človeka, to v čom sa cíti dobre, čo mu pristane. Napríklad sukne. Maxi, midi, mini - nosia sa všetky. Ženy, ku ktorým bol osud v súvislosti s dolnými končatinami štedrý, chcú samozrejme svoje prednosti svetu ukázať. Častokrát ich ale radšej zakrývajú a jediným dôvodom zahaľovania nôh sú takzvané metličky - drobné červené, modré alebo nafialovelé žilky predovšetkým na lýtkach a stehnách, objavujúce sa už aj v mladom veku.
"Postupné pribúdanie metličiek nie je výnimočným javom. Vytvárajú na dolných končatinách červenú sieť a ich farba sa môže časom zvýrazňovať. Príčinou je zvyčajne zdedená dispozícia, ktorá spôsobuje, zjednodušene povedané, oslabenie cievnej steny. Nesprávna životospráva len prispieva k zhoršeniu stavu, teda k zvýrazneniu metličiek. K faktorom zhoršujúcim stav patrí časté dlhé státie, sedenie, málo pohybu. U žien s genetickou dispozíciou je rizikovým aj obdobie tehotenstva", konštatujú na základe skúseností odborníci z Kožného oddelenia polikliniky FNsP v Košiciach.
Prevencia však nie je stopercentnou zárukou, že sa vám podarí vyhnúť sa spomínaným problémom. Súčasná medicínska veda však nie je celkom bezmocná. Dozvedeli sme sa, že: "Prednedávnom sa ešte využívala takzvaná sklerotizácia chemickými prípravkami. Špeciálny roztok sa vpichol priamo do vystupujúcej žilky, ktorá sa potom "zlepila" a po istom čase zmizla. Súčasťou terapie je v tomto prípade aj nosenie špeciálnych kompresívnych elastických pančúch. Sťahujú nohu a predchádzajú tak vzniku ďalších metličiek. Tento spôsob liečby bol časovo náročný, pomerne pomalý, bolo potrebné zákrok niekoľkokrát opakovať. V posledných rokoch však došlo k významnému pokroku. Na odstraňovanie metličiek sa používa laserová technika, ktorá má v porovnaní so sklerotizáciou viacero výhod."
Odstraňujú sa aj malé na nohách však neprehliadnuteľné žilky. Zákrok je prevádzaný ambulantne a žilky zmizmú hneď, prípadne po niekoľkých týždňoch. Zvyčajne absolvuje pacient dve až tri návštevy, čo závisí od veľkosti ciev a ošetrovanej plochy.
Spomenutá metóda sa nepoužíva len na žilky na nohách, ale i na odstránenie pigmentových a stareckých škvŕn, pieh, tetovania, takzvaného plameňa.
Pomerne často komplikujú život predovšetkým predstaviteľkám nežného pohlavia popraskané a rozšírené cievky na tvári. Sú dôsledkom napríklad náhleho striedania teploty prostredia (prudký presun z vykúrenej miestnosti na vzduch v zimnom období), naparovania, používania prekrvujúcich prípravkov na ošetrenie pleti. Rozšírené a popraskané cievky sa pomerne ťažko sa zakrývajú make - upom, preto je pohodlnejšie sa ich zbaviť. Aké sú možnosti?
"V minulosti sme využívali elektrokoaguláciu, pričom v prípadoch hlavne rozsiahlejšieho poškodenia, takzvaného plameňa, sa často úplné zmiznutie nedosiahlo. V súčasnosti sa aj na tieto kozmetické chyby používa laserová technika, kde sú výsledky omnoho priaznivejšie. Pri ošetrení nehrozí poškodenie pokožky a vznik jaziev. Zákrok neobmedzuje pacienta, pokiaľ ide o pohyb, pracovnú schopnosť. Jedným zo základých obmedzení je vyhýbať sa aspoň šesť týždňov po zákroku intenzívnemu slnečnému žiareniu, to znamená neopaľovať sa", zistili sme od košických špecialistov.
V zime "balíme" nohy do hrubých pančúch, preto sa otázka ich vylepšovania môže zdať teraz na jeseň neaktuálna. Starostlivosť o vlastné telo je ale proces nepretržitý, a ak ste ešte nezačali je najvyšší čas.
Autor: Pripravila: Jana HÉJJOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.