situácia je v Materskej škole na Volgogradskej ulici v Prešove, ktorých tento problém tiež neobchádza, sme sa išli presvedčiť na vlastné oči. Sprevádzala nás riaditeľka zariadenia Marcela Molitorisová, ktorá má asi smolu, lebo táto školská inštitúcia nie je ešte v "kritickom stave". Preto musia čakať.
"Ešte vlani sa na stropoch objavovali iba ´mapy´. Tohto roku nám už začalo tiecť. Keď prší, musíme podkladať vedrá. V lete počas najväčších dažďov sme mali našťastie škôlku mimo prevádzky. Ale voda sa už dostala do šatní, umyvárni, hygienických zariadení a na chodby. Tečie nám do obidvoch pavilónov. Voda si našla cestu aj do spodných priestorov. Koberce sme museli odťahovať. Deti sú často choré, určite aj vďaka pliesňam. Rodičia sa sťažujú," stručne charakterizovala situáciu riaditeľka.
Táto materská škola je v prevádzke 21 rokov. Bola postavená v rokoch, kedy stavbári lámali rekordy aj na úkor kvality. Najväčším kameňom úrazu je však projekt s rovnou strechou. Zariadenie navštevuje 98 detí vo veku od 2 do 7 rokov. V jednej jeho časti je umiestnená aj Základná umelecká škola odbor dramatický a tanečný.
"Sme bezradní, všetko viazne na financiách," dodala M. Molitorisová. Pritom nepatrí k tým, čo sedia so založenými rukami. V minulom školskom roku sa spolu s rodičmi postarali o vymaľovanie okien. Ale nájsť sponzora na strechu je nad ich sily.
Na problém s plochými strechami, ktoré sú zväčša v dezolátnom stave, sme sa opýtali aj vedúceho strediska údržby pri Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Emila Mikluša.
"Už šesť týždňov mi chýba izolatér, ktorý je práceneschopný. Momentálne opravujeme strechu na materskej škole na Mukačevskej ulici, rozrobená je strecha aj nad bazénom na Mirka Nešpora. Rovné strechy je taký socialistický nezmysel. Najhoršie sú tie so spádom dovnútra. Stále sa nám upchávajú zvody. Teraz, v jeseni, je príčinou lístie, ale na upchatie stačí i papier, ktorý na strechu zanesie vietor. Ešte horší nápad bol ten, že voda má ostávať na streche, aby ochladzovala budovu. A viete, voda si vždy nejakú cestičku nájde," uviedol E. Mikluš. Podľa jeho tvrdenia, opravy robia podľa harmonogramu, pomerne presne vedia na tvare miesta vypočítať aj náklady na opravy. Roky odsúvané rekonštrukcie striech, by však chceli radikálne riešenie. Podľa vyjadrenia investičného technika OÚ v Prešove Branislava Vojteka v okrese čaká na ruky izolatérov a klampiarov 21 školských zariadení.
"Na budúci rok možno príde na rad aj materská škola na Volgogradskej. Všetko záleží od financií," uzavrel E. Mikluš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.