Previerky sa momentálne zameriavajú na trvalé trávne porasty, ale preveruje sa aj nákup osív, chemických ochranných látok a priemyselných hnojív. Tieto nákupy sa musia dokladovať do výšky minimálne 50 percent dotácie na založenie úrody. Napríklad ten, kto požiadal o dotáciu na založenie úrody - dajme tomu - sto hektárov pšenice, musí mať nakúpené certifikované osivo minimálne na 50 hektárov. Konečné zúčtovanie sa vykoná 20. novembra.
Previerky poľnohospodárskych subjektov v humenskom regióne vykonávali v spolupráci s previerkovou komisiou zo Svidníka. Riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Ján Tkáč, ktorý sa vrátil z previerky Agrodružstva Rovné, povedal: "Vyskytli sa nedostatky. Ide napríklad o prevod pôdy z trvalého trávneho porastu na ornú pôdu. Poznatky, že poľnohospodárske subjekty štátne dotácie určené na založenie novej úrody, by použili na iné účely sa však nevyskytli." Mimochodom, poľnohospodári humenského regiónu dostali dotácie na založenie novej úrody vo výške 20,8 milióna Sk a 5 miliónov Sk, ako kompenzáciu za škody spôsobené dlhodobým suchom.
Poľnohospodári humenského regiónu však využívajú priaznivé počasie a dokončujú jesenné poľnohospodárske práce. Obilninami majú zasiatych 2 100 hektárov a na 1 200 hektároch zasiali repku ozimnú. "Bol problém s nedostatkom osiva, ale v podstate úroda sa zakladá," komentoval situáciu v agrosektore humenského regiónu Ján Tkáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.