názov Crataegus je odvodený z gréckeho krataiós - silný, pevný.
Hloh obyčajný (Crataegus laevigata /Poir./DC. syn C. oxyacantha L.) je strom alebo ker s tŕnistými konármi a striedavými, kožovitými, päťlaločnatými listami. Pravidelné, päťpočetné biele alebo ružovkasté kvety sú usporiadané do vrcholíkového súkvetia. Plody sú červené, oválne malvice s dvoma, niekedy troma semenami. Hloh jednosemenný (C. monogyna Jacq.) je veľmi podobný predchádzajúcemu, má však sedemlaločnaté listy, menšie kvety a malvičky obsahujú iba jedno semeno. Oba druhy sú rozšírené po celej Európe, na juhu zasahujú až do Severnej Afriky. Rastú v nižších polohách, najmä na suchých, kamenistých a krovinatých stráňach, na medziach, na okrajoch lesov a pozdĺž ciest.
Drogou sú usušené kvety, listy a plody. Pre celú rastlinu sú charakteristické oligomerné procyanidiny skupiny B-2. Ich obsah je najvyšší v listoch a kvetoch. Ďalej obsahujú hyperozid, rutín, alifatické amíny, triterpénové kyseliny, flavonoidy, antokyány, triesloviny, vitamíny B a C, pektíny a i.
V tomto období sa zbierajú plody. Musia byť zdravé, nepoškodené a bez stopiek. Sušia sa v tenkých vrstvách, najvhodnejšie umelým teplom pri 60 až 70 stupňov Celzia. Správne usušená droga si zachováva červenú farbu, je bez zápachu a má sladkasto-horkú, slizovitú chuť. Skladuje sa v dobre tesniacich nádobách, pretože ľahko splesnivie.
Plody sa používajú na podporu srdcovej činnosti, úpravu krvného tlaku a na liečbu artériosklerózy. Zvykne sa odporúčať aj pri ťažkostiach v klimaktériu, pri migréne a nespavosti. Droga má aj mierne močopudné účinky.
Zápar z plodov sa pripraví z jednej kávovej lyžičky drogy na šálku vody. Pije sa 2 až 3 krát denne. Zvykne sa užívať aj odvar. Na jeden deň sa uvaria dva decilitre dvojpercentného odvaru. Toto množstvo sa rozdelí na 3 až 4 dávky.
Toxicita: Droga sa má využívať iba po porade s lekárom, lebo všetky srdcové a obehové poruchy si vyžadujú odborné vyšetrenie a okrem toho účinné látky hlohu zvyšujú účinky niektorých iných liekov.
Širšie uplatnenie ako plody majú listová a kvetová droga, pretože majú vyšší obsah účinných látok. Tieto sú aj súčasťou mnohých priemyselne vyrábaných fytoterapeutík.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.