Korzár logo Korzár
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

"Bolo by úžasné vedieť klipkať očami a rozplakať sa, keď sa mi to hodí"

# Zdena Studenková nepotrebuje chlapskú pomoc, pomáha si samaKošice - "Vymákli" sme ju, keď spievala v Slovane na prezentačnej akcii firmy Fatra a

# Zdena Studenková nepotrebuje chlapskú pomoc, pomáha si sama

Košice - "Vymákli" sme ju, keď spievala v Slovane na prezentačnej akcii firmy Fatra a keď v miestnosti počas jej výstupu viditeľne stúpla koncentrácia zástupcov mužského klanu. Nežnejší protipól mohol len závistlivo gániť na postavu a životný entuziazmus, za ktorý by sa nemusela hambiť ani tínedžerka. Čo dodať. Herečka Zdena Studenková vyvracia všetky zaužívané fámy, ako vyzerá (vyše) štyridsiatnička dneška a jej hviezdne fluidum zasiahne i toho, kto sa mu bráni. Keď si "odkrútila" svoje tri muzikálové piesne, súhlasila s rozhovorom a výstrahou "vyberte pekné fotky!", dala sa so spontánnosťou jej vlastnou odpovedať na naše otázky.

Ste veľmi zaneprázdnená a pracovne maximálne vyťažená žena. Keď však naraz zistíte, že vám nezostáva čas už ani na základnú starostlivosť o seba, viete povedať povinnostiam rázne nie, alebo idete na doraz?

"No, na jednej strane som typ, ktorý ide na doraz. Lebo to máte tak, že napríklad i tie moje hlasivky, tie si musíte čím viac namáhať a naťahovať a tým sa ony stavajú pružnejšie. Teda podľa mňa človek čím vyššie ciele si dáva a čím viac na seba naloží, tým je schopný viac dosiahnuť. Ja nenávidím zo všetkého najviac ľudí, ktorí už na začiatku povedia, to sa nedá, to by som nezvládol. To nie je moje heslo. Na druhej strane tým, že už mám toľko rokov, koľko mám, potrebujem niekde naakumulovať silu na to, čo robím. Preto dovolenku si napríklad vziať nedám za nič na svete. Nech by za mnou prišli s akoukoľvek ponukou, dovolenku musím mať. Toho roku som bola v Chorvátsku a potom na Kréte. Teraz mám pred premiérou muzikálu Niekto to rád horúce, čo bolo pre mňa veľmi, veľmi namáhavé študijné obdobie. Mala som totiž pôvodne hrať rolu Šéfky orchestra - sladkú Sue. No po troch týždňoch skúšania mi Milan Lasica ponúkol rolu Sugar, ktorú som musela naštudovať, čo bolo takpovediac na doraz. Po premiére som mala opäť začať skúšať predstavenie vo Weste, ale to som už Ľubovi Romanovi povedala, že nie, potrebujem si oddýchnuť. Jednoducho keď chce, aby som na Vianoce neskolabovala, nedostala herpes a angínu, musím mať teraz voľno a tak som sa aj rozhodla. Po dvadsiatom už len hrám predstavenia, neskúšam a starám sa už len o seba."

V spomínanej premiére budete hrať rolu Sugar, ktorú preslávila legendárna Marilyn Monroe. Stotožňujete sa s touto ženou, ktorú polovica sveta považuje za hlúpu naivku a druhá polovica za rafinovaný sexsymbol?

"Hahaha, to len hlupáci môžu povedať, že bola naivka. Poviem vám pravdu, ja som fim Niekto to rád horúce videla snáď dvadsaťkrát a Marilyn je pre mňa nenahraditeľnou v jednom. Ona je vyabstrahovaním ženskosti v pravom slova zmysle. Pretože tá naivita nie je naivita, ktorá je jej vlastná kvôli hlúposti. To je naivita, ktorá je šarmantne hraná na chlapov, to je tá ženská múdrosť a vychytralosť. Lebo ja som síce žena, ktorá, ako hovoria ľudia oplýva šarmom, ale na druhej strane som žena veľmi pragmatická a viem sa vyrovnať s mnohými vecami sama. Proste nepotrebujem chlapskú pomoc. A veľakrát si aj hovorím, aké by to bolo úžasné, keby som to tak dokázala, klipkať očami a rozplakať sa v danej chvíli, keď to potrebujem. Ale ja to jednoducho neviem a tak si z trucu často pomôžem sama. Teda pre mňa bola Marilyn tou úžasnou, dokonalou ženou, ktorá vedela, ako použiť muža na dosiahnutie cieľa. To je pre mňa ženská múdrosť. Takže ten, kto tvrdí, že bola naivka, je hlupák a nevidí do jej úžasného herectva."

Práve ste povedali, že ste zvyknutá si vo všetkom pomôcť sama, ste navyše krásna a úspešná žena, ale predsa len, nastali vo vašom živote chvíle, keď ste sa ocitli "na hrane"?

"Isteže, takéto momenty sú a pozná ich azda každý človek. Čojaviem, keď príde ťažká choroba do rodiny, alebo situácie ako rozpad rodiny či ťažké depresie, nočné mory, kedy človek stojí pri okne a díva sa do susedných oblokov atakďalej."

Kam sa vtedy utiekate, čo vám pomáha?

"Neviem si predstaviť, žeby som mala právo siahnuť si na život a tým zničiť život môjmu dieťaťu. Je to moja povinnosť a preto žijem. Keď som sa raz rozhodla mať dieťa, nesiem zaň plnú zodpovednosť až do smrti. Pokiaľ len budem vládať, musím mu byť k dispozícii. Som ochotná prípadné samovražedné úmysly tolerovať, len pokiaľ ide o psychickú chorobu. Ale pokiaľ je to únik, zbabelosť, alkoholizmus, to neodpúšťam, na to nemá človek právo."

Vy ste odjakživa chovali psíkov máte aj teraz nejakého?

"Áno, mám, samozrejme. Oliverko je môj rovnocenný partner, ktorý nemôže v mojom živote chýbať. Spolužitie so zvieratkom mi dáva veľmi veľa a je pre mňa dôležité. Neviem si život bez psa predstaviť."

Odtiaľ teda prišiel impulz, že ste podporili Slobodu zvierat v kampani proti testovaniu kozmetiky na zvieratách?

"Áno, samozrejme. Kedykoľvek by bolo potrebné pomôcť v niečom takom, som vždy ochotná. Veď predsa len sme ľudia verejní a je našou povinnosťou starať sa o veci verejné. A pokiaľ ide o niečo také, ako sú zvieratká, ktoré sú nemé a samé si pomôcť nevedia, vždy ochotne prispejem svojim podielom. Otázky ich ochrany sú stále na mieste."

Je vo vašom živote niečo, čo sa chystáte v blízkej budúcnosti zmeniť?

"Viete čo, chcela by som zmeniť menu peňazí, v nejakých iných keby som bola platená, ale to sa mi nepodarí, hahaha. A ináč nič. Ja nie som vládcom ani vodcom, ja si regulujem iba vlastný život a vlastné okolie a v tom nepotrebujem zatiaľ nič meniť."

Takže vnímate napríklad politiku okolo seba?

"Samozrejme, že ju vnímam, musím ju vnímať, lebo sa ma úzko dotýka. Pretože ak sa nedajbože vráti bývalá vláda, tak ja som ohrozená na živote. Áno, existenčne ma to ohrozuje, preto sa musím starať o dnešnú politiku. Myslím, že to dávam dosť najavo i svojim postojom, či niekomu podám ruku, alebo mu ja neviem zaspievam na tribúne alebo nezaspievam. Dávam tak verejne najavo, na koho strane som. Ale poviem pravdu. Na tribúne som nespievala ani pre jedných ani pre druhých a ani nikdy nebudem. Pretože nakoniec nič nie je čisté."

Spievate muzikálové melódie, ale čo vám hovorí vážna hudba, ktorá je skôr bližšia vašej polovičke?

"Nó, ja mám strašne rada vážnu hudbu. Paradoxne môj Braňo je dirigent a neznáša operu. On má rád starú hudbu a folklór a ja zasa milujem operu. Takže v tomto sa my nezhodujeme. Musím však povedať, že pre mňa nie je nič vzrušujúcejšie, ako fantasticky zaspievaná operná ária. Nikdy nezabudnem, keď som bola v Košiciach na Pavarottiho, keď som dostala lístky ešte od vtedy 'nie pána prezidenta'. Sedela som v treťom rade dolu a nemohla som zastaviť slzy. Bolo to pre mňa niečo ohromujúce, vidieť toho človeka ponoreného samého do seba a z duše spievať. Jednoducho fascinujúci zážitok do konca života."

Vy už máte v podstate tiež jeden sólovo spievaný produkt za sebou. Nechystáte podobný počin?

"Niéé, preboha, to v žiadnom prípade. Bol to vtedy len taký malý flirt. Priznám sa, nahrávanie cédečiek nie je moja parketa, nikdy by som sa nechcela venovať populárnej muzike. Som šťastná za to, že nastala tá chvíľa, keď som sa mohla dostať k muzikálu, ktorý absolútne napĺňa moje predstavy o tom, čo by som ešte v živote chcela robiť."

Vyštudovali ste Strednú umeleckú školu, ste vlastne fotografka. Vraciate sa ešte k fotoaparátu?

"Ale nie, vieme aká je to profesia, ako aj tam všetko ide do predu, celá tá technika a podobne. Fotím maximálne keď sú nejaké rodinné oslavy, alebo kamarátom deti fotím. Ale najviac fotografií má aj tak môj pes."

Od koho neznesiete aby vás kritizoval a naopak, na kom si radi zgustnete vy?

"Joj, ja si zgustem rada na veľa ľuďoch, ale nie na tých, ktorí si to nezaslúžia. Čím je však človek menej talentovaný a čím je menej úspešný, tým robí okolo seba väčšie ofuky, aspoň v našej profesii. Naopak, čím väčší umelec, tým normálnejší je to človek, musím povedať, že je to pravidlo. A z tých, čo robia okolo seba haló, revú na garderóbierku kvôli pančucháčom a potom vyjdú na javisko a prebehnú tade akurát tak na dve sekundy, z tých si viem robiť aj ja dobrú srandu, neznášam to. No a potom, čo nemám rada je, že vždy sa vynorí nová generácia nových speváčikov, nových herčekov a všetko to, čo má povedzme nad štyridsať rokov je pre nich nepotrebné a treba to zmazať z povrchu zemského. Ale ja si hovorím, vyčkajte chvíľku a keď budete vo svojich tridsiatich rokoch takou hviezdou, akou som už bola ja, môžete čokoľvek začať na mne kritizovať. Ale najprv buďme seberovnými partnermi v tom, že niečo tiež dokážete. Lebo najväčšie ústa si často otvárajú práve tí, ktorí na to najmenej majú."

Z vašej Simonky je už pomaly mladá žena, berie na vedomie rady do života od svojej mamy?

"Ja som človek, ktorý chce byť na jednej strane veľmi demokratický, na druhej strane som Herodes. Od malička som to uplatňovala, ale neľutujem. Na Simonu som mala vždy vysoké nároky. Na presnosť, cieľavedomosť, dochvíľnosť, vzdelanie. A vrátilo sa mi to v dobrom, je inteligentná, šikovná, dokáže zvládnuť domácnosť, variť, piecť, proste vie sa o seba postarať. To, že som bola prísna a že som zo svojich nárokov neupustila, sa mi vyplatilo. Teraz budem treba trošku povoliť uzdu, ale to vďačne urobím, lebo mám istotu, že je vyzretým človekom s vlastným názorom na seba i na svet."

Keby ste si opäť raz mali zvoliť životnú cestu, ale vzhľadom na súčasnú dobu, bolo by to opäť herectvo?

"Ha, dávate mi ťažkú otázku. Myslím si však, že o tom človek ani veľmi nerozhoduje. Podľa mňa to ma každý trošku predurčené a tam vás to potom vedie. Ja nemôžem byť dobrý právnik či ekonóm, lebo neviem spočítať ani výplatu a na paragrafy pozerám ako teľa na nové vráta. Na druhej strane, keby som mohla šibnutím čarovného prútika zmeniť svoje danosti, vybrala by som si to najúžasnejšie povolanie na svete a bola by som lekárka."

Lucia ŠARÁKOVÁ

Foto: Veronika JANUŠKOVÁ

Foto do čísla-sobota-4veja-2veja

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Keď štúdium (za)baví
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 25 762
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 23 062
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 929
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 498
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 620
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 472
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 056
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 812
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 710
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 685
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Polaček stráca podporu poslancov. Chce sa stretnúť s každým z nich

Odišiel už aj Saxa. Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.
Strojný vidí chybu aj v tom, že podpora primátora bola v počiatkoch samozrejmá.

Tvrdil, že nesie preplatok za plyn. Dôchodcovi ukradol peniaze na pohreb

Spišiak sa v Košiciach vydával za pracovníka bytového podniku.

Podvodník Ivan Nálepka na krajskom súde.

V zariadení pre seniorov v Snine je pozitívnych 50 klientov

V mestskej nemocnici evidujú desať úmrtí na ochorenie Covid-19.

V Domove pokojnej staroby v Snine je pozitívnych 50 klientov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop