podmienená vydaním povolenia odboru životného prostredia okresného úradu. Hoci je tento fakt všeobecne známy, neustále sa však objavujú čierne stavby, ktoré povolenie nemajú, dokonca neboli ani ohlásené. Ohlasovacej povinnosti podlieha napríklad stavba plotu, ktorú je potrebné ohlásiť na obecnom, či mestskom úrade. "Niektorí stavebníci si myslia, že pokiaľ sa niečo postaví bez povolenia prejde im to len tak a nič sa nedeje, všetko je v poriadku." uviedol vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Prešove Marián Harčarík. Zaujímalo nás, čo je príčinou toho, že čierne stavby vznikajú. Podľa vedúceho Harčaríka by sa takýto stavebníci dali rozdeliť do viacerých skupín. Niektorí to podľa neho robia z neznalosti, ťažko však povedať aké percento čiernych stavieb vzniká následkom neinformovania. Ďalšia skupina sa podľa neho chce jednoducho vyhnúť papierovaniu a poplatkom, myslí si, že im to prejde. "Ja však vravím, že poplatky ktoré sa u nás platia nie sú vysoké." Zaujímalo nás, do akej kategórie zaradí štátneho tajomníka dopravy, pôšt a telekomunikácií Michala Baloga, ktorý mal postavený neohlásený plot. To, podľa vedúceho Harčaríka, vie len tajomník Balog sám. Vysvetlil, že v tomto prípade udelili dodatočné povolenie stavby. Okresný úrad situáciu vyriešil aj udelením pokuty, tu však Harčarík podotkol, že v čase vzniku priestupku ešte Michal Balog nebol štátnym tajomníkom. "Vtedajší nesúhlas susedov s naším rozhodnutím, sme postúpili krajskému úradu, ktorý naše rozhodnutie potvrdil, to znamená, že rozhodnutie, ktoré sme vydali je právoplatné a Balog má stavbu plotu zlegalizovanú."
Podobných prípadov je viac, v mnohých nejde len o plot, ktorý stačí nahlásiť. Stáva sa, že stavba sa realizuje v inom rozsahu ako je povolená. Tieto prípady sa zvyknú po preverení riešiť dodatočným povolením podľa nového plánu. Ako však Marián Harčarík povedal, nájdu sa aj také stavby, ktoré okresný úrad nariadil zbúrať. "Aj tohto roku som podpisoval dve alebo tri rozhodnutia na odstránenie čiernych stavieb," uviedol Harčarík. Podľa neho ide väčšinou o hospodárske budovy, ktoré nespĺňajú povolené parametre a negatívne ovplyvňujú životné prostredie najmä susedov. Ako však povedal niekedy je to problematické, pretože ak stavebník stavbu neodstráni sám, mal by to za neho vykonať prostredníctvom nejakej firmy okresný úrad. "Momentálne však bohužiaľ nemáme financie na to, aby sme robili náhradný výkon rozhodnutia. Finančnými sankciami teda tlačíme stavebníka, aby stavbu odstránil."
Najviac oznámení o čiernych stavbách dostáva okresný úrad prostredníctvom nespokojných susedov. Najväčší problém, však majú so stavbami, ktoré si naši spoluobčania rómskeho pôvodu postavia kdekoľvek, takmer ako vtáčie hniezda. "Aj ich voláme na priestupkové konanie. No, niekedy sa stane, že starosta povie, že stavba môže stáť tam, kde ju postavili, dosiahneme dokonca štádium stavebného povolenia. Naozaj sa nájdu aj takí Rómovia, ktorých nakoniec presvedčíme, aby si dali urobiť aj projekt."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.