Zriaďovatelia SOU sú v úlohe mŕtveho chrobáka
Kveta MUDRÍKOVÁ
Prešov Odborári sa sťažujú, že učňovské školstvo sa dostalo na perifériu záujmu spoločnosti. Veľa zlej krvi narobilo aj nevyjasnenie kompetencií, keď jedny školy sú štátne, iné patria pod rezorty. Ako hodnotí situáciu v učňovskom školstve predseda medzizväzového združenia Konfederácie stredných odborných učilíšť (SOU) Slovenska Štefan Nemky, opýtali sme sa ho počas jeho návštevy v Prešove.
Ako sa stotožňujete s dlhodobým návrhom Milénium, ktorého autorom je minister školstva Milan Ftáčnik. Podľa ministrových slov by tento návrh mal mať všeplatnosť.
- Pri tvorbe projektu Milénium čerpali jeho tvorcovia rozumy v zahraničí, kde mali celkom iné podmienky a úplne iné východiskové skúsenosti. Ak ich budeme prenášať k nám, môžeme na to iba doplatiť. Mali by sme tento postup zvážiť. Čiže nie akceptovať, že v zahraničí to platí, a my to musíme mať tiež. Jednou z hlavných úloh medzizväzového združenia je, aby sme bezhlavo nepreberali všetky systémy v príprave a vzdelávaní bez ohľadu na to, čo potrebujeme..
Pokladáte tento projekt skôr za teóriu?
- Áno, a keď nie sú ani peniaze, je to k ničomu!
Ktoré učebné odbory na východnom Slovensku sú na tom najhoršie?
- Nemáme nástrojárov, ale zamestnávateľom to zatiaľ nevadí. Vystačia si s nekvalifikovanými, ktorým "musia" dávať nižšie mzdy. Aj to je jeden z príkladov, ako to dnes funguje. Už nie je dosť zlievačov, drevomodelárov a nemáme povolania, ktoré súvisia so strojárenskou výrobou, konkrétne sústružníkov a frézarov. Aj stavbári konštatovali, že im chýbajú odborníci.
Chovajú sa jednotlivé rezorty k SOU macošky?
- Tak by som to nenazýval. Predovšetkým dobre sa chovajú v otázke dotácií na investičnú položku prevádzok, pretože tieto idú cez zriaďovateľov. Že tu nastalo vákuum v spolupráci medzi krajmi a zriaďovateľmi, na vine je fakt, že doteraz nebola schválená novela školského zákona č. 29 z roku ´84 a následných noviel v otázke zriaďovateľstva. Kraje už nepovažovali za potrebné rokovať so zriaďovateľmi, a tí ostali v úlohe mŕtveho chrobáka.
Aké možnosti štúdia na učilištiach a následné uplatnenie v praxi majú mladistvé osoby so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS)?
- Žiaľbohu, tejto otázke sme sa dostatočne nevenovali, pre množstvo problémov, ktoré učňovské školstvo má. Myslím si, že mládež so ZPS je na tom dobre aspoň z toho hľadiska, že majú chránené pracoviská, ktoré sú v kompetencii úradov práce. Tie im vyčleňujú finančné prostriedky, takže vyučiť by sa mali bez väčších problémov. Ale tak ako nemajú reálne šance na umiestnenie zdraví absolventi, nemajú ich ani zdravotne handicapovaní ľudia. Dnes si každý podnik či súkromný podnikateľ rozmyslí, ak to nebude pod tlakom nejakých represií, či niekoho so ZPS zamestná.
Do školstva chýba 500 miliónov. Je reálna šanca, že sa to zmení?
- Ťažko. Sú tu zatekajúce strechy a nastupuje zima.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.