zoopsychológ
Otázka: Máme dvojročného bernardína. Pre jeho spoľahlivosť, kľudnú povahu je to naše obľúbené plemeno a v poradí je to už náš tretí pes. Napriek tomu, že je pokojný, poslušný, raz za čas (asi 1 x mesačne) sme u neho pozorovali nečakaný nepokoj, niekedy až agresivitu voči objektu blízko neho (hydina, vankúš, manželka). Vzápätí bol zase priateľský, poslušný, a tak sme si na tieto jeho vrtochy zvykli. Pri jednej prechádzke na vodiacom remeni s ochranným košíkom nečakane napadol okoloidúceho človeka, čomu som nestačil zabrániť. Napadnutý spadol a zlomil si na ruke palec. Pes bol vyšetrený veterinárnym lekárom ako klinicky zdravý a očkovací preukaz proti besnote bol tiež platný. Napriek tomu postihnutý rieši situáciu súdnou cestou. Prosíme o radu pri tomto komplikovanom prípade.
Zn. Bernardín
Odpoveď: S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zriedkavú abnormalitu správania, tzv. idiopatický agresívny efekt. Táto agresívna anomália má animálno-psychiatrickú podstatu psychotického charakteru a vyskytuje sa len u psov. Psychózy sú psychiatrické ochorenia osobnosti človeka, schizofrénia, manio-depresívna psychóza) a u zvierat sa ako diagnózy neuvádzajú. Posledné experimentálne poznatky v zoopsychológii a animálnej psychiatrii pripúšťajú určité psychotické prvky správania práve u spomínaného idiopatického agresívneho syndrómu. Tento sa prejavuje v rôznych časových intervaloch, nečakane, bez provokujúceho podnetu, bez signalizačných prejavov pred atakom a nie je pritom zaznamenané poškodenie mozgu. Predpokladá sa, že ide o dedičné vrodené ochorenie (gravidita, pôrod), s predispozíciou pre niektoré plemená, ako doberman, nemecký ovčiak, bernardín.
Z hľadiska terapie sa u veľkých a stredných plemien psov odporúča eutanázia (bezbolestné usmrtenie). U malých plemien, kde je spoločenské riziko tejto agresívnej anomálie menšie, je možné aplikovať napríklad preparáty Primidon, Phenobarbital. V každom prípade voľba liečebného prístupu závisí od aktuálneho stupňa a priebehu ochorenia. Z tohto pohľadu je v poslednom období úspešná kombinovaná terapia v podobe kastrácie, hormonálnych liekov (medroxyprogesteron acetát) a psychofarmák (thymoleptiká, neuroleptiká).
Z hľadiska znaleckého posudku zo zoopsychológie, ide o diagnózu, ktorú majiteľ nemohol ani vo všeobecnosti predvídať a aj napriek všetkým chovným, bezpečnostným opatreniam sa incidentu nedalo zabrániť. Preto je sporný vedomý podiel viny majiteľa na tomto prípade, ktorá by potenciálne mohla vyplývať zo všeobecnej záväznosti a zodpovednosti za správanie psa na verejnosti.
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.