košíc a stopy osídľovania mesta, pričom nachádzali aj zaujímavé informácie o osídľovaní nemeckými kolonistami v 13. storočí. Druhým okruhom bola ľudová kultúra a umenie na Slovensku. V súvislosti s tým si pozreli vystúpenie tanečného súboru Železiar a s členmi diskutovali o ich činnosti. Navštívili aj závod Keramika v Pozdišovciach, kde mohli vidieť výrobu predaj rôznych džbánkov. Tretí a možno aj najzaujímavejší okruh (najmä pre Slovákov, ktorí čakali na reakcie Nemcov) bola kultúra rómskeho obyvateľstva. "Chceli sme poukázať na to, že sme demokratickým štátom, kde majú aj národnostné menšiny a etnické skupiny právo na vzdelanie a svoj kultúrny rozvoj", hovorí pani profesorka Naďová. Boli aj v umeleckej škole pre rómske deti na Furči, videli vystúpenie súboru Romathan, ktoré sa im veľmi páčilo. Problémy s integráciou rómskeho obyvateľstva si Nemci mohli priblížiť na Luníku IX, či na Vodárenskej ulici v Košiciach. O prehliadke autobusom, keď boli pre Rómov určitou atrakciou, nemecký študent povedal: "Nepáči sa mi, keď sa normálni ľudia chodia pozerať na chudobných." Nuž, aj tak sa to dá chápať. V rámci bohatého programu navštívili múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach, čo súviselo so štvrtým okruhom Andy Warhol a Slovensko.
V utorok (26.9.) nemeckých hostí v priestoroch starej radnice privítal aj námestník košického primátora, pán Jozef Filas. Pýtal sa na ich dojmy z Košíc, zaujímal sa o vzťahy medzi gymnáziom Opatovská a gymnáziom Carla Duisberga vo Wuppertale. Na záver vyslovil želanie, aby partnerstvo medzi školami pokračovalo, a aby sa rozvíjalo i partnerstvo medzi týmito mestami. Nemeckí študenti dostali malé darčeky v podobe brožúriek a prospektov o Košiciach. Wuppertálcom neušla ani pravá, nefalšovaná imatrikulačka, keď aj niektorí z nich schytali pečiatku na tvár ako prváci. Veď väčšina z nich mala okolo 14 rokov. Ak by vás zaujímalo, akí sú nemeckí chalani, veľký výber by ste nemali. Boli len traja a z toho dvaja rovnakí. Tak ako všetci mladí ľudia, aj oni chceli všetko vyskúšať.
Vráťme sa však k oficiálnej časti. Keď si študenti všetko prezreli, spracovali články a projekt vyvesili na nástenky, ktoré sú vystavené vo vestibule školy. "Projekt bol celkom zaujímavý", poznamenala nemecká študentka. No jednému z troch chlapcov sa veľmi nepáčil: "Nebolo to také dobré." Koľko ľudí, toľko názorov. Nemci bývali v rodinách našich študentov. "Slováci sú veľmi milí a pohostinní ľudia." skonštatovala mladá Wuppertálčanka. Veľmi sa im páčilo naše centrum a prírodné krásy - jaskyne, Vysoké Tatry, ktoré mnohí navštívili cez víkend.
"Tento pobyt má prínos hlavne pre našich študentov. Mali možnosť zdokonaliť sa v nemčine, bližšie spoznať nemeckých kamarátov. Možno niektoré priateľstvá vydržia dlhšie, možno sa stretnú aj cez prázdniny. Nemci mohli bližšie spoznať našu krajinu, národnú kultúru a históriu, mentalitu Slovákov, ale aj oboznámiť sa s problémami, s ktorými zápasíme", rozpráva pani profesorka Naďová. Projekt bol podporený Boschovou nadáciou v Nemecku, ktorá čiastočne pokryla cestovné náklady našich aj nemeckých študentov. Pobyt bol teda atraktívnejší a cenovo dostupnejší. "V spolupráci s nemeckým gymnáziom z Wuppertalu plánujeme pokračovať, rozmýšľame nad novou spoločnou témou ďalšieho projektu pre nasledujúci školský rok. Nabudúce by sme im chceli ukázať viac prírodných krás, najmä Vysoké Tatry", dodáva pani Naďová.
Deň po odchode nemeckých študentov, prišla do Košíc delegácia hostí z Wuppertalu pri príležitosti 20. výročia partnerských vzťahov medzi týmito mestami. "Keďže v tomto školskom roku oslavuje naša škola desiate výročie spolupráce medzi našim gymnáziom a gymnáziom Carla Duisberga vo Wuppertale, využili sme túto príležitosť a pozvali sme ich aj k nám do školy", informuje nás pani profesorka Naďová. Medzi nemeckými hosťami privítali primátora Wuppertalu, zástupcov jednotlivých politických strán a predstaviteľov mestského zastupiteľstva. Za Košice navštívil gymnázium námestník košického primátora, pán Filas a hostia z odboru školstva. "Za našu školu sa na návšteve podieľali žiaci, ktorí pracovali na spoločnom projekte s wuppertálskymi študentmi, prítomný bol aj pán riaditeľ Pištey, nemčinárky pani Tormová a ja, pán Erath, ktorý pôsobí na našej škole ako koordinátor vyučovania nemeckého jazyka a aj pani lektorka Oxen. Hostia sa vo veľmi živej, neformálnej diskusii zaujímali o vzťahy s družobnou školou vo Wuppertale, zaujímali sa aj o posledný projekt, ktorý sme práve teraz skočili. Ukázali sme im jeho výsledky. Nakoniec sa premietlo aj krátke video natočené počas celého realizovania projektu. Hostia sa pýtali aj na dojmy našich študentov. Žiaci reagovali veľmi spontánne, ohlasy boli väčšinou pozitívne, veľmi dobre si rozumeli a sú smutní z toho, že Nemci museli odísť preč. Nemeckí hostia boli ďalej zvedaví aj na výuku nemčiny na našej škole, pričom sme mali možnosť predstaviť im náš model štúdia v triedach s rozšíreným vyučovaním tohto jazyka, kde je až osem hodín nemeckého jazyka týždenne. Pôsobia tu aj lektori, ktorí sú veľmi nápomocní. Štúdium končí jazykovým diplomom, ktorý je medzinárodne uznávaný. Desiate výročie partnerských vzťahov sme zavŕšili práve touto návštevou", končí svoje rozprávanie pani profesorka Naďová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.