generálnej tajomníčky Socialistickej strany Srbska (SPS) bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča odstúpila Gorica Gajevičová. Gajevičovú na vlastnú žiadosť do mimoriadneho zasadnutia SPS, ktorý sa uskutoční 25. novembra zbavilo vedenie strany jej postu. Jej nástupcom by sa mal stať bývalý funkcionár SPS z provincie Kosova Zoran Andjekovič.
Bývalý šéf belehradskej polície Marko Ničovič v noci na včera zase varoval pred vypuknutím anarchie v Srbsku. Polícia, podľa jeho názoru nie je ani pod kontrolou bývalej vládnej garnitúry, ale ani pod kontrolou bývalej opozície. Teraz, by sa malo rýchlo vyjasniť kto vlastne políciu vedie aby sa takýmto patovým stavom po zmene vládnej moci neotvorili dvere kriminalite a anarchii.
Belehradská rozhlasová stanica B2-92 s odvolaním sa na kruhy SPS informovala, že srbský premiér Mirko Marjanovič, spojenec Miloševiča dostal pod svoju kontrolu políciu. Zároveň srbská vláda, podľa tohto zdroja varovala víťaznú opozíciu a pohrozila policajnými akciami proti "násiliu a ilegálnym postupom".
Londýn (TASR) - Demonštranti sa vrátia do ulíc, ak stúpenci Slobodana Miloševiča nebudú hrať podľa nových pravidiel, cituje varovanie prívržencov nového prezidenta denník Guardian. Times zase poukazuje na skutočnosť, že tí socialisti, ktorí si uvedomili, že niet cesty späť, utekajú z Juhoslávie a nový režim im v tom nebráni. Denník hovorí konkrétne o dvoch prípadoch prominentných Miloševičových prívržencov, ktorí si - ako píše - so sebou berú svoje tajomstvá a obrovské finančné čiastky. Vláda všemožne popiera obvinenia, že im vlastne dovolila utiecť, podobne ako Miloševičovmu synovi, ktorému sa podarilo odletieť z Belehradu do Moskvy ešte cez víkend.
Čo sa týka samotného Miloševiča, o ktorom sa od minulého piatku nič nevie, noviny píšu, že ho v stredu večer videli v aute, čo smerovalo k jeho opevnenej vile s bunkrom na hraniciach s Rumunskom. V Paríži vydávaný denník International Herald Tribune sa tiež zamýšľa nad osudom bývalého prezidenta a obvineného vojnového zločinca Miloševiča: "Ak by mu Rusko poskytlo azyl, mohlo by to podkopať už aj tak napäté vzťahy Moskvy so Západom, ktorý by chcel všetkých obvinených vidieť pred súdnym tribunálom v Haagu."
Ako dodáva, pre Moskvu, ktorá Miloševiča podporovala počas všetkých vojen na Balkáne, "bude asi ťažké neotvoriť dvere, na ktoré možno jedného dňa zabúcha".
Koštunica sa síce verejne stavia proti tomu, aby bol Miloševič vydaný haagskemu tribunálu, ale väčšina Juhoslovanov neverí, že by bývalý prezident mohol zostať v krajine a uniknúť trestu za vojnové zločiny, uvádza International Herald Tribune a špekuluje nad tým, že jeden z kosovských Albáncov by mohol vykonať tradičnú krvnú pomstu a považovať "vraždu vraha" za svoju povinnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.