Trpia nimi najčastejšie ľudia so sedavým zamestnaním a malou fyzickou aktivitou.
Dokážu poriadne strpčiť život, preto treba dbať o pravidelné vyprázdňovanie a mäkkú stolicu. Jedálniček by mal obsahovať veľa ovocia, zeleniny, kyslomliečnych výrobkov, alkoholické nápoje nemajú v ňom miesto, dokonca sú prísne zakázané. Veľmi dobrým prostriedkom proti hemoroidom je ovos, pretože je zdrojom vlákniny, ktorá sa vstrebáva, podporuje peristatiku čriev a uľahčuje tak vyprázdňovanie. Pri hemoroidoch pomáha vláknina z ovocia a zeleniny, celozrnnej múky a nelúpanej ryže (natural). Pôsobí aj ako prevencia.
Čo sa odporúča? Väčšie množstvo varených vločiek z obilnín, ľanové semienko, raňajky by mali obsahovať vločky a zeleninu, z ovocia najmä jablká a hrušky, fazuľa a na zeleno sfarbená zelenina (je bohatým zdrojom vstrebateľnej vlákniny), výrobky z celozrnnej múky (dodávajú telu nevstrebateľnú vlákninu, veľké množstvo čerstvej a varenej zeleniny napr. reďkovky, cvikly, vypiť najmenej 2 l tekutín denne. Ráno nalačno pol hodiny pred raňajkami piť prevarenú vodu s medom a citrónom, 20 minút pred obedom minerálku.
Čo treba obmedziť? Biele pečivo, knedle, zákusky s krémom a iné tučné a sladké pokrmy, rafinovaný cukor, silný čaj, sušené čučoriedky, červené prírodné víno.
V doplnkovej liečbe hemoroidov, tak isto aj pri ťažkostiach so zápchou sa odporúča strava s vysokým obsahom vlákniny. Jej množstvo by sa malo postupne zvyšovať na 40-50 g denne, aj viac. Pri väčších dávkach vlákniny sa môžu vyskytnúť aj ľahké bolesti brucha, nafukovanie. Odporúča sa aj pitie väčšieho množstva studených tekutín. Skrátka - proti zlatej žile je dôležitá disciplína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.