života pozitívne. Aspoň taký bol výsledok prieskumu, ktorý nedávno zrealizoval Mgr. Radomír Masaryk a jeho cieľom bolo dozvedieť sa čosi o kvalite sexuálneho života našincov. Zúčastnilo sa ho celkovo šesťdesiatštyri účastníkov, poväčšinou zástupcov silnejšieho pohlavia. Tí zväčša tvrdili, že problémy so sexom nemajú žiadne, v prípade, že by nastali, by sa ale rozhodne obrátili na odborníkov... Realita je však úplne iná.
Pod pojmom 'kvalita života' si každý predstavuje čosi iné, zväčša si ju však účastníci výskumu dávali do súvisu s rodinou, prácou vlastnou identitou a zdravím. Ak si mali vybrať z rôznych hodnôt v dotazníku, na prvé miesto dali zdravie, potom nasledovala láska k partnerovi, deti a priateľstvo. Až na piatom mieste skončil sexuálny život, bol však ďaleko pred dobrým jedlom či pitím, autom, bytom a zariadením, peniazmi, náboženstvom či šprotom. Dokonca ho účastníci hodnotia na viac ako prácu, lásku k rodičom, slobodu či spoločenské postavenie. Sex skrátka neodmysliteľne patrí k nášmu životu. To si mnohí uvedomujeme, v prípade problémov však väčšina zaujíma pasívny prístup - spomína na lepšie časy a ticho závidí mladšej generácii, pričom sa preorientuje na iné činnosti, trebárs športuje alebo si lepí lietadielká. Komunikácia s partnerom či vyhľadanie odbornej pomoci pokulháva, predvošetkým muži majú problém pomenovať svoj problém a navštíviť odborníka. V prípade erektylnej dysfunkcie, ľudovo nazývanej aj impotenciou, ale niet inej pomoci.
"Ochorenie má dva vrcholy. Jeden sa objavuje už okolo dvadsiatky a týka sa najmä plachých a neistých mužov na začiatku ich sexuálneho života. Druhý prichádza u mužov po štyridsiatke a súvisí zväčša so zhoršeným zdravotným stavom, užívaním alkoholu a fajčením. Keďže dnes sa impotencia dá liečiť, doporučujem všetkým vyhľadať odbornú pomoc. Žiaľ, z mužov, ktorí majú problémy, sa v ambulanciách objaví menej ako desať percent, iba tá povestná špička ľadovca," povedala pre denník Korzár psychiatrička a sexuologička Danica Cajsová po skončení tlačovej besedy, na ktorej Mgr. Masaryk, prezentoval výsledky svojho prieskumu.
"Je veľmi dobré, že sa konečne otvoril problém sexuality človeka a zároveň porúch, ktoré sa môžu pri túžbe po kvalite života objvadiť. Ľudia sa len veľmi ťažko odhodlávajú navštíviť odborníka. Pritom až 52 percent mužov po štyridsiatke trpí erektylnou dysfunkciou, ako to teda riešia oni?! Postihnutí sa zvyčajne odvolávajú na vonkajšie okolnosti - stres, únavu a vysoké pracovné zaťaženie, alebo sa uspokoja sa s tým, že už majú svoj vek... No kvalitný sexuálny život sa dá viesť aj v päťdesiatke," konštatovala MUDr. Caisová.
Keďže aj z výsledkov najnovšieho prieskumu vyplýva, že až takmer deväťdesiat percent ľudí sa o záležitostiach týkajúcich sa sexuality dozvedá z médií, spolu s kolegom MUDr. Martinom Hrivňákom, urológom a andrológom, vidí v hovorení a písaní o sexe MUDr. Caisová veľkú nádej.
"Sexualita by namala byť tabuizovaná téma a ľudia s problémami týkajúcimi sa jej nemali nad sebou lámať palicu. Mali by sa snažiť čosi urobiť, niekedy stačí zmierniť životné tempo a naučiť sa relaxovať, či porozprávať sa so svojou partnerkou o svojich pocitoch alebo komplexoch. Zo skúseností vieme, že ženy, sú zväčša ochotné o probléme hovoriť a naopak zazlievajú svojim partnerom, keď ich obchádzajú. Takáto rezignácia ženy skôr zraňuje či hnevá a práve ony napokon bývajú tým, kto partnera 'dotlačí' k sexuológovi. To je prvý krok na ceste k vyliečeniu impotencie," dodala Danica Caisová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.