s približovaním termínu novembrového referenda zvyšovať. Definitívne sa podľa Mečiara podpora referenda vyprofiluje až v posledný týždeň pred plebiscitom. Obaja predsedovia očakávajú jednoznačný úspech plebiscitu. Podľa Malíkovej by počet rozhodnutých hlasovať zvýšilo i pravidelné informovanie z rokovaní Koaličnej rady, predovšetkým informácie o ekonomickom vývoji a o ústupkoch "vydieračským požiadavkám Maďarov". Práve preto sa mu koalícia vyhýba, myslí si Malíková.
Expremiér Mečiar nie je spokojný s prístupom Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu k opozícii. V súvislosti s pripravovanou kampaňou v elektronických médiách vyhlásil, že zatiaľ nevie, či v niektorom z nich vystúpi, keďže ešte nepozná témy pripravovaných okrúhlych stolov. Ako však dodal, odmieta svoju účasť na "neplodných okrúhlych stoloch", kde diskusiu vedú "zaujatí moderátori". "Na hocijakú frašku sa nepredám". Nie je demokratické ani správne, keď koaličné strany v spolupráci s vedeniami rozhlasu a televízie určujú témy a spôsob prezentácie. Rokovať by mala koalícia a opozícia a nie štyri strany proti dvom, nazdáva sa líder najsilnejšieho opozičného subjektu.
"Nielen my, ale život osloví nerozhodných", tvrdí Anna Malíková. Podľa Mečiara referendum nemôže byť neúspešné. "Môže byť len referendum pasívnych a zastrašených občanov alebo referendum slobodných hrdých ľudí, ktorí povedia, čo si myslia". Zároveň poprel úvahy o súvislosti medzi konaním referenda a návratom Poóra a Rezeša.
Spoločné takmer dvojhodinové rokovanie predstaviteľov SNS a HZDS pod vedením ich lídrov sa konalo dnes v sídle HZDS v Bratislave. Uvedené strany sa na ňom nedohodli na spolupráci po referende. Pripúšťajú koordináciu práce počas predreferendovej kampane, ktorú však budú obe strany viesť nezávisle od seba.
K dohode o spolupráci po referende medzi HZDS a SNS na včerajšom stretnutí ich lídrov Vladimíra Mečiara a Anny Malíkovej nedošlo. "Programové ciele SNS sa nemienia, preto sme ani neuzatvárali dohody o tom, čo bude po referende," povedal po takmer dvojhodinovom rokovaní Mečiar.
Aj v období predreferendovej kampane budú obe strany postupovať nezávisle od seba. Prípadnú spoluprácu budú koordinovať 1. podpredseda SNS Ján Paška a ústredný tajomník HZDS Jozef Grapa. "Nemyslím však, že to bude nejaká hlboká koordinácia," nazdáva sa Mečiar. Dodal však, že obaja partneri očakávajú v súvislosti s kampaňou viacero provokácií voči stranám opozície.
Jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý túto spouluprácu ovyplyvňuje, je postoj SNS k vstupu Slovenska do NATO. Národniari pritom deklarujú, že budú akceptovať rozhodnutie občanov, ktorí by sa mali v referende vyjadriť, či sú za vstup SR do Severoatlantickej alinacie. Inštitút referenda o vstupe do NATO by mala podľa ich návrhu zakotviť Ústava SR.
Lídri oboch opozičných subjektov sa dohodli na spoločnom postupe v diskusii o novele Ústavy SR, ktorej návrh zhodne pokladajú za ohrozujúci integritu SR. Rovnako sa zhodujú v postoji k návrhu rozpočtu na rok 2001, ktorého ekonomicko-sociálne východiská sú pre oboch partnerov neprijateľné. V súvislosti s reformou verejnej správy Mečiar vyhlásil, že otázka kreovanie etnických žúp je návratom k hraniciam z roku 1938.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.