Korzár logo Korzár
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

"Šumelo mi v ušiach, vedel som, že je zle..."

SÚŤAŽ/Korzár ponúka čitateľom jedinečnú možnosť obliecť si pomyselný sudcovský talár, "dotvoriť" príbeh zo súdnej siene a vyhrať logo: KORZÁR V

SÚŤAŽ/Korzár ponúka čitateľom jedinečnú možnosť obliecť si pomyselný sudcovský talár, "dotvoriť" príbeh zo súdnej siene a vyhrať

logo: KORZÁR V TALÁRI č. 47

Vaše listy a množstvo korešpodenčných lístkov, ktoré ste nám opäť zaslali, svedčia o tom, že súťaž KORZÁR V TALÁRI vzbudila váš záujem aj v 45. kole. Najprv si však stručne pripomeňme, o čo vlastne išlo. Pod titulkom "Mariškou ponúkol aj kamarátov, s ktorými popíjal" sme priniesli príbeh, ktorého hlavný protagonista navnadil na drogu aj mladších kamarátov.

V lete lanského roka Rožňavčan Jozef H. vyfukoval opojné obláčiky dymu konope, ktorého pestovanie je u nás najviac rozšírené. Ako na potvoru, išli okolo policajti. Nielenže ho načapali priamo pri čine, ale urobili rázny koniec jeho blahu. Uplynulo pár týždňov a prokurátor ho obžaloval z trestného činu nedovolenej výroby a držania omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov. A to preto, že od neznámej osoby, bez povolenia, získal a u seba prechovával drogu, ktorú spolu s kamarátmi Ivanom a mladistvým Tónom fajčili. Išlo o najmenej 3,5 gramu konope známeho ako marihuana, ktoré si obžalovaný zadovážil pred barom Rock Café na Šafárikovej ulici v Rožňave. O pár hodín neskôr, už vo večerných hodinách, si spolu s mladučkými kamarátmi drogu vo forme cigarety veselo pobafkávali priamo pred základnou školou. Hlučné správanie mládeže v parku znervózňovalo ľudí v blízkom okolí. A tak ktosi z nich nelenil a šiel sa pozrieť, čo tam vystrájajú… S podozrením, že drogujú, sa obrátil na policajtov. "Je pravda, že som si zaobstaral marihuanu zabalenú v škatuľke od čaju, aj to, že som ju nefajčil sám, ale som z nej dal aj chlapcom. Ja som však nevedel, že Tóno je mladistvý, teda, že ešte nemá osemnásť rokov. Ľutujem, čo sa stalo, keby som nebol opitý, asi by som to neurobil," spytoval si svedomie obžalovaný.

V prípravnom konaní pred vyšetrovateľom však vypovedal podrobnejšie. Začal tým, že skôr, ako sa začal vyžívať v účinkoch drogy, bol spolu s Ivanom v bare, kde popíjali.Neskôr sa k nim pridal aj Tóno a spolu odišli na Pioniersku ulicu, kde fajčili marihuanu. "Tóno potom našiel fľašu z umelej hmoty, do ktorej sme vypálili otvor a naplnili sme ju marihuanou, ktorú sme zapálili a dym z nej sme postupne všetci vdychovali," dodal na dokreslenie toho, čo v inkriminovanú noc robili. S jeho priznaním korešpondovali aj výpovede chlapcov, ale i policajtov, ktorí ich zadržali.

Z odborného vyjadrenia Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ v Košiciach vyplynul záver, že konope, zaistené v škatuľke od čaju, bolo "svojou kvalitou a množstvom spôsobilé nepriaznivo ovplyvňovať psychiku človeka, jeho schopnosti a správanie." Podľa zistení znalcov obžalovaný je psychopatická osobnosť s asociálnymi rysmi a intelektom na hranici priemeru a podpriemeru. Aj keď fajčil marihuanu, nie je drogovo zavislý. Na druhej strane je však chronický alkoholik… Pod vplyvom alkoholu alebo drog dochádza u neho k recidíve trestnej činnosti.

Jozef H. sa v minulosti už liečil zo závislosti na prchavých látkach. Zdá sa však, že táto liečba nebola príliš úspešná, najmä nie v kombinácii s alkoholom.. Doposiaľ bol 4-krát súdne trestaný, avšak pre marihuanu sa ešte v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu opäť dostal do potýčky so zákonom a pred súd." Ja sám s tým neviem prestať, chcem sa liečiť," sypal si popol na hlavu v záverečnej reči pred súdom. A tu sa náš príbeh skončil. Dotvoriť ste ho mali vy, milí čitatelia. Mali ste nám napísať, či obžalovaný dostal ešte jednu šancu na nápravu, teda, či mu súd za trestný čin nedovolenej výroby a držania omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, vymeral podmienečný trest alebo ostrú basu. Chceli sme tiež vedieť, ako by ste rozhodli vy sami, keby ste mali na sebe čierny sudcovský talár s fialovým lemovaním.

Do redakcie sme dostali 106 odpovedí, z ktorých 57 sme považovali za správne. Išlo o tie odpovede, v ktorých ste uviedli, že Jozef H. dostal od súdu ešte jednu šancu na nápravu. Aj v skutočnosti prípad skončil tak, že protagonistu príbehu súd uznal vinným v zmysle obžaloby a vymeral mu 14 mesiacov s podmienečným odkladom na dlhú, až 30 mesačnú skúšobnú dobu. Súčasťou trestu bolo aj protialkoholické liečenie ústavnou formou.

TÍ, ČO FETUJÚ, VÔBEC NEROZMÝŠĽAJÚ, ČO ROBIA…

Bez ohľadu na správnosť či nesprávnosť, aj tentoraz predstavovali vaše odpovede skutočne pestrú mozaiku názorov a tak z nich opäť citujeme. Zoltán SPIŠÁK zo Zvolena:"O drogách si myslím svoje, sú veľmi nebezpečné, na druhej starne treba ale rozlišovať medzi marihuanou a tvrdými drogami. Aj preto si myslím, že Jozef H. dostal od súdu ešte šancu a teda podmienku. Aj keď veľa faktov hovorí v jeho neprospech, ten hlavný argument je ten, že si uvedomuje nebezpečenstvo drog a chce sa liečiť. A to je to podstatné!"

Andrej TEJBUS z Lipan: "Jozef H. dostal asi nepodmienečný trest, teda ostrú basu, lebo trestný čin nedovolenej výroby a držania omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov spáchal po tom, čo už bol štyrikrát súdne trestaný, a to ešte v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia. priťažilo mu, že fetoval na verejnosti a s mladistvými. Takýto a podobní ľudia by sa mali liečiť pod sprísneným dozorom ústavnou formou, aby to bolo účinnejšie. Podľa môjho názoru by si však oveľa prísnejšie "liečenie", rozumej: prevýchovu, zaslúžili pestovatelia, výrobcovia predavači, díleri psychotropných a omamných látok…" Anna KAŇUCHOVÁ z Košíc: "Ja si myslím, že ten Rožňavčan je závislý na drogách a pijatike a súd mu asi nedá milosť, lebo on je nenapraviteľný… To, že naňho zavolali políciu, je správne, lebo takí, čo fetujú, vôbec nerozmýšľajú, čo robia, ničia si zdravie. A naše zdravotníctvo vynakladá na ich liečenie, pobyt v nemocnici, stravu a lieky nemalé peniaze…" Štefan GURA z Moldavy nad Bodvou: "Vzhľadom na to, že obvinený Jozef už bol predtým viackrát súdne trestaný a dopustil sa nedovolenej výroby omamných látok, a to nielen pre seba, ale aj pre iných a najmä mladistvých, súd mu naparil nepodmienečný trest čiže basu…" Mária REPASKÁ z Košíc: "Moja odpoveď znie: súd mu trest vymeral podmienečne a nariadil mu aj ústavnú protialkoholickú liečbu. Myslím si, že netreba lámať palicu nad niekým, u koho je možnosť nápravy. Psychicky labilnému jedincovi so závislosťou na alkohole skôr ako pobyt za mrežami prospeje pobyt v psychiatrickej liečebni. Sám obžalovaný si totiž uvedomuje nevyhnutnosť ústavnej protialkoholickej liečby, dožaduje sa jej a to je cenný prínos pre úspešný priebeh liečby."

Miroslava MIHAĽOVÁ z Trebišova: "Keďže Jozef H. je recidivista a z posledného výkonu trestu bol podmienečne prepustený a opäť sa dopustil trestného činu, musí ísť do basy. Súd mu nariadil aj ústavné protialkoholické liečenie. Svoju úlohu tu zohral aj alkohol, najmä jeho závislosť na alkoholických nápojoch, tak ústavná liečba je na mieste." Pavol Božík ml. z TRSTENEJ: "Predpokladám, že hlavný hrdina príbehu dostal príkaz absolvovať protialkoholické liečenie a potom nastúpil na rok do chládku. A môj názor? Drogy sú svinstvo. Mnoho ľudí sa dnes snaží o to, aby marihuana bola legalizovaná. Nesúhlasím s tým, pretože takto sa to vždy začína… Aj z človeka, ktorý kedysi z roztopaše vyskúšal jednu cigaretu, sa o väčšine prípadov stáva tuhý fajčiar. A drogy sú predsa omnoho viac škodlivejšie…"

Magdaléna IHRENNGANGOVÁ z Prešova: "Drogy sú svinská vec. Treba proti nim tvrdo! Iná vec už je, že aj polícia by mala postupovať profesionálnejšie. Aj v televízii často vidíme, ako maskovaní zakuklení policajti, skočia po niekom, zrazia ho na zem, dobijú a dokopú ho, je z toho veľký rozruch, no zakrátko vyjde najavo, že to bolo iba zbytočné a trápne divadlo. Zasa chytili len celkom malú rybu a tie veľké, ktoré z drog naozaj profitujú a bohatnú, sa dakde v kútiku smejú do rukáva… A teraz k prípadu. Myslím si, že Jozef dostal podmienku. Zrejme už poslednýkrát v živote... Súd určite vychádzal z toho, že sám sa chce napraviť, vyliečiť zo závislostí..."

Alžbeta ĎURICOVÁ z Liptovského Hrádku: "Štyrikrát súdne trestaný Jozef spáchal ďalší tresrný čin, a to v čase pretrvávania podmienečného trestu. Nielenže mal omamné látky, ale ich užíval spolu s ďalšími kamamrátmi, z ktorých jeden bol maloletý. Podľa odborníkov v čase činu netrpel duševnou chorobou a teda sa za svoj čin plne zodpovedal, čo iste konštatoval aj súd, ktorý mu vymeral nepodmienečný trest odňatia slobody pri dolnej hranici zákonom stanovenej trestnej sadzby. Súd určite vzal do úvahy jeho snahu dostať sa zo závislosti na alkohole i na drogách…" Pavol LEŠČÁK ml. z Pečovskej Novej Vsi: "Dobré správanie sa v base počas predchádzajúcich odsúdení a chuť liečiť sa zo závislostí hovoria v prospech Jozefa H. A teraz naisto pôjde do basy, je tu veľa priťažujúcich okolností. Ale veď aj v base sa dá liečiť a možno ešte kvalitnejšie ako vonku…"

Pavol KOVALÍK z Košíc: "Pre spoločnosť je potrebné Jožka izolovať a dať mu čas a šancu… Sypať si popol na hlavu z vyfajčených marišiek nemá na slobode patričný efekt…" Božena KUDLÁČOVÁ z Trnavy: "Myslím si, že Jozef H. je nenapraviteľný, kým je na slobode. Potrebuje nad sebou dozor, bez ohľadu na to, či je v base alebo na liečení… Myslím si, že aj sudca na to bral zreteľ a nenechá ho na slobode. Rada by som tiež vedela, či Jozefovi dajú jeho bratia svoju podporu na omamné látky alebo si ju vynúti násilím a preleje cez hrdlo a vyčuchá..."

Antónia MARCIŇÁKOVÁ z Jarovníc: "S takýmto recidivistom by som sa ani ja osobne, keby som bola v sudcovskom talári, nebabrala. Tu nepomôže nič, len aby sa Jozef sám zamyslel nad sebou a myslím si, že bude mať čas o tom všetkom porozmýšľať…" Peter CSUDÁKY z Košíc: "Súd recidivistovi naparil basu. Je len samozrejmé, že by mal absolvovať aj liečenie zo závislosti na alkohole. Čo sa týka jeho kamarátov, tým by som dal podmienenčné tresty a povinné návštevy u psychiatra. Dal by som zistiť, od koho Jozef kúpil drogu a toho by som tiež strčil do basy."

Šárka KASLOVÁ zo Žitnej: "Okrem toho, že obžalovaný sa už v minulosti liečil zo závislosti na prchavých látkach a pred súdom sa k všetkému priznal, je to psychopat. Keby som ja bola v sudcovskom talári, vymerala by som mu nepodmienečný trest na 10 až 12 rokov. A keď chce sám drogovať, nech aspoň do toho nezasväcuje mladistvých!"

Ján KOVÁČ zo Žiliny: "Samozrejme, že ostrá basa. Žiadna podmienka, veď aj počas podmienečného prepustenia z predchádzajúceho výkonu trestu jednoznačne sklamal. A okrem toho, s drogami, aj keď len s tzv. mäkkými nie je sranda!"

Eva GIRMANOVÁ z Košíc: "Súd uložil Jozefovi nepodmienečný trest. Nemohol mu uložiť podmienku na podmienku. Dostal to natvrdo… Ja by som ako sudca postupovala rovnako. V konkrétnom prípade ide totiž o spoločensky veľmi nebezpečný čin." Miroslav SIDOR z Bežoviec: "Keby som ja mal na sebe sudcovský talár, postupoval by som podľa pravidla "prísne, ale spravodlivo". Inak povedané, prihliadol by som na všetky okolnosti prípadu, ale aj na to, že nešlo o tvrdú drogu a dal by som Jozefovi ešte raz šancu v podobe podmienečného odsúdenia. Aspoň z článku vyplynulo, že sa ešte dá napraviť a sám má záujem..."

Michal GLUCHMAN z Prešova: "Na súťažnú otázku odpovedám takto: sudca musel obžalovanému vymerať nepodmienečný trest odňatia slobody. Zdôvodnenie: šancu od súdu vo forme podmienečného trestu by obžalovaný mohol teoreticky dostať iba ak by to bol jeho prvý prehrešok podobného druhu a keby v prípade nefigurovali mladiství a maloletí. Ale tentoraz nie! Basu, ktorú neodsedel, si musí doslúžiť plus pripočíta sa mu ešte za ten nový skutok..." Ján BOČKAY z Košíc: "Keďže sa podmienečne preustený Jozef H. v skúšobnej době neosvedčil, ale naopak znovu spáchal trestný čin, určite vyfasoval basu a bude musieť ´doslúžiť´ aj to, čo zmeškal. Pravdepodobne si zopakuje aj neúspešný ´ročník´ liečby zo závislosti."

ŠTYRIDSIATY SIEDMY SÚŤAZNÝ PRÍBEH

"Dobre, mamka, ešte chvíľočku!" zakričal v jeden augustový podvečer malý Karolko, keď ho mama volala domov s tým, že už chystá večeru. "Ešte trošku budem vonku a potom prídem."

"Ale nechoď nikam, len tu okolo bloku!" prikázala mu, ale ako väčšina šarvancov, neposlúchol ju. Veď všade naokolo je toľko zaujímavého! Na novom, ešte nedokončenom sídlisku, ho najviac priťahovali žeriavy, rýpadlá, veľa nákladných áut. Chcel využiť čas, kým bude hotová večera a odbehol s tým, že sa o chvíľočku vráti. Pomyslel si, že mama ani nezbadá, že sa bol pozrieť aj tam "na druhej strane, za žeriavmi", kde to má zakázané...

Rodičia ho odvtedy už viac nevideli. Prehľadali celé okolie, ale nikde ho nenenašli. Do pátrania po Karolkovi sa zapojili aj susedia, ale márne. Potom zavolali na políciu, ale ani systematické pátranie, do ktorého sa zapojili aj požiarnici a vojaci z neďalekých kasární, neprinieslo výsledky. Akoby sa pod Karolkom zem prepadla…

Až na tretí deň náhoda chcela, že sa chlapček našiel. Žiaľ, už iba jeho telo... Vyšetrovanie ukázalo, že v tom čase si istý muž, majiteľ bledomodrej škodovky, staval garáž. Chcel, aby ho stavba vyšla čo najlacnejšie a tak si pomáhal ako vedel. Na betónovanie potreboval štrk a rozhodol sa, že po zotmení, keď ho nik neuvidí, párkrát zájde s vedrom za zákrutu, kde je rozšírená cesta a na nej poriadna kopa pekného štrku...

Odniesol si odtiaľ dve vedrá... A potom objavil bezduché telo chlapčeka. Súdnoznalecká pitva ukázala, že ho zrazilo "motorové vozidlo so širokými pneumatikami" a potom ho ktosi zasypal kopou štrku. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa polícii podarilo nesvedomitého vodiča vypátrať. Bol ním 27-ročný Anton, inak otec dvoch chlapcov zhruba v tom istom veku ako bol Karolko...

Jeho známy si staval chatu a Antona poprosil, či by mu ako vodič tatrovky nepomohol. "Samozrejme, nechcem to zadarmo," zdôrazňoval budúci majiteľ prekrásnej chaty v známej rekreačnej oblasti. Dačo "kvaplo" vodičovi, dačo garážmajstrovi, ktorý s prižmúrením oboch očí umožnil podvečernú čiernu jazdu, atakďalej. Anton v ten večer otočil trikrát, medzitým ho známy počastoval, zajedol slaniny, niekoľkokrát si poriadne uchlipol z borovičky, veď "vypije kávu a nič mu nebude!" Počas štvrtej fúry v zákrute na okraji sídliska, tam, kde je rozšírená cesta a oblúk, na ktorom sa otáčali autobusy, zbadal šesťročného chlapca...

Neskôr, hodne neskôr, keď predstúpil pred súd, povedal: "Šumelo mi v ušiach, hučalo v hlave. Vedel som, že je zle. Zľakol som sa, chcel som ujsť, bál som sa, že ma chytia... Videl som, že chlapec sa nehýbe, že je mŕtvy.. Nevedel som, čo robiť. A tak som tatrovkou cúvol, otočil som sa a na jeho telo som vysypal štrk, ktorý som mal na korbe. Dúfal som, že ho tak skoro nenájdu... Ani sám neviem, prečo som to urobil… Ľutujem to, viem, že život mu už nevrátim, ale... Mal som vypité, chcel som čím skôr mať tie čierne fúry za sebou…Videl som chlapca stáť popri ceste, nemyslel som, že to v zákrute nezvládnem a že ho zrazím," nesúvisle a miestami príšerne vzlykajúc vypovedal 27-ročný Anton. Dodal aj to, že to, čo urobil, ho prenasleduje ako nočná mora. "Odvtedy noc čo noc ma bolí hlava, budím sa a stále mám ten obraz pred očami," vysvetlil a nahlas sa rozplakal.

Tu sa náš príbeh končí. Vy, milí čitatelia, ktorí si trúfate dotvoriť ho, napíšte, z akých trestných činov uznal súd obžalovaného vinným. Stačí, ak uhádnete jeden, ten najpodstatnejší...

POZOR AJ NA ÚMYSELNÉ CHYTÁKY!

V našej súťaži vám ponúkame jedinečnú šancu vžiť sa do úlohy detektíva kriminalistu, ale aj vyšetrovateľa, prokurátora a najmä sudcu, ktorý v konečnom dôsledku ako jediný rozhoduje o vine a treste. Príbehy, ktoré napísal sám život a ktoré zverejňujeme vždy v pondelok, neukončujeme, ale umožníme vám jednak "uhádnuť", ako prípad na súde naozaj skončil, a jednak vyjadriť svoj vlastný názor na otázku viny a trestu. Pozor! V niektorých príbehoch je zamontovaný "úmyselný chyták" a objaviť ho, to je úloha pre bystrého detektíva, ktorému nesmie ujsť žiadny, aj keď naoko bezvýznamný detail. Niekedy treba zvážiť všetky pre a proti a na základe dôkazov predložených prokurátorom posúdiť vinu, inak povedané obliecť si sudcovský talár a rozhodnúť. O tom, ako ste sa trafili, sa dočítate spravidla vždy o dva týždne, kedy prinášame štatistiku odpovedí, ale aj pestrú mozaiku vašich názorov, postrehov, stručných komentárov a poznámok k danej téme, a samozrejme ďalší príbeh. Z tých čitateľov, ktorí "pri posúdení viny" trafia do čierneho, opäť vylosujeme troch. Čaká na nich finančná odmena redakcie výške 500, 300 a 200 Sk. Nezabudnite:

1., odpovedať na položenú otázku,

2., pripojiť svoj stručný komentár, poznámku k danej téme, prezentovať svoj osobný názor, napísať, ako vy by ste postupovali, keby ste mali na sebe sudcovský talár,

3., vystrihnúť logo KORZÁR V TALÁRI a prilepiť ho na svoj list, lístok (bez tohoto znaku vás nebudeme môcť zaradiť do žrebovania!),

4., pripísať svoje celé meno a presnú adresu,

5., a toto všetko zaslať poštou, resp. doručiť osobne do košickej redakcie KORZÁRA, Ulica Boženy Němcovej 32, 042 62 Košice, alebo prostredníctvom zberných schránok v jednotlivých krajských redakciách Korzára a lokálnych redakciách Východoslovenských novín.

A ešte čosi. Píšte a zasielajte tak, aby sme vaše odpovede dostali do redakcie najneskôr 26. októbra.

Marcela GÁLOVÁ Peter FURMANÍK

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 935
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 345
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 381
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 594
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 306
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 847
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 661
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 439
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 177
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 946
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop