Klaus. Stretol sa s kompletnou slovenskou politickou špičkou - šéfom parlamentu Jozefom Migašom, premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Klausove slová o Európskej únii označil Kukan ako "zdravo realisticko-skeptický" názor.
"V EÚ neochabuje záujem bruselskej administratívy o ďalší proces rozširovania na východ. Záujem je taký istý, ako aj v minulosti. Je v záujme členských krajín EÚ udržovať status quo. Únia sa preto príliš nehrnie do procesu rozširovania," tvrdil Klaus. To, čo sa deje, prakticky odráža faktické záujmy členských krajín únie. Tieto slová Migaš sprevádzal trochu hanblivým prikyvovaním hlavou.
Vnútropolitické problémy na Slovensku šéf českého parlamentu komentovať odmietol. "Názor na slovenské referendum nemám," uviedol Klaus. Svoj postoj vysvetlil tým, že sa nechce stavať do pozície poučovateľa. O svojom vzťahu k Vladimírovi Mečiarovi povedal, že sa nerád vozí a priživuje na módnych vlnách. Preto negatívne vnímal podľa svojho názoru jednostrannú kritiku Mečiara. Keďže jeho návšteva mala oficiálny rámec, žiadne stretnutie s Mečiarom neplánoval.
V podobnom tóne ako o únii hovoril Klaus aj o Visegrádskej štvorke, ku ktorej má tradične odmeraný vzťah a ešte vždy ju považuje za umelé zoskupenie. Pripomenul, že Česká republika nechce vstupovať do únie ako nejaký euroregión, ale ako Česká republika, a každá krajina by tam mala vstupovať samostatne.
Vzťahy medzi oboma štátmi hodnotil Klaus rovnako ako jeho hostitelia na všetkých stretnutiach: ako veľmi dobré, bez špecifických problémov. Svoju dlhú absenciu na Slovensku vysvetlil komplikovanými vzťahmi po rozdelení spoločného štátu a vtedajšou situáciou. Návštevu Slovenska ukončil verejnou prednáškou o ekonomickom kontexte európskych integračných a dezintegračných procesov a prehliadkou historického centra Bratislavy.
Autor: mch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.