osobného zúfalstva a zmätenosti. John Lennon, jeden zo štyroch členov legendárnych Beatles, ktorého pred takmer 20 rokmi v New Yorku zastrelil choromyseľný človek, by sa dnes dožil 60 rokov.
Beatles boli na hudobnej scéne len necelé desaťročie, ale podarilo sa im zatieniť slávu Elvisa Presleyho a doteraz ich melodické piesne ovplyvňujú hudobný štýl svetových kapiel.
John Lennon, ktorý bol považovaný za "intelektuálneho" člena Beatles, spolu s Paulom McCartneym napísal množstvo veľkých hitov (Help, Norwegian Wood, In My Life). V časoch Beatles skomponoval i veľa vlastných skladieb ako A Hard Day's Night, All You Need Is Love alebo Come Together. Po rozpade famóznej štvorice ho preslávila mierová hymna Give Peace A Chance, ktorú nahral v roku 1969 už s kapelou Plastic Ono Band, i nezabudnuteľná Imagine z roku 1971.
Lennon, syn námorníka, celý život trpel tým, že jeho otec opustil matku krátko po jeho narodení. Vyrastal pri svojej tete Mimi a naučil sa hrať na gitare, klavíri, organe a harmonike.
Víťazný postup Beatles sa začal v roku 1961 v Hamburgu, kde sa Lennon podľa vlastných slov stal dospelým. V septembri 1962 svetlo sveta uzrel ich prvý singel Love Me Do. Beatles sa na vrchol popularity dostali uprostred roku 1965, kedy ich vyznamenaním poctila aj samotná britská kráľovná Alžbeta II. Práve vtedy sa však začal aj ich pomalý pád.
Alkohol a drogy, najmä marihuana a LSD, sťažovali komunikáciu medzi členmi skupiny. Čoraz silnejšie bolo napätie vnútri kongeniálneho dua Lennon-McCartney, v ktorom bol Lennon ustavične ten divokejší skladateľ, pričom sa McCartney orientoval skôr na pokojnejší pop. Okrem toho, že vyskúšal množstvo drog, sa Lennon pokúšal presadiť aj ako knižný a divadelný autor či ako herec. A tak už v roku 1966 Beatles skončili s koncertovaním. Lennon sa v tom čase v USA postaral o rozhorčenie výrokom o tom, že Beatles sú populárnejší ako Ježiš Kristus. Zničení a unavení "chrobáci" vtedy hľadali duševný pokoj u indického guru Maharishiho.
Predovšetkým Lennon bol tým, kto niekdajší protest Beatles voči konvenciám staršej generácie na konci desaťročia pretvoril do politického protestu proti vojne a občianskej vojne, najmä proti vojne vo Vietname. Tým si ale v USA, kam sa v roku 1970 presťahoval, nezískal veľa priateľov. Spolu so svojou druhou manželkou, japonskou hudobníčkou a umelkyňou Yoko Ono dokonca nahý alebo ležiaci v rôznych posteliach pri takzvaných Bed-Ins demonštroval za svetový mier.
Yoko cítila, že ju ostatní členovia skupiny neprijali. Podľa nich, najmä McCartneyho, totiž škodlivo vplývala na svojho manžela. Keď Beatles v roku 1970 oficiálne oznámili svoj rozchod, milióny fanúšikov z toho obviňovali práve ju. Lennon sa už sotva rozprával z ďalšími troma členmi Beatles - k zmiereniu došlo podľa McCartneyho až krátko pred jeho tragickou smrťou.
Povolenie na pobyt v USA si Lennon vydobyl veľmi namáhavo. S Yoko Ono sa tam venoval skôr experimentálnej hudbe, ktorá nebola určená fanúšikom Beatles. Poslednýkrát verejne vystúpil 28. novembra 1974 s Eltonom Johnom na koncerte v newyorskej Madison Square Garden. Od roku 1975 do roku 1980 Lennon prakticky zmizol z povrchu sveta. Bojoval proti závislosti na tvrdých drogách a dlho sa mu nič nedarilo. Manželstvo s Yoko Ono sa začiatkom 80. rokov podľa správ dostalo kvôli jej afére so spoločným priateľom do ťažkej krízy. No v novembri 1980 zrazu vyšiel ich spoločný album Double Fantasy. Bol to Lennonov posledný album, keďže 8. decembra 1980 ho pred dverami do jeho newyorského bytu zastrelil Mark Chapman. Tomu po 20 rokoch väzenia minulý týždeň americké úrady zamietli žiadosť o podmienečné prepustenie a na slobodu sa dostane najskôr o dva roky.
Až po smrti sa Lennonovi konečne podarilo vyhrať britskú hitparádu. Na jej čelo sa dostal hneď trikrát so skladbami Imagine, (Just Like) Starting Over a Woman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.