(RR) nekonalo. Podľa vyjadrenia predsedu SMK Bélu Bugára (na snímke) nikto z prítomných nepredložil návrh na vystúpenie SMK z vládnej koalície. "Keby aj niekto navrhol hlasovanie, nebolo by o čom, pretože chýbajú vstupné informácie," zdôraznil Bugár. Ako ďalej uviedol, ďalší osud koalície závisí od postoja partnerov k požiadavkám SMK, pričom prioritnou otázkou ostáva reforma verejnej správy. "Chceme, aby aspoň návrh bol predložený tohto roku do národnej rady. Sme ochotní spolupracovať a diskutovať o každej otázke, ale naše požiadavky musia byť zapracované do návrhov," povedal Bugár. Kritickými bodmi sú najmä zmena preambuly ústavy, nové územnosprávne členenie, prevod správy pôdy neznámych vlastníkov na obce, prijatie Európskej charty jazykov menšín a otvorenie maďarskej fakulty na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre.
Bugár odmietol obvinenia, že SMK svojimi požiadavkami ohrozuje integračné snahy Slovenska. "Vstupom SMK do koalície vzrástol kredit tejto vlády v zahraničí. Prinajmenšom sme legitimizovali menšinovú politiku súčasnej vládnej koalície," zdôraznil a dodal, že práve otázky menšín sú stredobodom pozornosti EÚ. "Keď koaliční partneri nechápu, že nechceme nič iné, len dôsledné plnenie volebného programu a priorít, musia si uvedomiť, že práve oni ohrozujú náš vstup do EÚ a NATO."
Na otázku SME, ako vnímajú v SMK vyjadrenie predsedu KDH, podľa ktorého vláda by sa zaobišla aj bez SMK, Bugár uviedol: "Keďže poznám účasť poslancov KDH na zasadnutiach národnej rady, pán Čarnogurský sa mýli. Bez SMK sa nedá vládnuť."
Predsedu RR SMK Pála Farkasa vyjadrenia Čarnogurského neprekvapili: "Má v tom bohaté skúsenosti. Ešte stále sa pohybuje v starých šľapajách," konštatoval Farkas. Podľa jeho vyjadrenia v roku 1990 a v prechodnom období roku 1994 vládne koalície mohli počítať s tichou podporou maďarských strán. "Odvtedy prešlo šesť rokov. Je pre nás nepredstaviteľné, že budeme slepo podporovať koalíciu, ktorej nie sme súčasťou a ktorá nebude presadzovať ciele a princípy vypracované v dielňach našej strany," dodal Farkas.
RR rozhodla o preložení termínu snemu SMK, ktorý sa mal uskutočniť na budúci mesiac: "Snem by mal byť odložený na január, pretože nepredpokladáme, že niektoré otázky budú vyriešené do konca tohto roku," povedal Bugár.
Na zasadnutí sa zaoberali aj nadchádzajúcim referendom o predčasných parlamentných voľbách, ktoré je podľa SMK "absolútne odsúdeniahodné, pretože destabilizuje hospodárstvo a verejný život." RR SMK preto žiada svojich voličov, aby neprispeli a rozvracaniu verejného života a na referende sa nezúčastnili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.