Metalmánia jasne napovedá, o čo pôjde.
Podľa slov programového pracovníka PKO Jozefa Kačalu nie je definitívne uzavreté, ktoré konkrétne kapely sa Metalmánie zúčastnia. Pri skupinách, ktoré sa na koncertné pódiá chystajú vystúpiť po rokoch a v starých zostavách, je to totiž problém. Isté sú tri mená - Gagas, Šendy a Leicheband.
Iniciátorom myšlienky comebackového koncertu Metalmánia bola údajne kedysi legendárna prešovská Striga, konkrétne jej niekdajší spevák Leiche. Ten sa na Metalmánii predstaví so svojim občasným projektom Leicheband. Vystúpiť by mala aj ďalšia legenda prešovskej metalovej scény - kapela Gagas, ktorá svoju tvrdú hudbu už pred desiatimi rokmi originálne obohatila o zvuk huslí. Naopak, účasť predbežne odriekol Helior s pôvodným spevákom Igorom Župinom (neskôr ho nahradil Marek Belanský, dnes basgitarista Pehy). Vystúpi aj Šendy, čo je zoskupenie okolo Rasťa Lendackého zo známej kapely Tyran. Naopak, otázne je vystúpenie formácie Panther (pred časom sa na pódiá vrátila s názvom Crossbow), pretože jej chýba spevák.
Metalmánia bude teda návratom do čias, keď bol metal v Prešove masovou záležitosťou. Príležitostí na verejné vystupovanie skupín bolo kedysi v metropole Šariša minimum. Jedinou pravidelnou akciou boli Koncerty mieru, neskôr premenované na Rockovú ligu - práve v tomto roku slávi tento festival svoje pätnáste výročie. V roku 1987 vznikli dve mimoriadne skupiny - Striga a Gagas, ktoré tvár festivalu poznačili asi najviac a získali si obrovskú podporu početných metaluchtivých fanúšikov. Ako tomu bude na Metalmánii, zatiaľ ostáva otvorené.
Nie je žiadnym prekvapením, že vo svojom čase boli Koncerty mieru, napriek svojmu neškodnému názvu, ostro sledované komunistickými kultúrnymi "dohliadačmi". Za pozornosť i dnes stojí koncert z roku 1988 na otvorenom priestranstve, ktorý sa konal v záhrade za vtedajším pionierskym domom (dnes tam stojí amfiteáter využívaný pravoslávnou cirkvou). Vrcholom koncertu boli vystúpenia Strigy a Panthera. Keď bola zábava v plnom prúde, prišiel nejaký človek, ktorý tvrdil, že je z uličného výboru KSS a žiadal ukončenie koncertu. "Je to pravda, že koncert bol predčasne ukončený. Vystúpili sme na záver ako hostia. Koncert bol vydarený hralo sa dobre. Údajne sa však niekto z Pavlovičovho námestia bol sťažovať na polícii kvôli hluku. Na to došli policajti a z toho, čo nám líčil náš zvukár vyplýva, že boli riadne pod parou. Nedali si nič vysvetliť, siahli na mixpult a sťahovali zvuk dole. Obecenstvo stálo, čakalo, čo sa bude diať, no nedialo sa už nič. Usekli nás asi v polovici, a tým koncert skončil," opisuje udalosti Jaro Šechný z Pantheru.
Aj Striga mala v tom čase mnoho problémov, najmä kvôli textom z Leicheho dielne, ktoré vychádzali z horrorovej tematiky. "Tvrdili nám, že sú to protištátne texty, čo bola hlúposť. Keď sme raz mali hrať vo finále v PKO, nevedeli sme či vôbec vystúpime. Ľubo Hanušín (organizátor Koncertov mieru a Rockovej ligy - pozn. red.) vtedy povedal, že ak nepríde nikto z OV KSS môžeme hrať. Cítili sme sa ako nejaký 'krylovci', čo je však nezmysel. Mali sme len pochmúrne texty. Za toho 'totáča' mala mladá generácia strach a rešpekt. Ja som si to však neuvedomoval a bral to všetko ako zábavu," tvrdí Leiche a dodáva, že kto vtedy nespieval o holubiciach mieru nemal šancu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.