rozhodol pre svoje budúce povolanie. Vzor videl v otcovi, ktorý bol stavbár, no na stavebnú do Bratislavy sa pre nedostatok miesta nedostal. Študentské roky nakoniec strávil vo Zvolene, na lesníckej škole, kde sa špecializoval na inžinierske a dopravné stavby. Prvý flek po vysokej škole získal ako projektant v Stavoprojekte, hneď na to ho vietor zavial do Alžíru, kde pre dopravné stavby strávil dva roky. Po návrate sa na neho nalepila funkcia hlavného inžiniera, ako 33-ročný bol výrobným námestníkom. Už pred 89-tym rokom zastával funkciu podpredsedu Mestského národného výboru. novembrová revolúcia zrušila jeho teplé miesto, preto sa musel vrátiť do Stavoprojektu, ktorý ho poslal na stavbu do Ruska. V posledných komunálnych voľbách kandidoval na post primátora, kde, ako povedal prehral "o prsia" čiže o 374 hlasov. Primátorovanie mu teda nevyšlo a momentálne zastáva, ako kandidát SDĽ funkciu prednostu Okresného úradu v Prešove, o ktorej tvrdí, že nie je žiadnou zlatou baňou. Ako sám povedal, žije v slušne upravenom štvorizbovom byte, má garáž, auto a nevysporiadanú záhradku. Milan Benč si myslí, že k postu prednostu okresného úradu mu dopomohla sebakritika. "Snažím sa byť vyrovnaný a keď s niekým rokujem, byť mu aspoň rovným, keď nie lepším partnerom."
Mnohí vás vnímajú ako typicky slušného človeka. Mohli by ste predsa prezradiť niektorú zo svojich slabostí? "Možno som príliš otvorený a v každom vidím človeka, ktorý má záujem na tom, aby išlo všetko dobre. Párkrát to už bolo zneužité." Čo je teda na funkcii prednostu najťažšie? "Zistil som, že najťažšie je nájsť systém pri požiadavkách ľudí, ktoré tu sú. Každý chce prísť, každý sa chce stretnúť. Treba nájsť v tom režim, ktorý som za rok a trištvrte nenašiel."
Systém sa dá nájsť aj v spoločenských hrách. Hovorí sa o vás, že dobre a rád od mladosti hráte mariáš.
Povolilo mariáš SZM? "Samozrejme, že sme si zahrali karty, nebol to však len mariáš, viem hrať všelijaké hry. Zaberajú však toľko času, že popri všetkých funkciách mi na hru už dávno čas neostáva. Mariáš som hral naposledy asi pred tromi rokmi a v týchto dňoch ma k nemu opäť vyprovokovali známi." Čo je na mariáši také zaujímavé? "Považujem ho za veľmi inteligentnú hru, náročnú na rozmýšľanie. Treba sa pri ňom sústrediť. Preto mám rád aj šachy. Priznám sa, že niekedy večer si sadnem k počítaču a dám si niekoľko partií." Aké sú tie vaše ďalšie koníčky na ktoré nemáte čas máte? "Niekedy som zbieral známky, nálepky zo zápalkových škatuliek, rád si zašportujem, rád idem do lesa. Neprevládajú u mňa náruživé veci, nie som fajčiar, rád sa však pozriem na pekné dievčatá." Čo na to pani manželka? "Myslím si, že mám peknú inteligentnú a tolerantnú manželku. Keď sme sa niekedy pohádali, bolo to na výchove detí. Ja som bol náročný, chcel som deti vychovať k samostatnosti. Manželka zase, ako každá matka im chcela kadečo uľaviť, chcela ich hýčkať. Nakoniec si myslím, že prevládla moja výchova. Deťom som sa intenzívne venoval na základnej škole, neskôr sa naučili samostatnosti. Bolo to vidno aj v rebríčkoch po prijímačkách na školy. Nikdy som nezháňal protekciu." A nezháňal niekto protekciu či lobing u vás? "Ak ide o slušnú firmu, ktorá sa stará a platí štátu, snažím sa jej dať kredit, prihovoriť sa za ňu, pomôcť jej."
Napokon nám nedalo nespýtať sa, čo ho viedlo práve k ľavičiarom. Prednosta prezradil, že od mladosti bol členom Komunistickej strany, no nezastával žiadne stranícke funkcie. Ako povedal do SDĽ sa dostal pod vedením Petra Weisa, s ktorým transformáciou komunistickej vytvorili typicky socialistickú stranu. Zastáva teda prešovský okresný prednosta doteraz názory Petra Weisa? - chceli sme počuť. "Myslím si, že teraz už ani nie, nakoľko sa zahľadel do seba a myslí si, že musí byť vždy len on predseda. Už za socializmu sme boli za to, aby kádre rotovali. Aj tu treba mať pripravených viac ľudí, ktorí to dokážu robiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.