kandidáti na úrad v Bielom dome, demokrat Albert Gore a republikán George W. Bush mladší, absolvujú ešte dve prezidentské debaty a poputujú za voličmi na desiatky predvolebných zhromaždení.
Podľa amerického volebného systému však zaregistrovaní voliči nezvolia svojho prezidenta priamo v ľudovom hlasovaní, ale prostredníctvom takzvaného Zboru voliteľov, ktorý bol zriadený v rámci Ústavy Spojených štátov ešte v 19. storočí. Systém zboru voliteľov prežíva, hoci je považovaný za zastaraný. Pokusy zmodernizovať systém nateraz skončili bez úspechu.
Vo volebný deň, ktorý vždy pripadá na utorok po prvom pondelku v novembri, tento rok to bude 7. november, vo všetkých štátoch americkej únie voliči zvolia toľko voliteľov do zboru, koľko ma štát svojich zástupcov v Snemovni reprezentantov a v Senáte. Dovedna má Zbor voliteľov 538 členov, z toho je 100 senátorov a 438 kongresmanov. Traja osobitní volitelia zastupujú hlavné mesto Washington D. C.
Každá politická strana v každom štáte americkej únie predloží pred prezidentskými voľbami návrh na voliteľov. Ak jej kandidát dostane v štáte najviac hlasov, volitelia navrhnutí stranou budú štát zastupovať vo federálnom Zbore voliteľov.
Kandidát na úrad prezidenta podľa teraz platných pravidiel musí dostať v Zbore voliteľov nadpolovičnú väčšinu, aby získal úrad v Bielom dome, teda 270 hlasov.
Zvyčajne šesť týždňov po prezidentských voľbách sa volitelia z každého štátu americkej únie zídu v hlavnom meste Washington a oficiálne odovzdajú hlasy za svojho kandidáta a výsledok ich rozhodnutia odovzdajú Kongresu.
Obálky s hlasmi voliteľov 6. januára oficiálne otvorí predseda Senátu za prítomnosti zástupcov Snemovne reprezentantov a Senátu. Systém pracuje spoľahlivo a prezidentom sa stáva kandidát, ktorý dostal najviac hlasov voličov aj v ľudovom hlasovani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.