Korzár logo Korzár
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Dvanásť otázok pre Pavla Hrušovského a Jána Figeľa

S rovnakými otázkami sme oslovili oboch kandidátov na post predsedu KDH a akoby sme sa stali svedkami na Slovensku nevídaného javu - netreba si

vyberať menšie zlo.

Po desiatich rokoch sa podpora KDH znížila zo 40 na 4 percentá - čo je podľa vás príčinou toho, že KDH je na historickom dne preferencií?

Pavol Hrušovský: "Podľa posledných prieskumov má KDH viac než 5-percentnú podporu občanov. Znamená to, že už sme sa odrazili odo dna. Pokles mal viacero príčin - takmer dva roky neexistovala značka KDH, odišla od nás veľká časť bývalej elity, KDH nemá vlastný poslanecký klub, s jedným ministrom a tromi štátnymi tajomníkmi sme sa ocitli na hranici medzi koalíciou a opozíciou."

Ján Figeľ: "Považujem to za výsledok dvoch delení KDH, ktoré boli popri hľadaní názorovej línie aj cenou za riešenie celospoločenských otázok v zložitých podmienkach. Vplyv na tento stav má nielen objektívna situácia - politicko-ekonomické dedičstvo po minulej vláde a potreba rozsiahlych reforiem, ale aj zbytočné subjektívne chyby. Kríza je vždy výsledkom zlyhaní. Dobré východiská sa dajú nájsť iba s pokorou, odvahou a zodpovednosťou."

Pomenujte spôsoby, ktorými chcete v prípade svojho zvolenia za predsedu KDH tento nepriaznivý stav zvrátiť.

Figeľ: "Vystríhať sa chybám, stopercentne zvládnuť súčasnú zodpovednosť KDH na všetkých úrovniach - v justícii, zahraničnej politike, školstve, obrane, v štátnej správe a samospráve. Treba využiť značný potenciál, ktorý má hnutie v regiónoch. Mali by sme identifikovať KDH s pozitívnymi, hlavnými témami. Kľúčom z môjho pohľadu je európska perspektíva pre Slovensko. To je odpoveď na národno-štátne záujmy, silnejší ekonomický a sociálny rozvoj, rozvoj regiónov a vidieka, na potrebu väčšej bezpečnosti a poriadku, menej korupcie. Ľudia nás skôr podporia, iba ak budeme viac s nimi, naša politika bude viac o nich ako o nás, ak budeme užitočnejší. KDH - ako aj slovenská politika - potrebuje viac odbornosti, tímovosti a zodpovednosti."

Hrušovský: "Novou personálnou politikou, kvalitnejšou stratégiou propagandy a profesionálnym riešením všetkých problémov, od regiónov až po problémy celoštátne. Na Slovensku je veľa ľudí, ktorým sú naše hodnoty, ktoré v politike presadzujeme, veľmi blízke, ale väčšina nie je našimi členmi. Aktívnou otvorenosťou chcem vytvoriť priestor pre všetkých, ktorí chcú s nami pre KDH, či už na úrovni politickej, alebo odbornej, spolupracovať."

Na čo sa chcete pri prezentovaní seba ako najvhodnejšieho kandidáta na post predsedu KDH sústrediť?

Hrušovský: "Voľba predsedu KDH nie je len voľbou osoby, ale predovšetkým voľbou vízie do budúcnosti, s ktorou bude KDH úspešné. Chcem ponúknuť takúto víziu."

Figeľ: "Potrebujeme jednoznačné postoje, zásadovosť v princípoch, korektnosť a toleranciu vo vzťahoch. Vyššia podpora sa dá dosiahnuť iba vyššou dôveryhodnosťou. Cez európsku integráciu otváram i spoluvytváram rozsiahly priestor vzťahov na odbornú spoluprácu s nezávislými inštitúciami a autoritami doma i vo svete."

Ste pripravený spolupracovať s ostatnými príbuznými politickými stranami, aby bolo zaručené, že hlasy voličov KDH, ak ich nebude viac ako päť percent, neprepadnú?

Figeľ: "...personálnu, programovú a prezentačnú zmenu, nemám obavy o dostatočnú podporu. Som presvedčený, že je nielen potrebný, ale aj možný návrat medzi rozhodujúce politické sily na Slovensku. A to je primárnym kritériom pre kresťanskú demokraciu, nie osoba predsedu.

Hrušovský: "Som presvedčený, že KDH sa v najbližších parlamentných voľbách dostane do zákonodarného zboru ako samostatná politická strana. Terajší pokles preferencií je dočasný a posledné prieskumy už poukazujú na vzostup. Sme nad hranicou piatich percent. Verím, že ide o dlhodobý trend."

Viete si predstaviť predvolebnú koalíciu alebo povolebné zoskupenie SDKÚ - KDH - DS, ktoré bude vystupovať jednotne pri rokovaniach s Ficom a Mečiarom?

Hrušovský: "Nevylučujem ani jedno, ani druhé. Musí však ísť o korektnú dohodu, aby som sa počas celého budúceho obdobia mohol pozrieť do očí voličom KDH. Nesmie sa zopakovať podvod na KDH, ktorého sme boli svedkami po minulých voľbách."

Figeľ: "Je to len jedno z možných riešení. Ide predovšetkým o to, aby spoločný záujem a priority naozaj dominovali a aby orientácia Slovenska už bola nezvratná. Otázka koalícií je dnes predčasná tak ako túžby opozície po predčasných voľbách. KDH bude konať zodpovedne pred voľbami i po nich."

Mal Ján Čarnogurský odstúpiť skôr, alebo si zvolil na odchod z čela KDH ten správny čas?

Figeľ: "Odpovedal som už svojím konaním, keď som v marci potvrdil svoju pripravenosť kandidovať na post predsedu."

Hrušovský: "Čarnogurský bol na čele KDH, keď malo 40 percent, bol predsedom, keď sme vo voľbách v roku 1994 získali 10 percent, a viedol KDH aj na jeseň 1997, keď bolo KDH so 17-percentnou podporou najväčšou stranou protimečiarovskej opozície. Jeho odchodom sa v KDH mnohé zmení, ale to, či budeme úspešní, závisí od celého KDH."

Nepovažujete za chybu, že Dzurindovmu krídlu nedalo KDH na smene v Liptovskom Mikuláši šancu naďalej pôsobiť dôstojným spôsobom v rámci hnutia?

Hrušovský: "Dzurinda hral v Liptovskom Mikuláši vabank - všetko alebo nič. Keď snem neprijal úplné dvojaké členstvo, nikto z tých, ktorí ho vtedy podporovali, nevystúpil z SDK a nekandidoval do vedenia hnutia. Bolo to ich rozhodnutie a mohli sa rozhodnúť aj inak. Tento snem nebol iba o Dzurindovi, Šimkovi a ďalších, ale hlavne o existencii KDH ako samostatnej politickej strany. A to rozhodlo."

Figeľ: "Snem bol medzníkom dlhšieho zložitejšieho vývoja - pri dobrej vôli bolo možné nájsť kompromis v transformácii SDK z úrovne strany na združenie, čo je vlastne koalícia inak autonómnych strán, ale s právnou subjektivitou a dohodnutým vnútorným usporiadaním. Navrhoval som to v januári pred snemom. Prijaté obmedzené dvojaké členstvo nebolo dobrým riešením, ale krokom k rozchodu."

Aká je vaša predstava o ďalšom smerovaní KDH?

Figeľ: "1. Bližšie k ľuďom - to je o skutočnej otvorenosti a solidarite. 2. Dopredu a nahor - to je o myslení a orientácii. 3. Jednou nohou vpravo, jednou v strede spektra - to je o slobode jednotlivca a sociálnej zodpovednosti. 4. K silnejším regiónom - to je o lepšej správe spoločných vecí v hnutí i v štáte. 5. Jednoznačne a bez straty času do euroatlantického spoločenstva štátov - to je o bezpečnosti, stabilite, ekonomicko-sociálnej perspektíve."

Hrušovský: "KDH je konzervatívnou pravicovou stranou, postavenou na hodnotách. Takou aj zostane. Musí sa však naučiť citlivejšie reagovať na potreby občanov."

Po odchode M. Dzurindu nemá KDH ďalšieho verejnosťou akceptovateľného ekonóma. Občanov a zrejme aj voličov KDH zaujímajú predovšetkým ekonomické a sociálne problémy - nepociťujete to ako deficit?

Hrušovský: "Áno, ale vnímam to zároveň ako výzvu. Myslím si, že ak dokážeme začať spolupracovať na ekonomických témach s odborníkmi aj mimo KDH, podarí sa nám tento deficit vyrovnať."

Figeľ: "Alojza Opártyho a Štefana Bošnáka. Jeden má za sebou reálne ekonomické výsledky z pôsobenia v riadení ministerstva hospodárstva a dnes i v riadení podniku, druhý dokázal opakovane spolu so samosprávou realizovať zdravý a dynamický hospodársky rozvoj mesta Trnava. Spolu s ďalšími osobnosťami z ekonomických kruhov dokážeme vytvoriťl ekonomický program i jeho personálne zázemie."

Pre KDH bolo typické nie celkom šťastné mediálne prezentovanie kľúčových otázok - ako chcete zlepšiť svoj obraz vo verejnosti?

Figeľ: "Každá vážna agenda potrebuje aktuálnosť, dobrú analýzu, odborné riešenia a kvalitný marketing. Platí to zvlášť pri citlivých témach. A platí to pre každého vo verejnom živote. Obraz sa zlepší, ak sa zlepší realita - naše postoje i stav verejného života. Vnútorné znovuzrodenie je najbytostnejšou výzvou kresťanstva. Musí to dokázať aj KDH a bude novou nádejou."

Hrušovský: "Vždy sme sa snažili byť pravdiví, nie populistickí. To, čo robí Robert Fico, je možno mediálne príťažlivé, ale nie je to zodpovedná politika. Ale uznávam, že v mediálnej prezentácii máme ešte rezervy a ja sa budem usilovať, aby sme ich odstránili."

Predseda KDH už viackrát vystúpil verejne s konfliktnými názormi - napríklad v súvislosti s deblokáciami ruského dlhu, podporou Devín banky, hlasovaním vo vláde napríklad v súvislosti s dodávkou ruského obranného systému S-300 či leteckou kampaňou NATO proti Miloševičovmu Srbsku - očakávate, že po jeho odchode z postu predsedu KDH budú tieto postoje iba názormi radového člena KDH, alebo si ich osvojí aj vedenie kresťanských demokratov?

Hrušovský: "Ak chce byť KDH silnou stranou, nemôže byť stranou jednotlivcov, ale musí pracovať tímovo. Bez ohľadu na to, či ide o funkcionára, alebo radového člena, treba sa každým postojom vážne zaoberať, o to viac vtedy, ak takýto postoj vyvoláva vo verejnosti pochybnosti. Takto budem postupovať aj vo vzťahu k Jánovi Čarnogurskému."

Figeľ: "Nemal som doteraz problém vyjadriť rozdielnosť postojov v uvedených súvislostiach. Nevidím to teda ako problém do budúcnosti. Rozdielnosťou postojov popredných predstaviteľov však trpí dôveryhodnosť a jednota hnutia. Chce to viac spoločného, tímového postupu."

Čo pokladáte za úspech KDH v uplynulom dvojročnom období podieľania sa na vláde?

Figeľ: "Podiel na prekonávaní dedičstva po minulej vláde, na zápase s korupciou, na začatí reforiem súdnictva, na zosilňovaní vnútornej a vonkajšej bezpečnosti, riešenie odložených otázok Katolíckej univerzity a zmluvy so Svätou stolicou. A tiež príspevok k návratu medzinárodnej dôvery v Slovensko, k získaniu členstva v OECD a pozvánky na rokovania o vstupe do EÚ. Hoci proporcionálne s menším podielom na vládnej moci, KDH sa hlási k svojmu poslaniu a zodpovednosti."

Hrušovský: "Všade, kde pôsobíme - v parlamente, vo vláde alebo v komunálnej politike - presadzujeme hodnoty pravdy a spravodlivosti a na tom budujeme svoj úspech. Preto nie je možné vždy vyjadriť všetky úspechy merateľnými hodnotami. Úspech vidím v posilňovaní demokratických inštitútov právneho štátu. KDH sa najviac podieľalo na predkladaní návrhov riešení boja proti korupcii a klientelizmu, posilňovania nezávislosti súdnej moci, riešenia sociálnych problémov, zriadenia Katolíckej univerzity a zmluvy so Svätou stolicou."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 817
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 347
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 262
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 447
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 289
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 826
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 546
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 409
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 144
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 914
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop