Mečiar nie je jazyk draka
V múzeu v Innsbrucku je uložený dlhý skamenený "jazyk draka", ktorý podľa starej povesti strážil údolie neďaleko Innsbrucku. Draka po úpornom boji zabil obor Heymo, jeho potomok daroval skamenený dračí jazyk kláštoru. V skutočnosti skamenený "jazyk" je kosť hornej čeľuste mečiara (Xiphias gladius), ktorý patrí do skupiny piliarovitých rýb, ktoré majú hornú čeľusť predĺženú do dlhého zašpicateného výbežku v podobe meča. Do kláštora sa kosť pravdepodobne dostala ako dar niektorého účastníka križiackych výprav do Malej Ázie.
Prahistória biologických zbraní
Biologické zbrane nie sú objavom súčasnosti, poznali ich už v staroveku. V dávnej minulosti otravovali studne nepriateľom tak, že do nich vhadzovali zdochliny. Z obliehaných hradov metali na útočníkov nielen kamene a horiace polená, ale aj mrciny a obsah nádob, ktoré dnes nazývame nočníky.
Ženy porazili Cézara
Nezvyčajnú vojnovú lesť použili obrancovia mesta Gergovia proti légiám slávneho Cézara. Na hradby obliehaného mesta sa postavili ženy s obnaženými ňadrami a koketovali s útočníkmi. Vystúpenie žien legionárov natoľko zaujalo, že nezbadali nepriateľa skrytého neďaleko, kým ich odzadu neočakávane napadol. Prekvapujúci útok spôsobil drvivú porážku Rimanov a pripravil ich o sedemsto vojakov. Bola to vôbec prvá porážka Cézarových légií v Gálii. Cézar sa však z nezdaru nepoučil a onedlho utrpel ďalšiu porážku od nežného pohlavia, keď pri vojnovej výprave do Egypta podľahol zvodom Kleopatry.
Autor: Zdenka VOSTAL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.