Východoslovenskom múzeu štyri dni. Ak ste ju nestihli navštíviť, ponúkame vám zopár informácií o tom, čo sa na tejto akcii vlastne dialo.
VZMŠ tvoria v Košiciach študenti posledných ročníkov Lekárskej fakulty. Zväz bol založený ešte za federácie v roku 1991, po rozdelení štátu samostatne pracuje s celoslovenskom pôsobnosťou so sídlom v Bratislave. O zväze i o celom projekte sme sa porozprávali s hovorcom Mohamadom Safwanom Hasnom.
* Čo je to Všeobecný zväz moslimských študentov?
- VZMŠ má v Bratislave tri orgány - predsedu, výkonnú radu a valné zhromaždenie, do ktorých sa volia členovia. Vydávame magazín, ktorý obsahuje súbor informácií o islame. Predtým to bol mesačník, no z hľadiska toho, že študenti nemajú vždy dostatočné množstvo prostriedkov, teraz vychádza priebežne.
* Aká je samotná podstata a význam Islamských kultúrnych dní?
- Prvú takúto výstavu sme urobili v Martine. Pre Košice sme sa rozhodli z dvoch dôvodov, jednak sú druhým najväčším mestom na Slovensku a jednak je tu pomerne vysoké zastúpenie moslimov, študujúcich na košických univerzitách. Pri organizovaní nám veľmi pomohla ochota riaditeľa Východoslovenského múzea a tiež naši ľudia z Bratislavy, ktorí nám poskytli veľa materiálov. Nosnou ideou celej výstavy bolo vysvetlenie islamu. Išlo o objektívne informovanie širokej verejnosti o tomto náboženstve, pretože máme pocit, že väčšina ľudí ho na Slovensku zle chápe, niekedy až odsudzuje.
* Výstava bola rozdelená na dva okruhy. Môžete nám ich bližšie rozobrať?
- V prvej časti sa islam prezentoval na výslovne výstavných predmetoch. Návštevníci tu mohli nájsť výklady koránu v rôznych jazykoch, avšak bez prekladu veršov (neprekladajú sa), rôzne orientálne nádobky, tácky z ľudovej kultúry, či arabskú kaligrafiu (koberčeky s vyšitým textom - pozn. aut.) s veršami z koránu. Druhá časť bola informačného charakteru, prezentovali sme tu hlavných päť pilierov islamu: vyznanie viery - Šakáda, päť povinných modlitieb za deň - Salát, pôst počas mesiaca Ramadán (saum), dobročinnosť - Zakát a nakoniec Madžáž - púť do Mekky aspoň raz za život.
Medzi ďalšie informácie patrili napr. postoj islamu voči ženám, čo pre nás znamená Ježiš, či ako sa staviame k vojne. Unikátom bola napríklad Islamská záruka bezpečnosti ľuďom mesta Aelia (Jeruzalem) napísaná a zhotovená v roku 15h (630 n.l.).
Tak ako? Ľutujete, že ste islamské kultúrne dni nenavštívili, alebo si jednoducho myslíte svoje? Na tom, že u nás ľudia Arabov i celé ich náboženstvo odsudzujú je naozaj niečo pravdy. Na druhej strane schopnosť týchto ľudí presviedčať o svojej viere je naozaj veľká, pričom v tomto prípade to bol pokus v celku vydarený. Ak vás problematika zaujíma, ďalšiu prednášku VZMŠ zorganizuje začiatkom novembra v Bratislave. Či už si za svojím názorom pevne stojíte alebo ho chcete prehodnotiť, jedno je isté - o rok sú tu moslimskí študenti s 2. ročníkom islamských kultúrnych dní a novým presviedčacím programom zas.
Autor: Andrea Hrabinová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.