atlantickom pobreží, bude v tieni konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi venovaná aj naliehavým vnútorným reformám EÚ pred rozšírením spoločenstva na východ.
Pätnástka očakáva správu o situácii na Blízkom východe, ktorú jej predloží vysoký predstaviteľ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana a splnomocnenec pre Blízky východ Miguel Angel nos.
Francúzsky prezident Jacques Chirac vo štvrtkovom vyhlásení k nadchádzajúcemu neformálnemu summitu EÚ v Biarritzi odsúdil "všetky násilné činy na západnom brehu Jordánska a v pásme Gaza" a požiadal Izraelčanov a Palestínčanov, aby "nepodnikali nič, čo by mierový proces doviedlo k nezvratnému zastaveniu".
Podľa nemenovanej predstaviteľky EÚ bola na poslednú chvíľu do programu stretnutia zaradená aj zmena "sankčného článku" (čl. č. 7) v Zmluve o EÚ. Sú pripravené viaceré návrhy, ktoré by mali zabrániť opakovaniu prípadu Rakúsko.
Predstavitelia členských krajín EÚ chcú dnes predpoludním prerokovať celý rad opatrení pre "skoré varovanie a pozorovanie", ak sa o niektorom členovi EÚ bude predpokladať, že trvalo a vážne porušuje základné európske hodnoty. O zavedení konania má v takomto prípade rozhodnúť dvojtretinová väčšina členských štátov. Podľa doterajších pravidiel boli možné iba sankcie 14 krajín, vrátane odňatia hlasovacieho práva v Európskej rade tomu štátu, ktorý "sa previnil", a to bez vypočutia predstaviteľov tejto krajiny. Bude sa zvažovať aj prepojenie medzi sankčnými článkami 6 a 7 a novou Základnou chartou EÚ.
Ako hosťa na summite v Biarritzi očakávajú nového juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu, ktorý sa s účastníkmi schôdzky stretne v sobotu. Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi pred začatím vrcholného stretnutia informoval o "podstatnej" pomoci pre JZR.
Na rokovaniach o reforme EÚ, ktorú má schváliť decembrový európsky summit v Nice, ide predovšetkým o zmenu princípu jednomyseľnosti na väčšinový princíp pri hlasovaní v Rade ministrov EÚ. Počet oblastí, v ktorých môže každá krajina vysloviť veto, má byť zo súčasných okolo 70 drasticky znížený. Medzi oblasťami, v ktorých by mala rozhodovať kvalifikovaná väčšina, uviedla predstaviteľka EK obchodnú politiku, dane dôležité pre vnútorný trh, ako aj prisťahovaleckú a azylovú politiku.
Na summite sa možno bude hovoriť aj o česko-rakúskom spore v otázke jadrovej elektrárne v Temelíne. Rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel vo štvrtok vo Viedni informoval, že Rakúsko na schôdzke v Biarritzi predostrie aj otázku Temelína. Na druhej strane Česká republika chce EÚ požiadať o pomoc pri spriechodnení česko-rakúskych hraničných priechodov, ktoré odporcovia Temelína blokujú už viac ako týždeň. Rakúsko akýkoľvek zásah proti demonštrantom odmietlo.
Autor: Biarritz (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.