nás informoval predseda Asociácie distributérov liekov RNDr. Jozef Pospíšil, príčinou je jednak neplnenie sľubov a uznesení vlády na oddĺženie a dotovanie liekového reťazca na rok 2000 a tiež prijatie zákona o konkurze. Ten je síce v podnikateľskej sfére krokom vítaným, no v podmienkach slovenského zdravotníctva je likvidačným ako pre výrobcov, tak aj pre distribútorov liekov, lekárne i zdravotné poisťovne.
"Podľa paragrafu 1 spomínaného zákona môže veriteľ po tridsiatich dňoch po dobe splatnosti faktúry uvaliť na dlžníka konkurz, respektíve šesťdesiat dní v predĺžení, ak nejaká lekáreň či distribútor nedokáže uhradiť svoje záväzky minimálne dvom subjektom, môžu vyhlásiť konkurz sami. Tridsaťdňovú lehotu splatnosti na Slovensku v liekovom reťazci nikto nedodržiava, podlžnosti sú skutočne dlhodobé, preto možno očakávať, že platnosť tohoto zákona spustí domino efekt konkurzov a distribúcia liekov bude vážne ohrozená," konštatoval Jozef Pospíšil.
"Preto sme sa v stredu dohodli na dohodli na krátkej protestnej akcii, ktorú považujeme za akýsi varovne vztýčený prst. Dva dni nedodávania liekov by nemali lekárne nijako ohroziť, pretože v stredu sa v súvislosti s pripravovanou akciou predzásobili. Navyše sme rozhodli, že v prípade objednávky životne dôležitého lieku urobíme výnimku a príslušnej lekárni výjdeme v ústreti. V priebehu dnešného dňa sme to urobili už v dvoch prípadoch v bratislavskej Dérerovej nemocnice," dodal Dr. Pospíšil, ktorý dôrazne odmietol akýkoľvek politický podtón akcie.
"Nemá to skutočne nič spoločné s pripravovaným referendom. Tento termín v podstate nadväzuje na výsledok našej dohody s premiérom, v auguste sme sa na spoločnom stretnutí dohodli že kroky vlády v liekovej politike zhodnotíme najprv v polovici októbra a potom v decembri. Dvojdňovým protestom demonštrujeme našu nespokojnosť s jej postupom," zdôraznil predseda Asciácie distribútorov liekov, podľa ktorého tentoraz vôbec prvýkrát konajú distributérske spoločnosti jednotne.
"Dnes sa nám skutočne neozvala žiadna distribútorska firma, čo sa doteraz ešte nestalo, vždy sa našli dve-tri ochotné lieky dodať," konštatoval prezident regionálnej lekárenskej komory a majiteľ pohotovostnej lekárne v Košiciach PharmDr. František Tamer, ktorý ma na vec odlišný názor ako Jozef Pospíšil. Podľa neho aj dvojdňové pozastavenie dodávok liekov môže ohroziť poskytovanie lekárenskej starostlivosti, obzvlásť v pohotovostných lekárňach.
"Väčšina lekární má prostriedky na zásobenie sa liekmi tak na jeden-dva dni. V stredu sme nakúpili lieky na štvrtok a piatok, cez víkend však už nebudeme mať bežne dostupnú paletu, pretože žiadna distributérska spoločnosť cez víkend nepracuje. Je teda možné, že nejaký liek, ktorý lekár pacientovi predpíše, nebude k dispozícii," podotkol majiteľ lekárne Aesculap, pričom tiež poznamenal, že tentoraz distribútori lekárne neinformovali o pripravovanom proteste. Celú akciu navyše František Tamer považuje za nevhodne načasovanú.
"Myslím, že tento protest veľmi netaktický, keďže ešte neprebehli rokovania s premiérom. Preto tento akt odmietame, nakoľko ohrozuje poskytovanie lekárenskej starostlivosti, no na druhej strane ho chápeme. Je to krok vyplývajúci z dlhodobej neschopnosti lekární platiť za lieky v lehote splatnosti. Aj keď tá je tridsaťdňová, my ju niekoľkonásobne prekračujeme, mnohé faktúry sa splácajú aj po stoosemdesiatich dňoch," dodal.
Pozastavenie dodávok liekov považujú distribútori liekov za posledný pokus, ako upozorniť vládu na alarmujúci dlh za lieky. Podľa lekárnikov činí 8,9 mld korún. Minister zdravotníctva R. Kováč hovorí o sume okolo 8 mld korún. Šéf rezortu zároveň, na rozdiel od distributérov, považuje výstražnú akciu za politicky motivovaný čin.
"O tejto akcii som sa dozvedel iba z kuloárnych rečí. Dodávatelia iba dvanásť hodín pred spustením akcie oznámili ministerstvu, že zastavujú zásobovanie. Ministerstvo aj vláda to hodnotí ako politickú nátlakovú akciu v predreferendovej kampani. Dlh vznikal od roku 1993 a postupne sa zvyšoval. Prečo neprotestovali skôr? Keď dlhy vznikali a nik to neriešil?" pýta sa Kováč.
Podľa jeho slov je nereálne predpokladať, že štát bude schopný vyplatiť 8 miliárd na oddĺženie liekového reťazca za niekoľko mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.