Humenné. Zriadenie tejto skládky malo svoje opodstatnenie nielen z regionálneho hľadiska. "Pristúpili sme k tomu aj z toho dôvodu, že občania mali sklon likvidovať odpad po svojom. A keď chceme mať čisté obce - lebo obec zodpovedá za vývoz odpadu, - tak sme to riešili takým spôsobom," vyjadril sa pre náš denník predseda Združenia Horná Oľka a starosta obce Nižná Sitnica Stanislav Rakár.
Lenže aj činnosť skládky TKO vo Vyšnej Sitnici skončila posledným júlovým dňom. Na jej dostavanie do potrebných parametrov je potrebné investovať 2,3 milióna Sk, preto sa starostovia obcí spojení v združení obrátili listom o pomoc na ministra životného prostredia. Koncom minulého týždňa delegácia samosprávy spomínaného regiónu navštívila ministerstvo a my sme sa S. Rakára opýtali, ako pochodili: "Prisľúbili nám pomoc, len - bohužiaľ - toho roku z toho nebude nič. Teraz v novembri sa podávajú žiadosti na dotácie zo Štátneho fondu životného prostredia, takže možno prídeme na rad v ďalšom kole."
Celkový rozpočtový náklad na skládku TKO vo V. Sitnici je 5,9 milióna Sk. Do 1. augusta vyhovovala skládka legislatívnym požiadavkám, pretože vtedy stačilo, ak mala ílovité nepriepustné dno. Teraz je už potrebné mať na dne skládky fóliu, aby sa zlepšila nepriepustnosť.
Po dokončení by skládka TKO mohla slúžiť aj obciam Ohradzanskej doliny a obciam časti okresu Medzilaborce. Záujem pripojiť sa majú najmä obce Oľka a Repejov. Aj pre nich by bolo výhodnejšie vyvážať odpad na skládku do Vyšnej Sitnice, ako teraz do Papína, ktorý od Nižnej Sitnice je vzdialený okolo 60 kilometrov a skládka vo Vyšnej Sitnici je iba v 5 kilometrovej vzdialenosti. Aj pri rovnosti poplatkov za uloženie tony odpadu je pre tieto obce výhodnejšie ho vyvážať na skládku v svojom regióne, pretože jeden kilometer prepravy ich vyjde aj s DPH na 25 Sk. Takto by obce za jednu tonu odpadu vyvážaného na skládku do Papína zaplatili aj okolo 3 000 Sk. Pritom obecné úrady hradia zhruba 70 percent nákladov na likvidáciu odpadu a občania 30 percent. "Vyvážanie odpadu do Papína ide do peňazí, pretože v regióne sú malé obce do 500 obyvateľov, takže je to veľký problém," uzavrel problematiku predseda Združenia Horná Oľka Stanislav Rakár.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.