ak nemáte miery 90 - 60 - 90 strácate šancu byť "krásna." Dnes je predsa "in" každý, kto svojmu zovňajšku venuje istú pozornosť. Cvičí, stará sa o svoju pleť, dodržiava základné zásady hygieny, kvalitne sa stravuje. Spomenuté trendy k nám prenikli zo západného sveta a patrí k nim i minimalizácia ochlpenia na tele. Často je túžba po hladkej pokožke spojená so snahou kráčať s dobou, cítiť sa lepšie, pestovanejšie. U niektorých ľudí je však ochlpenie tak výrazné, že u nich vedie k vzniku psychických problémov. Nechodia do sauny, neodvážia sa ísť na plaváreň, v lete sa "varia" v odevoch s dlhými rukávmi. Spomenuté netrápi len ženy, no je problémom i adamových potomkov.
Na trhu je dnes množstvo prostriedkov odstraňujúcich chĺpky. Sú to rôzne epilačné krémy, epilácia voskom, orientálne metódy, epilačné a holiace strojčeky. Ani jedno zo spomenutých však nemá trvalý účinok.
Prevratnú zmenu prinášajú epilačné lasery, ktoré už získali popularitu v Spojených štátoch a v západnej Európe. U nás sú novinkou. Nedôvera zo strany ľudí, je preto prirodzená, aj vďaka množstvu pomúk súkromných salónov krásy sľubujúcich zázraky. S epilačnými lasermi však môžu pracovať výlučne odborníci, ktorí absolvovali prípravné školenie. Vzhľadom k potrebe hlbších znalostí sú to zvyčajne kožní lekári prípadne plastickí chirurgovia. Na kožnom oddelení polikliniky FNsP v Košiciach nám vysvetlili, že "Na odstraňovanie nežiadúceho ochlpenia sa používajú napríklad prístroje PhotoDerm a Epilight. Poškodia rastovú zónu chĺpkov, a tak ich odstránia. Ide prakticky o všetky zóny na tele, to jest dámska brada, fúzy, obočie, oblasť pŕs a prsných dvorcov, ochlpenie na nohách, takzvaná bikini zóna, podpazušie. Ochlpenie čiastočne mizne hneď po ošetrení, čiastočne sú korienky chĺpkov selektívne poškodené. Znamená to, že aj ostávajúce zvyšky po niekoľkých dňoch vypadnú. Je ale potrebné uvedomiť si, že chĺpky rastú v cykloch a trvale je možné ich odstrániť len v rastovej fáze. Preto sa v každom prípade musí zákrok opakovať, spravidla ide o tri až osem zákrokov. Závisí to od plochy, intenzity ochlpenia a typu vašej pokožky. To všetko posúdi lekár pri vyšetrení, ktoré každý absolvuje pred zákrokom."
Na epiláciu laserom je potrebné sa pripraviť. Tri až päť dní pred ošetrením chĺpky oholiť, aby pri zásahu mali dĺžku asi dva milimetre. Týždeň pred zákrokom sa odporúča piť aspoň dva litre tekutín denne a pre úspešnosť ošetrenia je dôležité vyhýbať sa šesť až osem týždňov pred jeho uskutočnením opaľovaniu, nielen na slnku, ale i v soláriu. Ošetrenie intenzívnym svetelným zábleskom nie je vhodné v istých prípadoch (napríklad v tehotenstve, pri čerstvom opálení - tu je lepšie ošetrenie odložiť), čo samozrejme posúdi ošetrujúci lekár.
Väčšina metód odstraňovania ochlpenia, a predovšetkým tie účinnejšie (pr. epilácia voskom, elektrokoagulácia), je značne bolestivá. Ako je to pri epilačných laseroch?
"Vzhľadom na to, že zákrok sa vykonáva svetelným lúčom, pocíti pacient miernu bolesť podobnú štipnutiu. Intenzita bolesti závisí od citlivosti ošetrovaného miesta a citlivosti pacienta. Bude teda rozdiel v bolesti pri odchlpovaní oblasti nad hornou perou, v porovnaní napríklad s oblasťou nôh. Znecitlivenie, či uspávanie sa v prípade týchto zákrokov nepoužíva. Bezprostredne po ich prevedení sa na ošetrené miesto prikladajú chladiace vrecúška, ktoré znižujú mierny pocit pálenia a predchádzajú opuchu. Aspoň šesť týždňov po zákroku by sa pacient nemal opaľovať na slnku, ani v soláriu", popisujú košickí odborníci pozákrokovú fázu. Neznedbateľným je fakt, že zákrok nemá vplyv na pohybovú, či pracovnú schopnosť. Neprináša žiadne obmedzenia v súvislosti so zaužívaným životným štýlom pacienta.
Vzhľadom na to, že epilácia laserom je záležitosť kozmetická hradí ju plne pacient. Nie najnižšia cena zákroku môže byť pre slovenské ženy finančným problémom. Je ale potrebné si uvedomiť, čo je výhodnejšie v konečnom dôsledku. Kupovať si každý mesiac epilačný krém alebo sa zbaviť chĺpkov natrvalo.
Autor: Pripravila Jana HÉJJOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.