šiestim námorníkom. Ďalších 35 utrpelo zranenia a 11 námorníkov je naďalej nezvestných, niektorí z nich sú údajne uväznení v útrobách lode. Americký prezident Bill Clinton označil tento čin za "ohavný a zbabelý".
K výbuchu sa prihlásila zatiaľ nemenovaná teroristická organizácia a Pentagón v súčasnosti overuje jej priznanie. Americké úrady nevylučujú ani prepojenie útočníkov na Osamu bin Ladína. Saudskoarabský miliardár je podozrivý z organizovania útokov na americké ambasády v Afrike, pri ktorých prišlo v roku 1998 o život viac ako 200 ľudí.
K silnému výbuchu došlo pri kotvení lode v adenskom prístave zjavne na palube sprievodného člnu pomáhajúceho pri pristávacom manévri. Vojenská loď sa po silnom výbuchu naklonila na bok. Explózia vytvorila rozsiahlu trhlinu na ľavom boku lode na úrovni čiary ponoru.
Vojenské plavidlo amerického námorníctva - s domovským prístavom v Norfolku (štát Virgínia) - prišlo do adenského prístavu len načerpať pohonné látky. Plavidlo má vo výzbroji iba štandardné rakety a torpéda. Krátko pred incidentom preplával torpédoborec USS Cole Červené more a bol na ceste do emirátu Bahrajn v Perzskom zálive, kde sa mal pripojiť k prebiehajúcej akcii amerických a spojeneckých lodí. Cieľom tejto operácie je zakročiť proti plavidlám pašujúcim ropu a iné produkty do a z Iraku v rozpore s embargom OSN. Loď sa doteraz plavila štvrť roka po Stredozemnom mori.
Autor: Aden (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.