Dnes varí Emil Spišák
Práca režiséra ja tak trochu podobná alchýmii. Správny majster musí vedieť čo - kde pridať, ako premiešať tvorivosť s nápadmi, perfektným remeslom s čímsi tajomným, aby sa výsledkom stalo dielo, ktoré poteší a bude zázračnou potravou ducha. Ak sa všetko podarí, spokojní sú všetci "konzumenti" i tvorcovia.
Režisér Emil Spišák o tom vie svoje. Po absolvovaní VŠMU v Bratislave, pôsobil V DJZ v Prešove, niekoľko krát úspešne hosťoval v Čechách a napokon s nechal zlákať televíznymi múzami. Pod ich dohľadom si vyskúšal tvorbu v rôznych žánroch - režíroval inscenácie, Zlatú bránu, televízne skladačky, dabingy, magazíny, dokumenty a, čo nás najviac zaujíma, mnoho - mnoho častí kulinárskeho cyklu Varím, varíš, varíme. Spočiatku v ňom ponúkali svoje gurmánske špeciality populárni herci a speváci, neskôr maškrtná kamera nazerala pod pokrievky hrncov starých mám po celom Slovensku, vlani nakukla aj do kuchyne našich politikov a teraz ponúka ozajstné majstrovské a umelecké skvosty tých najpovolanejších - majstrov kuchárov.
A keďže varenie je umenie a režisér Emil Spišák je gurmánom telom i dušou, režíruje tento cyklus rád. Niektoré recepty z nich skúša aj doma, i keď väčšinou varieva podľa vlastnej fantázie. Nerád totiž pripravuje t isté jedlo viackrát, má rád nezvyčajne a zložité kombinácie, rád objavuje nepoznané aj preto, že najvzrušujúcejšia je vždy premiéra. Ako chlapec variť nemusel a, popravde, ani nechcel. Mamička i sestra sú skvelé kuchárky, a tak prvé dotyky s kuchyňou zažil paradoxne v prírode. Starý otec i strýko boli náruživí poľovníci aj kuchári, Emil je tiež, a práve poľovníckych stretávkach s gulášom mu boli zverené pomocné práce kuchtíka...
Odvtedy už pretieklo veľa vody a z učňa sa stal majster, ktorý vie, či je dobré. Aj na cestách sa vždy zaujíma o miestne špeciality - Maledivy ho očarili množstvom ovocia, zeleniny a pozoruhodným "kreolským mixom." Je to podusená zmes z cibule, papriky, paradajok a tropického ovocia ako sú ananás, papája, mango, ktorá sa podáva k mäsu. Miestne špeciality ochutnal i v Taliansku, Nemecku, Švajčiarsku, Španielsku, Rusku či na Kanárskych ostrovoch. Tu zažil aj večeru, na ktorú sa nedá zabudnúť. Príjemný večer strávil v exotickom Banana bare s priateľkou a hercom Jožom Vajdom. Tí sa rozhodli dať si niečo pod zub - drobné a hlavne štýlové! Španielskou špecialitou je paella, ktorá sa pripravuje v špeciálnych panviciach pre 10-12 osôb. Je to dusená ryža s rôznymi koreninami, mäsom, zeleninou a morskými potvorkami. Priateľka neváhala a zavelila: "Komplet paellu - a to hneď trikrát!" Emil sa márne snažil vysvetľovať... nepodarilo sa a miestni čašníci dodnes spomínajú na extravagantných Slovákov, ktorí si objednali jedlo takmer pre celý zájazd.
spomienky, skúsenosti i kulinárske inšpirácie zo sveta, ale aj od nás, si režisér prináša domov a najmä do televízneho štúdia. Pretaví ich cez svoje poznanie, dotvorí, pridá to čosi tajomné a výsledok... posúďte sami - každú stredu o 19,00 na STV -1 v cykle Varím, varíš, varíme.
Špagety "Mlynská dolina"
Potrebujeme: 500 g špagiet, 4 veľké cibule, 250 g údenej slaniny bez kože, 2-3 fľaše kečupu (2 sladké a 1 štiplavá), 400 g eidamskej tehly, 2 polievkové lyžice horčice, čierne mleté korenie, mletá štipľavá paprika, oregano, olej.
Postup: V osolenej vode uvaríme špagety. scedíme ich a nepremývame. Na ne nalejeme zmes, ktorú pripravíme takto: na panvicu dáme olej, pridáme na rezance nakrájanú slaninu a cibuľu a necháme usmažiť do zlatova. Vlejeme ju na špagety, premiešame, pridáme všetok kečup, horčicu, čierne mleté korenie, štipľavú papriku, oregano a postrúhaný syr. Všetko dôkladne premiešame, ozdobíme trochou syra a vínom.
Sójové kocky a ´la Peking
Potrebujeme: 1balíček sójových kociek, 1 zelená paprika, 1 kapia, 200 g šampiňónov, 1cibuľa, 50gml sójovej omáčky, 1 pol. lyž. kečupu, čierne mleté korenie, mleté chilli, celé čierne korenie, chilli papričky, bobkový list, nové korenie, soľ, olej
Postup: Do studenej vody dáme bobkový list, celé čierne korenie, nové korenie, celé chilli papričky a osolíme. Pridáme sójové kocky. Všetko varíme najmenej 1 hodinu. Potom scedíme a kocky prepláchneme studenou vodou. Rukami vytlačíme z kociek vodu. Na panvici zohrejeme olej a pridáme nadrobno nakrájanú cibuľku - smažíme ju do zlatova. Pridáme vytlačené sójové kocky , opražíme, pridáme nakrájanú kapiu i zelenú papriku, tiež šampiňóny a dusíme. asi po 10-tich minútach dochutíme sójovou omáčkou, mletým korením, mletým chilli a lyžicou kečupu. Dôkladne premiešame a podávame s ryžou.
Tokajúci tokáň
Potrebujeme : 1 kg hovädzieho zadného, 5 veľkých cibúľ, soľ, červené víno, kečup, čierne mleté korenie, červenú mletú papriku
Postup: Hovädzie mäso odblaníme a nakrájame na tenšie pásiky. Dáme ich do misy, osolíme a okoreníme. V hrnci zohrejeme olej, pridáme na kocky nakrájanú cibuľu, speníme ju, pridáme červenú mletú papriku, premiešame a vložíme hovädzie mäso, ktoré za stáleho miešania orestujeme. Podlejeme horúcou vodou a necháme dusiť 2 - 3 hodiny, pričom ustavične podlievame. Keď máme šťavu tak akurát, pridáme červené víno, necháme prevrieť a na záver vmiešame do jedla kečup. Tokáň vynikajúco chutí so zemiakmi.
Cestoviny "Stredozemné more"
Potrebujeme: 500 g cestovín (mušličky, špirálky a pod.), 100 g šunky, 200 g šampiňónov, 1 cibuľa, olivy, 2 kyslé smotany, 150 g tvrdého syra, biele mleté korenie a soľ
Postup: Cestoviny uvaríme v osolenej vode, scedíme a zalejeme zmesou, ktorú pripravíme takto: na panvici zohrejeme olej, opražíme na ňom cibuľu, pridáme na rezance nakrájanú šunku a šampiňóny. Všetko dobre premiešame s cestovinami, okoreníme bielym mletým korením, osolíme a pridáme kyslú smotanu. Za stáleho miešania postupne pridávame postrúhaný syr a nakoniec olivy. Tento cestovinový šalát je vynikajúci aj za studena.
veľa tvorivých nápadov v kuchyni i v živote želajú všetkým čitateľom Víkendu režisér Emil Spišák a dramaturgička Jarmila Uhríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.