Kukuričná polenta so slaninkou
Potrebujeme: 250 g kukuričnej krupice, 1 lyžicu soli, 60 g masla, 200 g tvrdého syra, 200 g prerastenej slaninky.
Postup: Do 1 l prevarenej vody nasypeme kukuričnú krupicu, premiešame, prevaríme, posolíme a pridáme maslo, potom ju necháme prikrytú pomaly napučať, kým nie je hustá a pevná. Slaninku a syr pokrájame na malé kocky. Slaninu povaríme v troške vody, kým sa táto celkom nevyparí a chrumkavé kúsky slaninky neplávajú vo vypečenej masti. K slaninke pridáme syr, rozpustíme ho a touto zmesou polejeme hotovú kukuričnú polentu, ktorú sme rozdelili do tanierov. Zapíjame mliekom alebo podávame s kyslými uhorkami.
Frikadely s pórom a smotanou
Potrebujeme: 400 g mletého mäsa, 1/8 l kefírového mlieka, 1 vajce, 6 lyžíc otrúb, 4 lyžice petržlenovej vňate, 2 lyžice oleja, soľ, mleté čierne korenie.
Na zeleninovú zmes: 3 cibule, 400 g póru, 3 lyžice masla, 1/8 mäsového vývaru (aj z kocky), 1 l smotany, soľ, mleté čierne korenie, 1 lyžicu nasekanej petržlenovej vňate, 1 lyžičku škrobovej múčky.
Postup: V kefírovom mlieku rozmiešame otruby a vajce, cibuľu a pór nakrájame na 2 cm kúsky. maslo necháme v panvici vypeniť, kým nezostane v nej čistý tuk. Na ňom opražíme cibuľu do sklovita. Pridáme pór, vývar, smotanu, okoreníme, posolíme a na miernom plameni 10 minút povaríme. K otrubovej zmesi primiešame mleté mäso, soľ, čierne korenie, petržlenovú vňať a vytvarujeme 8 malých frikadeliek. Vypražíme ich na oleji. Smotanovú zeleninovú omáčku zahustíme škrobovou múčkou, zahustenou s troškou vody. Tesne pred podávaním posypeme petržlenovou vňaťou. Podávame s varenými zemiakmi.
Chleby z kefírového cesta
Na 2 chleby potrebujeme: 600 g ražnej múky, 400 g pšeničnej múky, 1 lyžičku soli, 1 l kefírového mlieka, 60 g droždia, 2 lyžice medu.
Postup: Rozmrvíme droždie a rozmiešame ho v miske s medom, prilejeme mierne ohriate kefírové mlieko. Pridáme ražnú múku a spracujeme do hladkej hmoty, posypeme múkou a necháme kynúť, kým sa netvoria na povrchu vrásky. Potom pridáme pšeničnú múku a soľ a vymiesime hladké cesto. Prikryté opäť necháme kysnúť. Vyformujeme dva bochníky, dáme na vymastený plech a necháme kysnúť na približne dvojnásobný objem, pričom počas kysnutia častejšie prepichujeme bochníky špicatou vidličkou. Potrieme teplou vodou a po 10 minútach dáme piecť do vyhriatej rúry.
Chleby môžeme pripraviť s rôznymi zrnkami, ak 200 g tekvicových, sezamových alebo slnečnicových semienok necháme zmäknúť v štvrť litri vody do nasiaknutia takmer všetkej tekutiny. Ak sa rozhodnete pre pšeničné zrnká, dajte 100 g pšenice na dva dni odležať pod hladinou vody. Zrnká primiešame do cesta pred kysnutím a môžeme nimi posypať povrch bochníka pred pečením.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.