Deloitte & Touche, ktorá v piatok zverejnila výsledky auditu zameraného na posúdenie ekonomického postavenia Slovenského rozhlasu (SRo).
Napriek tomu je SRo v stave chronickej krízy. Ak sa niečo nepodnikne, môže dôjsť k stavu ohrozenia. Hlavnou príčinou takejto situácie je podľa Masára zlé finančné zabezpečenie SRo. "Od svojho začiatku hospodári so stratou, ktorá sa neustále kumuluje." Aby rozhlas predišiel kolapsu, mal by sa zbaviť dlhu voči Slovenským telekomunikáciám a parlament by mal prijať opatrenia, ktoré by zabránili zvyšovaniu dlžoby.
Išlo by o zvýšenie koncesionárskeho poplatku zo súčasných 30 na 50 Sk a zníženie DPH za telekomunikačné služby z 23 percent na 10. Podľa ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka má rozhlas podlžnosti len voči telekomunikáciám - 350 miliónov korún, no SRo ich splácať nebude, pretože podľa Rezníkových slov ich zavinil štát. Pri predaji telekomunikácií zahraničnému investorovi sa vláda zaviazala, že dlh splatí.
Hlavným zdrojom príjmov SRo sú koncesionárske poplatky. "Výška poplatkov za posledné tri roky nezohľadňovala infláciu a je druhá najnižšia v Európe," povedal Rezník. Zo súčasných 30 korún, ktoré mesačne platí koncesionár, využíva SRo na vlastnú výrobu len 4,20 Sk. Zvyšok sa stráca mimo rozhlasu: väčšia časť (18,40 Sk) ide telekomunikáciám za prenos signálu, 3,70 Sk Slovenskej pošte za to, že vyberá poplatky, a 3,70 Sk tvoria dane štátu.
Firma D&T urobila finančný audit pred polrokom aj v STV. Podľa Masára sú problémy verejnoprávnych médií podobné, pretože nie sú stanovené jasné finančné a legislatívne podmienky existencie týchto dvoch médií. Podľa výsledkov auditu je pozícia STV horšia. Kým SRo je v chronickej kríze, STV je už v stave existenčného ohrozenia.
(hr)
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.