riešenia nemôžu byť efektívne. Obmedzenie reformy na vytvorenie samosprávy vyšších územných celkov (VÚC) by bolo značným oklieštením pôvodných zámerov, pripomenul na včerajšom brífingu ZMOS v Bratislave jeho predseda Michal Sýkora. Spolu s kreovaním samospráv musí jednoznačne dôjsť k zmene finančných tokov a presunu kompetencií. Vedenie ZMOS
Ako Sýkora poznamenal, pri reforme verejnej správy začínajú jej autori a realizátori pociťovať skepsu. Faktom ostáva, že september 2000 bol hraničným termínom pre zásadné rozhodnutia a každý časový posun robí problém zložitejším, dodal. Odsunutie zásadných rozhodnutí na marec by podľa neho znemožnilo realizáciu reformy v tomto volebnom období. Pripustil však, že rokovanie expertov Koaličnej rady vyvoláva nádej na riešenie. ZMOS oceňuje skutočnosť, že štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Ivan Budiak potvrdil, že rezort vnútra je schopný predložiť paragrafové znenie zákonov o samosprávach VÚC a o volebnom systéme vláde na prerokovanie do konca novembra.
Na okraj rokovania Rady vlády pre verejnú správu, ktorá sa zaoberala finančnými otázkami reformy, Michal Sýkora opätovne zdôraznil, že mestá a obce neprevezmú kompetencie od štátnej správy s prevádzkovými dlhmi.
Strešná organizácia slovenských miest a obcí nie je spokojná so štátnym rozpočtom prijatým na budúci rok. Ako vyhlásil predseda M. Sýkora, ZMOS bude v tomto roku lobovať ešte dynamickejšie ako minulý rok. "Treba rozlišovať medzi finančnými prostriedkami, ktoré sú dostupné všetkým sídlam a medzi financiami dostupnými len časti sídiel, ako sú napríklad prostriedky na MHD či výnosy z lotérií. ZMOS sa uchádza o prostriedky určené pre všetky mestá a obce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.