ako kto používal príbor a ako sa správal pri jedení, chcem mnohým diskrétne poskytnúť pár kvapiek bontónu.
Predovšetkým páni majú od padajúceho jedla fľaky na košeli, saku, nohaviciach, najmä ak sedia ďalej od stola. Buď si sadnú bližšie alebo sa nerozpakujú dať si na kolená papierový obrúsok. V lepších reštauráciách si chránia odev textilným obrúskom. To, že oblizovanie noža je nechutné, vie azda každý. Zemiaky nemliaždime do šťavy alebo prívarku na kašu, celé zemiaky rozpolíme vidličkou, v polievke lyžicou.
Strapačky, bryndzové halušky, rezance v rôznej úprave, omelety jeme iba vidličkou v pravej ruke. Ovocné knedle jeme príborom, rozpolíme ich a vyberieme kôstku. Praženicu jeme iba vidličkou, ak nám z nej padá, pomôžeme si kúskom chleba v ľavej ruke. Vajcia na tvrdo spravidla podávajú už olúpané, ak nie, olúpeme ich na tanieriku a jeme vidličkou. Vajíčko na mäkko na špičke poklepeme lyžičkou a škrupinu olúpeme, jednoduchšie je špičku odseknúť nožom.
Kompót jeme lyžičkou a nekrájame nožom, kôstky vysunieme jazykom na lyžičku a z nej na tanierik pod miskou. Medzi jedlom lyžičku kladieme späť do misky a až keď dojeme, alebo nechceme jesť, položíme lyžičku na tanierik pod miskou. Šťavu z misky nepijeme, na to máme lyžičku. Aj doma, ak chcú deti piť kompótovú šťavu z misky, prelejeme im ju do pohára ako ovocnú šťavu. V cárskom Rusku bol zvyk piť čaj z tanierikov, aby sa tak ochladil. Mäso s kosťou neobhrýzame z rúk ako stredovekí hradní páni a neutierame si ústa rukou. Mäso poodkrajujeme príborom a kosť odsunieme na okraj taniera. do omáčky nenamáčame chlieb, nedojedáme ju lyžicou a nedrobíme si ho do polievky. Len pri rodinnom stolovaní a v užších neformálnych spoločnostiach, či pri ohni berieme väčšie kosti do ľavej ruky. A ešte som si všimla, že niektorí páni si utierajú prsty do ponožiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.