skvelý komik Jiří Wimmer všetkých prekvapil ešte v zákulisí. Do šatne vkročil s hŕbou zošitov pod pazuchou. Uznanlivo sme sa na seba pozreli, mysliac si, že zozbierať toľko receptov je naozaj obdivuhodný výkon... Nešlo však o recepty. Pán Wimmer si totiž už roky vedie čosi ako "konzumný a cvičiaci denník". Každý deň si doň podrobne zapíše koľko a čoho zjedol, vypil a ako dlho cvičil. V tomto účtovníctve sme listovali s neskrývaným údivom a narazili sme i na istú zvláštnosť. Boli ňou okienka bez zápisov so šípkami, ktoré pretínali jeden, dva i niekoľko dní. Na vysvetlenie... nezapisuje vtedy, ak prijíma výhradne tekutú stravu - tam totiž pamäť končí...!
Keď sa nám zdalo tých šípok akosi priveľa, listovanie zarazil a rozhodol: "Ide sa variť" Ku kulinárskemu remeslu má pán Jiří blízko, jeho dedko bol mäsiarom a otecko cukrárom, preto ho veľmi, ale veľmi hnevá, že v mnohých reštauráciách nie sú schopní ponúknuť hosťovi zlatistý, chrumkavý viedenský rezeň. Toto jedlo už u nás ochutnal každý a takmer každý ho aj pripravoval, napriek tomu inštruktáž Jiřího Vimmera stála za to. Všetko sa začína už pri správnom výbere mäska, ktoré musíme vždy nakrájať krížom cez vlákna. Nasleduje klepanie. Nikdy sa pri ňom nehádajte s partnerom, radí Jiří Wimmer, dostanete sa totiž do varu, začnete mlátiť hlava nehlava a získate síce veľký, ale nepoužiteľný plát mäsa. Ideálne je naklepávať mäsko hladkým tĺčikom tak, aby sa nezničila jeho štruktúra. Výsledný kúsok by mal byť asi 0,5 cm hrubý. Ak idete vyprážať mäso s kosťou, nezabudnite ho narezať pri kosti i na okrajoch tak, aby sa nekrútil, tak, ako niektorí po novembrovej "nežnej". Ďalšia dôležitá fáza je obaľovanie. Osolený, perfektne naklepaný a odležaný rezeň (môžete ho aj zľahka namriežkovať, potrieť olejom a nechať cez noc postáť) obaľujeme. Opäť zaujímavá rada. Môžete skombinovať 2/3 obyčajnej a 1/3 sójovej múky. Vyprážame v dostatočnom množstve tuku - inak získame čosi s hnedočiernymi a svetlými fľakmi - tak, aby mali rezne dostatok miesta. Ak panvicou pohýbeme počas vyprážania občas sem a tam, vytvoria sa nám na rezni pekné vlny. A na záver treba rezeň vybrať, nechať odkvapkať a zvyšný tuk zotrieť papierovým obrúskom. Kvalitný viedenský rezeň musí byť celkom suchý.
Pri práci sa pani Eva Krížiková, moderátorka programu, riadila radami pána Wimmera a pripravovala kladný rezeň. Pán Jiří všetko demonštroval na svojom kúsku mäsa, ktorý predstavoval záporného hrdinu. A čuduj sa svete, na záver siahol pán Wimmer práve po ňom - skrútenom, tenkom, fľakatom - vraj na také si zvykol pri svojich početných cestách za divákmi a zvyk je železná košeľa. Skôr, než z nášho štúdia odišiel, ešte zavolal "vrchný, platím!"
Rezeň podľa J. Wimmera
800 g bravčovej krkovičky, soľ, vajce, múka, strúhanka, olej.
Mäso aj s kosťou naklepeme tak, aby sme nenarušili jeho štruktúru. Obalíme v múke, vajci, strúhanke a vyprážame v oleji do zlatista. Podávame so zeleninovým šalátom.
Úsporný zemiakový šalát
500 g varených zemiakov, 300 g kyslých uhoriek, 2 veľké cibule, 4 natvrdo uvarené vajcia, majonéza, biely jogurt, čierne mleté korenie, soľ.
Zemiaky uvaríme a pokrájame na kocky, pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, uhorky, natvrdo uvarené vajcia, dochutíme korením a soľou. Dôkladne premiešame, pridáme majonézu, biely jogurt a podávame vychladené.
Studená torta
300 g detských piškót, 50 g práškového cukru, 2 biele jogurty, 2 lahôdkové kyslé smotany, 600 g kompótovaného, alebo čerstvého ovocia, čokoláda na zdobenie.
Z jogurtov, kyslej smotany a cukru vymiešame hladký krém. Do tortovej formy po vrstvách ukladáme piškóty, ovocie a krém až do zaplnenia. Posledná vrstva je krém. Zdobíme ovocím a nastrúhanou čokoládou. Tortu necháme stuhnúť v chladničke 6 alebo viac hodín.
Dobrú chuť vám želá Jiří Wimmer a autorka relácie Varím, varíš, varíme Jarmila Uhríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.