ľudských právach a článkov 45 a 47 Rokovacieho poriadku ES sťažnosť na Slovenskú republiku.
"Medzinárodná ochrana ľudských práv v individuálnych veciach je založená na Dohovore, ktorý je pre každú krajinu Rady Európy záväzný. Preto, keď sa občan nemôže domôcť ochrany pred vnútroštátnymi orgánmi, dovoláva sa autority Európskeho súdu, ktorý by mal zasiahnuť do pretrvávajúcej protiprávnej činnosti vlády a parlamentu tak, že vydá rozhodnutie," povedal Harabin.
Predseda NS žiada ES, aby vo svojom rozhodnutí skonštatoval, že Slovenská republika porušila čl. 30 ods. 1,4 Ústavy SR v spojení s niekoľkými článkami Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Preambulu Dohovoru. Zároveň žiada, aby ES zaviazal Slovenskú republiku zaplatiť mu 20 miliónov Sk za morálnu ujmu a 2 milióny Sk z titulu právneho zastúpenia.
"K takémuto kroku som sa rozhodol potom, čo vláda SR uznesením č. 657 zo dňa 16. augusta 2000 schválila návrh ministra spravodlivosti na moje odvolanie z funkcie predsedu NS a tento individuálny správno-organizačný akt kolektívneho orgánu výkonnej moci SR sa jeho vydaním stal právoplatný a vykonateľný, lebo voči nemu slovenský právny poriadok nepripúšťa žiadne opravné prostriedky", vysvetlil Harabin. Ďalej vo svojej sťažnosti ES argumentuje tým, že sa podnetom dňa 19. septembra 2000 obrátil na Ústavný súd SR na začatie konania a vydanie predbežného opatrenia na zabezpečenie dostupnosti základného práva zaručeného poslednou vetou čl. 46 Ústavy SR, ale ten ho 11. októbra 2000 odmietol "ako zjavne neopodstatnený", lebo podľa neho právo zotrvať vo vysokej štátnej funkcii nie je súčasťou základného práva upraveného čl. 30 Ústavy SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.