Korzár logo Korzár

Stanú sa Košice hlavným mestom Rómskeho štátu?

Košice - Myšlienka vytvorenia autonómie na zvrchovanej územnej jednotke je snáď najpálčivejšou a najcitlivejšou politickou témou, o ktorej sa

spravidla oficiálne ani nehovorí. Pravda rezonuje najmä v štátnych útvaroch s početnými menšinami v hraničných oblastiach, ale nielen tam.

Slovenská národná strana napríklad presviedča, že maďarská menšina žijúca na juhu Slovenska smúti za "felvedékom", a že pri vhodnej politickej konštelácii by sa do neho veľmi rada vrátila. Aktivita slovenských národniarov namierená proti Máďrom však môže nechtiac zakrývať ambície stále viac emancipujúcich sa ďalších slovenských menšín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani tomu najlepšiemu prognostikovi s najvzdialenejšou víziou by sa možno nesnívalo, že vlastné územie si môžu žiadať aj Rómovia. Korzár disponuje informáciami, podľa ktorých pomyselný "Romaland" nie je iba fatamorgánou. Čuduj sa svete tento na oko nápad ma aj vedecký poklad. Uznávaný slovenský historik L. Lipták totiž nedávno vyslovil myšlienku vlastného rómskeho územia. Zakladá sa na predstave, že by postkomunistické štáty nevyriešia rómsky problém a nebudú sa môcť pridružiť k Európskej únii. Jednou z alternatív by bola práve segregácia Rómov vo vlastnom štáte. Špecifikom tejto konštrukcia je, že nevychádza iba z Rómskeho etnika, ale nerómskych lobbistických skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa našich informácií sú tieto skupiny až tak ďaleko, že uvažujú dokonca aj o hlavnom meste, ktoré by bolo v Košiciach a jeho panorámou by mala byť budova svetovej rómskej univerzity, ktorú pred nedávnom schválila Medzinárodná rómska únia (IRU). K tomu nahráva skutočnosť, že v tejto vzdelávacej inštitúcii sa nebude vyučovať v slovenskom jazyku, ale iba rómčine, angličtine a ďalších svetových jazykoch. V Košiciach okrem toho v nedeľu vznikla zrejme historicky najsilnejšia rómsky subjekt (12 politických strán a 34 občianskych združení), ktorý sa chce podieľať na legislatívnom procese a prvý krát zverejnil, že na Slovensku žije až 700 tisíc Rómov. Za oboma aktivitami stojí člen IRU Dr. Gejza Adam.

Opýtali sme sa ho aký je dôvod rozhodnutia IRU nevyučovať budúcich študentov rómskej univerzity v Slovenčine, ale v Rómštine a svetových jazykoch, keď majú pôsobiť v slovenských inštitúciách. "Ide o medzinárodnú univerzitu. V podobných inštitúciách v zahraničí sa rovnako hovorí svetovými jazykmi. Mnoho hlavne študentov bude aj zo zahraničia. Pravda hovoriť sa bude aj slovensky. Okrem toho vstupujeme do EÚ." Ako iniciátora novej silne rómskej subjektu nás zaujímalo aký názor má vytvorenie samostatného rómskeho štátu. "Nerobíme si územné nároky. V žiadnom prípade vlastný štát nechceme. To, že sa bude vyučovať v rómštine, nemá žiadne ambície vytvoriť autonómiu, chceme spolunažívať s majoritnou väčšinou v spoločnom štáte. O autonómii môžeme iba filozofovať. Na Slovensku sme doma." hovorí G. Adam, ktorý je v súčasnosti na Slovensku asi uznávanou rómskou autoritou. Vízia rómskeho štátu je nehľadiac na tieto vyjadrenia vzhľadom k natalite na výsosť aktuálna. Veď podľa demografov bude na východnom Slovensku presne o 22 rokov toľko Rómov ako Nerómov. Ak bude majoritná väčšina, menšinou, nebude to len vízia, ale možná skutočnosť. Pravda treba povedať, že obyčajní Rómovia sú zatiaľ nezrelí uvedomovať si potrebu vlastnej štátnej jednotky a v podstate je im to jedno. Ak by k tomu malo naozaj dôjsť bude to s požehnaním resp. potreby okolitého sveta. Na svete žije asi 15 miliónov Rómov z toho v strednej a východnej Európe ich je až 12 miliónov, viac než Čechov, Maďarov a Slovákov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 097
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 786
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 217
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 548
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu