(TOK) Rámcovú dohodu o vzájomnej spolupráci. Jej cieľom má byť vzájomná spolupráca, podpora a informovanosť, ako aj koordinácia postupov oboch odborových zväzov voči sociálnym partnerom na úrovni kraja. Na podrobnosti tejto dohody sme sa opýtali člena Rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozefa Balicu.
- V čom konkrétne by sa mala vzájomná spolupráca a koordinácia postupov prejaviť?
"Konkrétne môžem spomenúť Správny výbor Krajského úradu práce, ale aj ďalšie rokovania vyvolané k ekonomicko-sociálnej situácii Prešovského kraja, kde by sme spoločne pripravovali stretnutia už nielen v réžii OZ KOVO, ale aj Textil, odev, koža s našimi sociálnymi partnermi."
- Budú sa touto fúziou meniť aj stanovy jednotlivých odborových zväzov?
"O niekoľko dní prebehnú zjazdy oboch zväzov, kde sa politicky prijme uznesenie o fúzii týchto dvoch odborových zväzov do jedného zväzu. Nebude to proces jednoduchý, preto nemôže byť ani rýchly. Bude potrebné upraviť aj vnútrozväzové dokumenty. Predpokladaný harmonogram možného splynutia do jedného odborového zväzu je v roku 2002. Zatiaľ pôjde o vzájomnú spoluprácu dvoch autonómnych odborových zväzov. Nový zväz zrejme pozmení aj názov, ale teraz je ešte predčasné o tom hovoriť."
- Očakávate touto fúziou prílev nových členov do väčšieho a predpokladám aj silnejšieho celku, respektíve návrat členov, ktorí tieto odborové zväzy pred časom opustili?
"Predovšetkým očakávame zvýšenie akcieschopnosti. Očakávame tiež to, že budeme inšpirovať ďalšie zväzy, keďže nič nebráni tomu, aby sa na tieto dva zväzy začali nabaľovať ďalšie odborové zväzy. Na úrovni regiónu chceme poukazovať najmä na tie problémy, ktoré trápia členov základných organizácií. Stretávame sa totiž so skutočnosťou, že niektorí vrcholoví predstavitelia niektorých odborových zväzov nie celkom vnímajú ťažkosti radovej členskej základne a takto sa aj správajú. Pre takýchto odborových funkcionárov je zrejme jedinou prioritou mať len dobrý plat a dobré miesto, a pritom sa veľmi nezapájať do aktivít, ktoré by ohrozovali ich postavenie. Mám na mysli tie odborové zväzy, ktoré sú pasívne pri organizovaní rôznych aktivít, ktoré sa do týchto aktivít nezapájajú, ba možno povedať, že ich bojkotujú. Je im dobre tak, ako je, aj keď ich členská základňa trpí."
- Fúzia by teda mala priniesť aj istú selekciu pasívnych zväzov a povedzme aj výmenu terajších funkcionárov?
"Vážnosť celej situácie je aj v tom, že okrem administratívno-byrokratických prekážok, bráni sfúzovaniu aj politická vôľa funkcionárov a predstaviteľov jednotlivých zväzov. Pokiaľ ich predstavitelia a orgány neprijmú náležité rozhodnutia o fúzii, tak je ťažká cesta k integrácii. Tu nám ostáva len väčšia spolupráca na úrovni základných organizácií. Presviedčať členov, prečo je potrebné spájanie sa do väčšieho celku tak, aby oni motivovali svojich predstaviteľov o potrebe integrácie. Na ilustráciu poviem, že okolo 15 odborových zväzov má menej než dve tisíc členov. Okolo 30 odborových zväzov má menej než 20 tisíc. Sú to niekedy minizväzy, ktoré majú však rozhodujúci hlas v Sneme Konfederácie odborových zväzov. Taký zväz so 600, či dokonca menej ako 500 členmi, nemôže byť natoľko akcieschopný a tobôž nemôže disponovať takou údernosťou, ktorá je potrebná pri presadzovaní našich záujmov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.