jeho schválenie je výrazom politickej dohody. Z prítomných 19 členov vlády za budúcoročný rozpočet hlasovalo 17, dvaja ministri Peter Magvaši a Pavel Koncoš sa hlasovania zdržali.
Schodok rozpočtu by mal dosiahnuť 37,8 miliardy Sk. Presná výška rozpočtových príjmov a výdavkov zatiaľ nie je známa, no podľa schváleného návrhu by mali príjmy predstavovať približne 179,3 miliardy Sk a výdavky viac ako 216 miliárd Sk. Celkový schodok verejných financií by mal na základe schváleného návrhu dosiahnuť v budúcom roku 37,848 miliardy Sk, čo je menej ako 4 % HDP (3,94 %).
M. Dzurinda označil budúcoročný rozpočet za reálny a dobrý, keďže zohľadňuje všetky priority, ktoré si vláda dala, navyše návrh rozpočtu bol schválený o mesiac skôr ako v minulom roku a vláda tak svoj záväzok dať ho na rokovanie poslancom do 15. októbra splní. Premiér potvrdil, že sa v návrhu podarilo dodržať základné makroekonomické parametre, najmä dosiahnutie deficitu verejných financií pod 4 percenta HDP.
V rozpočte sú podľa M. Dzurindu zohľadnené priority ďalšej stabilizácie verejných financií, vyrovnanosti financovania zdravotníctva, znižovania verejného dlhu, rozvoja školstva najmä z pohľadu zvýšenia mzdových prostriedkov pedagógom a ďalším pracovníkom školstva ako aj jeho reformy, ale aj priority súvisiace s ambíciami SR stať sa členom NATO. Rozpočtom sa taktiež vytvorili predpoklady na výstavbu 15 tisíc bytov v budúcom roku.
Budúcoročný štátny rozpočet má aj sociálne aspekty. Je v ňom vytvorený priestor na postupnú valorizáciu miezd. Vo väčšine štátnej správy pôjde o 4 percenta, u ozbrojených zložiek o 3 percentá a u učiteľov o 7-percentnú valorizáciu.
Podľa ministerky financií SR Brigity Schmögnerovej aj tzv. garančný fond vytvára určitú istotu pre tých zamestnancov, ktorých podniky sa dostávajú do konkurzu. Ráta sa tiež s podporou zamestnávania mladých, vyčlenené sú prostriedky na tzv. sociálnu dávku na bývanie a pod. Podľa ministerky je budúcoročný rozpočet mimoriadne ústretový aj voči mestám a obciam. Zvyšuje sa ich podiel na podielových daniach, dotácie na výkon samosprávnej funkcie atď. Okrem iného ostanú mestá Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica, Žilina, Zvolen dotácie na mestskú dopravu vo výške 1,4 miliardy Sk. Mestá a obce získajú aj dotácie na vybudovanie základných škôl a technickej vybavenosti.
Foto: TASR
foto do čísla - utorok - dzurinda
Text k foto: Hlavným bodom včerajšieho mimoriadneho rokovania vlády bolo definitívne schválenie návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Na snímke predseda vlády Mikuláš Dzurinda (vľavo) v rozhovore s podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.