zväzového parlamentu v Belehrade zložil prezidentskú prísahu, čím sa oficiálne ujal funkcie. Koštunicov nástup do úradu ukončil 13 rokov vlády jeho predchodcu Slobodana Miloševiča a je označovaný za začiatok novej éry na Balkáne, poznamenanom krvavými konfliktami a hospodárskym úpadkom. Miloševič svoju porážku vo voľbách z 24. septembra uznal v piatok, deň po masívnej demonštrácii za jeho odstúpenie.
Koštunica na slávnostnej schôdzi povedal, že výsledky juhoslovanských volieb ukázali, že krajina sa vrátila do spoločenstva demokratických štátov. "Myslím si, že je to naozaj historický okamih v dejinách Srbska a Čiernej Hory. Žili sme v systéme bez demokracie. Teraz existuje," uviedol Koštunica.
Na parlamentnej schôdzi sa zúčastnili aj zástupcovia Miloševičových socialistov, Zjednotenej ľavice (JUL) Miloševičovej manželky Miry Markovičovej a poslanci z menšej juhoslovanskej republiky Čierna Hora. Čiernohorský prezident Milo Djukanovič do Belehradu neprišiel. Ako povedal, neuznáva Vojislava Koštunicu ako nového prezidenta Juhoslávie. Svoj postoj zdôvodnil tým, že líder srbskej opozície bol zvolený v nezákonnom hlasovaní.
Čiernohorská Socialistická ľudová strana (SNP) si nárokuje post budúceho juhoslovanského premiéra. Keďže nový zväzový prezident Vojislav Koštunica je Srb, premiér musí pochádzať z Čiernej Hory, povedal pre belehradskú televíziu YU-Info podpredseda SNP Predrag Bulatovič. "Toto je pre nás najdôležitejšie a o konkrétnej osobe rozhodneme na ďalších konzultáciách," dodal P.Bulatovič.
Koštunica po zložení prezidentskej prísahy označil zmierenie medzi Srbskom a Čiernou Horou za "úlohu nad všetkými úlohami". Porozumenie medzi oboma zväzovými republikami však podľa Koštunicu závisí od normalizácie vzťahov Juhoslávie s medzinárodným spoločenstvom, a preto vlna žiadostí o obnovenie diplomatických vzťahov s Belehradom otázku vzťahov vo vnútri JZR dočasne zatlačí do úzadia.
Pre vnútornú politiku Juhoslávie Koštunica považuje za dôležité, aby sa vláda a opozícia naučili rešpektovať. Všetky strany musia akceptovať víťazstvá a porážky v demokratických voľbách.
Ministri zahraničných vecí 15 členských krajín Európskej únie v pondelok s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnú o zrušení ropného a leteckého embarga voči Juhoslávii. Na stretnutí v Luxemburgu sa budú zaoberať aj ďalšími politickými krokmi, ktorými by mohli pomôcť novému demokratickému Srbsku. Po víkendových udalostiach v JZR nič nestojí v ceste, aby únia v pondelok rozhodla o zrušení embarga na dovoz ropy a ropných produktov do Juhoslávie a definitívne tiež odvolala zákaz civilných letov medzi JZR a EÚ, ktorý je síce pozastavený, ale formálne stále platí.
Situácia je zložitejšia v prípade ďalších sankcií, ktoré zakazujú finančné transakcie a zmrazujú bankové kontá firiem prepojených s Miloševičom v EÚ a znemožňujú osobám z okolia bývalého prezidenta vstup na územie únie. Zrušenie ďalšej sankcie - zbrojného embarga, je v kompetencii Bezpečnostnej rady OSN.
EÚ prisľúbila zrušenie sankcií voči Juhoslávii už pred septembrovými voľbami v prípade demokratickej zmeny v krajine. Európski lídri ho nepodmienili spoluprácou Srbska s haagskym Medzinárodným tribunálom pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY), dá sa však očakávať, že v prípade poskytnutia dlhodobej pomoci tak môžu urobiť. Vysokí predstavitelia EÚ opakovane zdôraznili, že by radi videli Miloševiča pred haagskym súdom.
Záhreb nezruší svoje sankcie proti Juhoslávii, kým sa nový prezident JZR Vojislav Koštunica neospravedlní Chorvátsku. V rozhovore pre denník Novi list to vyhlásil predseda chorvátskeho parlamentu Zlatko Tomčič. "Budem proti zrušeniu sankcií uvalených na Juhoslovanskú zväzovú republiku (JZR), kým sa Koštunica chorvátskemu ľudu neospravedlní za všetko, čo jeho národ spáchal počas agresie v Chorvátsku a v iných krajinách regiónu," vyhlásil Tomčič.
Okrem ospravedlnenia Tomčič za základnú podmienku pre normalizáciu vzťahov medzi Chorvátskom a JZR označil vydanie bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča pred Medzinárodný trestný tribunál v Haagu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.