susedovi. Keď sme to videli, došlo medzi nami a vlamačmi k fyzickému konfliktu, v dôsledku ktorého mladí zlodeji museli vyhľadať lekársku pomoc a jeden z nich bol zopár dní aj hospitalizovaný v nemocnici. Vo veci sa začalo policajné vyšetrovanie a vyzerá to tak, že obvinení budú nielen vykrádači pivníc, ale aj my so susedom za údajné ublíženie na zdraví, ktoré sme im spôsobili neprimeraným zákrokom pri ich zadržaní. Chceli by sme preto bližšie ozrejmiť, či a kedy je fyzické zneškodnenie prichytených zlodejov trestné, resp. do akej miery zákon toleruje nutnú obranu (sebaobranu) voči takýmto porušovateľom zákona?
Zn.: Pristihnutí zlodeji
Odpoveď: Pristihli ste spolu so susedom osoby, ktoré nepochybne práve páchali trestný čin krádeže vlámaním do pivníc vo vašom bloku. Mali ste právo tieto osoby zadržať, pretože osobu, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine môže zadržať ktokoľvek. Je však povinný odovzdať zadržaného ihneď vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu. Ak nemožno zadržaného takto odovzdať, treba niektorému z uvedených orgánov zadržanie aspoň ihneď oznámiť.
Zadržanie už podľa svojej povahy predpokladá určitú formu donútenia. Intenzita donútenia závisí od intenzity odporu zadržanej osoby a nesmie prekročiť mieru nevyhnutne potrebnú pre prekonanie odporu a na to, aby sa zadržanie vôbec mohlo vykonať. Život však prináša situácie, kedy je skutočne obtiažne určiť alebo posúdiť, kedy je miera nevyhnutne potrebná pre vykonanie odporu zadržovanej osoby zachovaná, resp. kedy je prekročená.
Je teda nesporné, že aj vy so susedom ste mali právo pri krádeži pristihnutých zlodejov zadržať. Toto zadržanie sa však nezaobišlo bez fyzického konfliktu a skončilo sa ujmou na zdraví páchateľov trestného činu. V danej situácii ste sa snažili zabrániť útoku na osobné vlastníctvo inej osoby a konali ste v nutnej obrane. Otázkou však je, či táto nutná obrana bola primeraná okolnostiam konkrétneho prípadu, alebo bola celkom zjavne neprimeraná. Nutná obrana podľa § 13 Trestného zákona totiž predpokladá odrazenie útoku priamo hroziaceho alebo trvajúceho na záujem chránený trestným zákonom, pričom obrana nesmie byť celkom neprimeraná spôsobu útoku. Podľa okolností prípadu musí byť zrejmé, že útok musí byť meškania a určite nasledovať za hrozbou, pritom ale nemusí byť neočakávaný. Hrozba nemusí byť vyslovená, stačí, ak vyplýva z okolností prípadu. Útok ale nesmie byť ukončený, ani prerušený. Nestačí však púha prestávka v boji, po ktorej je možné očakávať pokračovanie v útoku (napr. útočník spadol). Pri nutnej obrane vzhľadom na bezprostrednosť hroziaceho alebo trvajúceho útoku sa nepredpokladá odchod alebo útek ohrozenej osoby, práve naopak, skôr použitie primeraných prostriedkov spôsobilých na odvrátenie útoku.
Z uvedeného teda vyplýva, že obrana síce musí byť tak intenzívna, aby útok odvrátila, t.j. musí byť silnejšia než útok, avšak nesmie byť zjavne prehnaná. Pojem "zjavne prehnaná" je treba vykladať tak, že podmienky konania v nutnej obrane sa posudzujú podľa toho, ako sa javili brániacemu sa poškodenému, lebo celkom zjavné je to, čo je jasné, očividné a nepochybné. Celú situáciu bude treba vždy posudzovať komplexne, v celom jej vývoji v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste.
Aj vo vašom konkrétnom prípade sa v priebehu vyšetrovania bude zisťovať, či k zadržaniu pristihnutých vykrádačov pivníc bolo potrebné použiť také fyzické násilie, ktoré napokon viedlo k ublíženiu na zdraví, alebo ste so susedom vybočili z medzí nutnej obrany (exces) a konali ste zrejme neprimerane k daným okolnostiam. Bolo by tomu tak určite vtedy, keby ste zadržali mladých, fyzicky nevyspelých chlapcov, ktorí sa zadržaniu nijako nebránili, neútočili na vás a mohli ste ich bez problémov odovzdať policajným orgánom.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.