verejnej správy ešte len chystá, v Čechách už naplno odštartovala a už v novembri prebehnú voľby do krajských zastupiteľstiev, ktoré doteraz neexistovali. Ostrava, ktorá je s 320 tisíc obyvateľmi len o trošku väčšia ako metropola východu, zápasí s rovnakými problémami ako Košice.
"Máme 23 mestských obvodov, niektoré sú podobne ako v Košiciach veľké, niektoré malé so 600 obyvateľmi, a rovnaké problémy s deľbou právomocí a kompetenciami medzi mestom a obvodmi. Rovnaký problém máte aj v Košiciach, takže v tejto oblasti by sme chceli nájsť vzájomnú inšpiráciu," informoval nás Vítězslav Kuta, námestník primátora mesta Ostravy.
Dodal, že rovnako ako vedenie mesta Košice aj oni v Ostrave sú presvedčení, že samospráva by mohla lepšie, efektívnejšie a ekonomickejšie fungovať, keby mestských obvodov bolo oveľa menej.
"Za socializmu boli v Ostrave štyri veľké obvody. Uznávame, že to bolo príliš úzkoprsé, za optimálny počet považujeme šesť obvodov s tým, že by sme ponechali istú inštitucionálnu identifikáciu občanov so svojím bydliskom, kde by si mohli vybaviť potrebné záležitosti. Nie všetci sú samozrejme nadšení, podobne je to aj v Košiciach, preto si to bude vyžadovať vysvetľovaciu kampaň," dodal V. Kuta.
Primátor Košíc Zdenko Trebuľa zdôraznil, že vedeniu mesta nejde o uchopenie a centralizáciu moci v meste, ale o zlacnenie samosprávy a lepšie fungovanie mesta.
Za najdôležitejšie považuje zmenu finančných tokov tak, aby bolo jasné, čo je celomestské a čo patrí mestským častiam.
Obaja sa zhodli, že by bolo nešťastím pre obe mesta, keby sa so súčasným stavom zmierili a nesnažili sa ho zlepšiť.
"Netvrdím, že v súčasnosti mesto a mestské časti nefungujú, ale som hlboko presvedčený, že môžu fungovať oveľa lepšie," dodal Trebuľa.
Ostraváci a Košičania sa dohodli, že vzájomnú spoluprácu zintenzívnia na základe spoločného harmonogramu pracovných rokovaní nielen na úrovní vedení radníc, ale aj medzi odborníkmi oboch magistrátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.