zabezpečenie spoločnej štátnej hranice, ktoré SR bude stáť približne 300 miliónov korún. S týmito prostriedkami však návrh rozpočtu na budúci rok nepočíta. Keďže SR si na hranici s Ukrajinou plní povinnosti aj vo vzťahu k ostatným európskym krajinám, materiálne by Slovensku mala pomôcť Európska únia.
Na včerajšej tlačovej besede Ministerstva vnútra SR to uviedol zástupca riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Michal Borgula s tým, že vypovedanie readmisnej dohody Ukrajina slovenskej strane ešte oficiálne neoznámila.
Ak sa tak stane, SR bude musieť prijať také opatrenia, aby osoby, ktoré neoprávnene prekročili štátnu hranicu z ukrajinskej strany, zadržala a následne vyhostila do krajiny pôvodu. Už samotné vyhostenie si vyžiada zvýšené finančné nároky, pretože doteraz Slovensko zadržaných utečencov iba vracalo späť na Ukrajinu. Nevyhnutné bude preto aj vybudovanie nových stredísk pre utečencov a ďalšie finančné prostriedky budú podľa Borgulu potrebné na opatrenia technickej ochrany hranice a jej posilnenie ľudskými zdrojmi.
M. Borgula označil situáciu po prípadnom oficiálnom vypovedaní readmisnej dohody zo strany Ukrajiny za krízovú a zainteresované rezorty by sa podľa neho mali so žiadosťou o pomoc obrátiť na štáty Európskej únie.
Readmisná dohoda medzi SR a Ukrajinou bola podpísaná v októbri 1993 a do platnosti vstúpila v marci 1994. Dohodu môže každá zo strán vypovedať diplomatickou cestu so šesťmesačnou výpovednou lehotou. Slovensko-ukrajinská readmisná dohoda je súčasťou komplexu dohôd o readmisii medzi európskymi štátmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.