prevratného projektu klonovania. Pokusná krava Bessie má totiž porodiť klon ohrozeného živočíšneho druhu gaura ázijského.
V prípade úspechu tejto biotechnologickej premiéry, ktorá môže spustiť lavínu pokusov o záchranu ďalších ohrozených druhov, sa malý Noe, ako ho vopred pomenoval vedecký tím, narodí na konci novembra.
Na vznik Noeho stačilo niekoľko samčích kožných buniek a 692 kravských vajíčok zbavených jadra. Embryá sa potom implantovali 32 kravám, no po mnohých komplikáciách zostala na vedecké pozorovanie len Bessie.
Približne 36 000 kusov gaura ázijského žije ešte vo voľnej prírode v Nepále, Indii, Indočíne a Malajzii. Tento veľký horský byvol je však často obeťou poľovníkov a rapídneho zmenšovania jeho prirodzeného teritória.
V súčasnosti už prebiehajú ďalšie pokusy zachrániť ohrozené živočíšne druhy, napríklad antilopu bongo či pandu veľkú. dvážne predpovede vedcov idú až tak ďaleko, že v prípade počiatočných úspechov si trúfnu aj na "vzkriesenie" už vyhynutých druhov.
"Genetickej revolúcii" však môžu zabrániť protesty širokej verejnosti i z radov akademickej obce, ktorí bojujú proti klonovaniu z etických a vedeckých dôvodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.