juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom. Novinárom to oznámil kňaz, ktorý nechcel byť menovaný.
"Ivanov oznámil patriarchovi Pavlemu, že sa stretol s Miloševičom," povedal kňaz po odchode Ivanova z belehradského sídla srbského patriarchu.
Igor Ivanov včera pricestoval do Belehradu, aby v mene ruského prezidenta Vladimira Putina zablahoželal vodcovi juhoslovanskej opozície Vojislavovi Koštunicovi k víťazstvu vo voľbách 24. septembra. Ivanov navštívil aj Miloševičovu rezidenciu v luxusnej belehradskej štvrti Dedinje. Nie je však známe, či sa v nej Miloševič nachádzal. Juhoslovanské opozičné zdroje tvrdia, že Miloševič opustil Belehrad a odišiel do východného Srbska. Miloševičov brat, juhoslovanský veľvyslanec v Rusku, však pre agentúru Reuters povedal, že jeho brat je stále v Belehrade.
Po reakciách medzinárodného spoločenstva, ktoré v priebehu včerajška jednohlasne uznalo Koštunicu za víťaza prezidentských volieb, tak urobila aj Moskva. Slobodan Miloševič tak de facto stratil podporu Ruska, a tým aj významného spojenca.
Belehrad/Podgorica/Priština - Desaťtisíce ľudí sa včera popoludní opäť zhromaždili pred budovou zväzového parlamentu v centre Belehradu, kde čakali na príhovor Vojislava Koštunicu - víťaza volieb a teraz už medzinárodne uznaného nastupujúceho prezidenta Juhoslávie. Podľa informácií tlačového centra Demokratickej opozície Srbska (DOS) sa Koštunica mal najprv prihovoriť zhromaždeniu a potom dostať požehnanie od hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi - patriarchu Pavleho.
Srbské médiá včera zhodne označili štvrtok za historický a revolučný deň, ktorý znamenal nesporne prudký zvrat vo vývoji situácie v Juhoslávii. Opozičná demonštrácia v uliciach Belehradu, kde sa zišli státisíce odporcov režimu prezidenta Miloševiča, sa postupne zmenila na masové ľudové povstanie. Po tom, ako sa polícia pridala na stranu protestantov a opozícia prevzala kontrolu nad štátnymi médiami, stratil Miloševič kľúčové páky, ktorými v Juhoslávii vládol celých 13 rokov.
Občania, ktorých bolo v uliciach mesta až pol milióna, po oslobodení budovy zväzového parlamentu, verejnoprávnej televízie, rozhlasu a dennej tlače, zostali v uliciach Belehradu po celú noc, aby obránili tieto kľúčové inštitúcie a zároveň oslavovali víťazstvo slobody a demokracie. Armáda a polícia napriek verejnému neporiadku do diania nezasahovala, práve naopak, mnohí policajti zložili zbrane a pridali sa na stranu demonštrantov a pomohli pri demokratizácií inštitúcií.
Podľa oficiálnych zdrojov si národná revolúcia, ktorá prebehla prakticky za jeden deň, vyžiadala aj dve obete - život 39-ročnej ženy a 51-ročného muža. Okrem toho ďalších 60 demonštrantov utrpelo ťažké zranenia. Z policajných zdrojov prišli správy, že pri incidentoch sa v uliciach Belehradu zranilo aj okolo sto policajtov.
Demonštranti v mnohých prípadoch odcudzili polícii zbrane, obušky, prilby, obranné štíty a uniformy. Po vniknutí do budovy zväzového parlamentu niektorí revolucionári ukoristili stoličky, stoly, kreslá, televízory a dokonca aj červený koberec. V uliciach mesta vládla popri búrlivej radosti z víťazstva nad Miloševičom všeobecná anarchia a zmätok, ktorý na mnohých miestach vyústil do rozbíjania výkladov a plienenia predajní. Ani napriek tomu však polícia proti rozvášneným demonštrantom nezasiahla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.