ceny za mier a jednou z najvýraznejších osobností, ktoré sa zasadili v boji za ľudské práva a svetový mier.
Navštívil už 47 krajín a na oficiálnej, ale aj súkromnej úrovni sa stretol s mnohými významnými politickými osobnosťami a štátnikmi. Dalajlámu niekoľkokrát prijal americký prezident Bill Clinton, viceprezident Albert Gore a ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, francúzsky prezident Jacques Chirac a britský premiér Tony Blair. V roku 1998 sa s dalajlámom stretol generálny sekretár OSN Kofi Annan a o rok neskôr ho prijal pápež Ján Pavol II.
Pred niekoľkými dňami rokoval v Maďarsku s predsedom vlády Viktorom Orbánom. Počas návštevy Českej republiky, kam povedie dalajlámova cesta zo Slovenska, ho prijme prezident Václav Havel.
Čelní predstavitelia slovenskej politickej scény - predseda vlády Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Jozef Migaš - sa odmietli s dalajlámom stretnúť. Ani na priamu otázku premiér neuviedol dôvod, ktorý ho k takémuto rozhodnutiu viedol. Pozorovatelia hovoria o tom, že oficiálne stretnutie s dalajlámom by mohlo negatívne ovplyvniť naše ekonomické vzťahy s Čínou. Súkromnému stretnutiu však nič nebráni.
O neoficiálne, osobné stretnutie s tibetským vodcom prejavili záujem podpredsedovia vlády Ivan Mikloš a Pál Csáky. Ako uviedol hovorca vicepremiéra pre národnostné menšiny a ľudské práva, stretnutie P. Csákyho s dalajlámom bude mať výlučne priateľský a súkromný charakter.
Šebej: Dalajláma si zaslúži prijatie na najvyššej úrovni
Na neoficiálnej úrovni sa chcú s dalajlámom stretnúť aj niektorí poslanci parlamentu. V tejto súvislosti sme ich oslovili s otázkou, ako hodnotia postoj premiéra a predsedu parlamentu.
František Šebej, predseda výboru pre integráciu (DS): Veľmi rád by sa stretol s dalajlámom a určite sa o to pokúsi. "Dalajláma je obrovská morálna osobnosť, ktorá si určite zaslúži prijatie na najvyššej úrovni bez ohľadu na to, čo si o tom myslí Čína." Na otázku, či preňho postoj premiéra a predsedu parlamentu nesignalizuje, že na Slovensku sú ekonomické vzťahy s Čínou cenené viac ako boj za ľudské práva a svetový mier, odpovedal: "Ja som už v minulosti povedal, že ekonomické vzťahy by nemali dostávať prednosť pred takými dôležitými vecami. A domnievam sa, že stretnutie s dalajlámom by neohrozilo vzťahy s Čínou."
Peter Zajac, podpredseda DS: "Pre tých, ktorí boli aktívni v novembri '89, si vážia nenásilné spôsoby presadzovania mieru, ktorých nositeľom je dalajláma. Ja to pokladám za veľkú česť stretnúť sa s ním." Na margo rozhodnutia premiéra a predsedu NR SR poznamenal: "Ja si neviem predstaviť, že by súkromné stretnutie s dalajlámom mohlo akýmkoľvek spôsobom ohroziť naše vzťahy s Čínou."
Peter Weiss, predseda Zahraničného výboru NR SR (SDĽ): S tibetským vodcom sa stretne pravdepodobne v pondelok, keď dalajlámovi udelí Univerzita Komenského čestný titul doctor honoris causa. Postoj Mikuláša Dzurindu a Jozefa Migaša vníma ako politický. "Zrejme to vyplýva z toho, že máme určité záväzky voči Číne a vzťahy s Čínou sú pre nás veľmi dôležité."
Oľga Keltošová, členka zahraničného výboru (HZDS): Nestretne sa s dalajlámom kvôli straníckym povinnostiam. Je pre ňu nepochopiteľné, že predseda vlády a predseda parlamentu neprijmú dalajlámu. "Obávam sa, že oboch viedli k tomuto rozhodnutiu ideologické dôvody viac ako obava z narušenia vzťahov s Čínou."
Jaroslav Paška, podpredseda SNS: S dalajlámom sa nestretne kvôli pracovným povinnostiam v zahraničí. Rozhodnutie Dzurindu a Migaša pripisuje tomu, že dalajlámova návšteva Slovenska má neoficiálny charakter.
Autor: LUCIA NICHOLSONOVÁ & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.