dalajláma. Najviac na neho zapôsobil obrovský záujem, ktorý jeho prítomnosť na Slovensku pútala a spontánne srdečné reakcie. Jeho dobrý dojem podporili aj tibetskí mnísi, ktorí v šamorínskej synagóge tvorili mandalu. "Povedali mi, že vaši ľudia sa správali veľmi priateľsky," hovoril usmiaty dalajláma a dodal, že títo mnísi už precestovali takmer celý svet. Boli v mnohých krajinách Európy, v Spojených štátoch, Japonsku či Austrálii.
Dobrý dojem nepokazilo ani posledné stretnutie tibetského vodcu. Pred jeho odchodom do Českej republiky, kde sa má stretnúť aj s prezidentom Václavom Havlom, prijal podpredsedu vlády Ivana Mikloša a poslancov za Demokratickú stranu Jána Langoša a Petra Zajaca. Na rozdiel od privítania sa tak Slovensko s dalajlámom rozlúčilo na úrovni.
V sobotu sa na maďarských hraniciach stretli dva rôzne prístupy k osobnosti dalajlámu. Z Maďarska prichádzal v oficiálnej kolóne. Na našich hraniciach ho čakalo jediné auto ministerstva zahraničných vecí. Poskytlo ho spoločne so šoférom, ktorý nehovoril po anglicky. Rozdielny prístup sa prejavil aj v správaní sa k televíznym štábom. Slovenské televízne štáby nemohli snímať dalajlámov príchod z našej strany hranice. Museli to urobiť z Maďarska.
Rozpačité reakcie slovenských politikov včera napravila akademická obec. Rektor Univerzity Komenského Ferdinand Devínsky udelil dalajlámovi čestný doktorát. Pre svetovo uznávaný symbol nenásilného odporu a hodnôt ako ľudskosť, morálka, láska, súcit, pokora, odvaha je to po parížskej univerzite druhý európsky akademický titul. "Dobré na tom je, že som dostal doktorát bez dlhého štúdia, pričom študenti musia tvrdo na tomto titule pracovať," povedal novinárom pobavený dalajláma. Na univerzite sa prišli na neho pozrieť aj viacerí poslanci, minsiter vnútra Ladislav Pittner, predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák či vicepremiéri Pavol Hamžík a Pál Csáky. Ten sa s dalajlámom stretol už v nedeľu večer.
Podľa Devínskeho bolo paradoxom návštevy 14. dalajlámu to, že pre Tibeťanov vidieť a stretnúť sa s ním aspoň raz za život predstavuje jeden z ich najvyšších a najdôležitejších duchovných cieľov. "Tomuto cieľu sú ochotní obetovať aj život, keď prekračujú najvyššie hrebene Himalájí," povedal rektor a pripomenul, "dalajláma nás všetkých vyzval, aby sme si nezakrývali oči a neotočili sa k nemu chrbtom len preto, že my sa už máme z hľadiska slobody o čosi lepšie."
V priebehu dvoch dní dalajláma viackrát zopakoval svoje hlavné posolstvo. Hodnoty, ktoré sú pochopiteľné a potrebné na celom svete. O morálnom rozmere politiky s ním hovorili aj všetci slovenskí politici, ktorí sa s ním mali česť stretnúť.
Na tlačovej konferencii zopakoval v stručnosti svoj životný príbeh, ktorý je zároveň príbehom celého Tibetu. Zopakoval, že Tibet nežiada samostatnosť, ale vysoký stupeň autonómie. Okrem autonómie chce pre svoj ľud aj demokraciu. V jej záujme by bol pripravený vzdať sa funkcie politického vodcu Tibeťanov.
Autor: Matúš KOSTOLNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.