Vokál, rozoberali najmä návrh na transformáciu štátneho podniku Vodárne a kanalizácie (VaK). Tejto problematike sme sa už neraz venovali. Pre objasnenie uvádzame, že primátori východoslovenských miest nesúhlasili a odmietli koncepciu, ktorú pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR. V návrhu ministerstva sa predpokladá na východe republiky jednotná vodárenská spoločnosť so sídlom v Košiciach, ktorej akcionármi má byť 841 obcí. V praxi by to podľa kritikov tohto návrhu znamenalo, že žiadna z obcí by nemala reálny rozhodovací vplyv, ktorý by tak ostal naďalej na pleciach centrálneho manažmentu.
Z toho dôvodu vypracovali primátori nový návrh, v ktorom navrhovali vytvoriť niekoľko menších vodárenských akciových spoločností. Prvý variant predpokladal spoločnosť v oblasti Torysy, teda z okresov Prešov a Sabinov. Druhý uvažoval s rozšírením spoločností o okresy Bardejov a Vranov.
V stanovisku hovorkyne Ministerstva pôdohospodárstva SR Anny Majkútovej z augusta sa uvádzalo, že sa na ministerstve ešte nič definitívne neuzatvorilo. Rozhodlo sa však o vytvorení expertnej komisie, ktorá mala nájsť legislatívny rámec na doriešenie prevodu majetku VaK na obce, ktorý bude priechodný vo vláde.
"Nedávno sme dostali odpoveď z Ministerstva pôdohospodárstva SR," skonštatoval primátor. "V nej sa okrem iného uvádza, že ministerstvo uznalo naše argumenty a priklonilo sa k druhému rozšírenému variantu. To znamená vytvorenie vodárenskej spoločnosti, ktorej akcionármi budú samosprávy z okresov Prešov, Sabinov, Bardejov a Vranov. Tento návrh je prijateľný aj pre nás."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.