východu uviedol veľvyslanec Indonézskej republiky na Slovensku Malikus Suamin. Podnet k ich dokumentácii dalo práve toto zastupiteľstvo ostrovnej krajiny.
* Vaša Excelencia, privádzajú vás k nám len fotografie v Technickom múzeu?
- Minule som sa stretol so zástupcami magistrátu a obchodnej komory, teraz ma pozval rektor Vojenskej leteckej akadémie. Podľa výsledku posúdime možnosti štúdia pre našich občanov.
* Keď spomínate študentov, máte nejakých na Slovensku?
- Nie. Zato slovenská záujemkyňa odišla na rok spoznávať indonézsky jazyk a tanec.
* Indonézsky jazyk?
- Vznikol síce umelo, ale uvedomte si, že čosi musí zlučovať 300 rozličných národností s rovnakým počtom jazykov a viac ako 600 dialektmi. Pritom s vyše 230 miliónmi máme štvrtú najväčšiu populáciu na svete, ktorá sa za posledných dvadsať rokov zvýšila o vyše 50 miliónov. Našu krajinu tvorí 17 508 ostrovov, čiže spravovať takýto štát prináša veľa ťažkostí. Spojivami sú vodná a letecká doprava, od roku 1976 aj satelitná televízia s dvoma štátnymi kanálmi - jedným spravodajským a druhým výukovým. Práve tu zohráva veľkú úlohu úradný jazyk, ktorý používa latinku a vychádza z európskeho pravopisu.
* Aká je náboženská skladba?
- Asi 85 percent obyvateľstva vyznáva islam. Nasleduje kresťanstvo so 4 percentami rímsko-katolíkov a takým istým množstvom protestantov, potom budhizmus, konfucianizmus a hinduizmus.
* S kým najviac obchodujete?
- S prirodzenými partnermi zo združenia ASEAN, kam patria India, Malajzia, Barma, Singapúr, Vietnam, Kambodža, Tchajwan, Singapúr, Filipíny, a potom so silnými ekonomikami ako Hong-Kong, Čína, Kórea, Japonsko, Austrália a Západná Európa.
* Čo Slovensko?
- Dovážame k vám textílie, športovú obuv, nábytok, výrobky z dreva, umelecké remeslo, rastie podiel potravinárskeho priemyslu: chilli, kečup, soja.
* A naopak?
- My zase kupujeme chémiu, strojárstvo, súčiastky poľnohospodárskych strojov, v Detve sme získali vojenské vozidlá. Vzájomný obrat je asi 25 miliónov dolárov a od vlani zaznamenal prudký, asi desaťpercentný nárast.
* Máte nejaké zámery aj s východom Slovenska?
- Ako som spomínal, rokujeme s obchodnou komorou a máme úmysel vytvoriť podnik pre potraviny v plechovkách.
* Svetoznáma je indonézska kultúra.
- Máme zámer postupne otvoriť reťazec suvenírových obchodov, predstaviť naše klasické odevníctvo a 17. novembra vás pozývam do Štátneho divadla Košice, kde na benefičnom koncerte pre hluchonemých vystúpia s vaším mímom Vladimírom Kulíškom dve tanečnice z Bali. Ide tak zároveň o príspevok k 55. výročiu vyhlásenia našej nezávislosti. Na budúci rok predstavíme po slovenských mestách výstavu tradičného remesla a rovnako maľby súčasných umelcov, ako aj cyklus indonézskych filmov. Taktiež budete mať príležitosť zhliadnuť našich bábkárov.
* Vaše osobné ambície?
- Predtým som pôsobil ako zástupca veľvyslanca v Holandsku, na Slovensku som už poldruha roka, ešte taký istý čas mi ostáva do skončenia môjho pôsobenia. Tunajší post však považujem za podstatnejší, lebo v jeho rámci môžem oveľa viac ovplyvniť. V roku 1999 navštívilo moju vlasť 600 slovenských turistov, tohto roku len do septembra ich bolo 800. Osobne som si dal za skromný cieľ pričiniť sa, aby čo najviac Slovákov spoznalo Indonéziu či už cez jedlo, remeslo, umenie, aby ich čo najviac navštívilo náš štát. To máte ako so ženou: iba keď kohosi dobre spoznáte, môžete ho mať aj rád.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.